Két új miniszter: Fodor Gábor és Horváth Ágnes?

2007.04.10. 16:26
Kormányátalakítás, vagy a kormányzati szerkezet átalakítása nincs napirenden, ugyanakkor az SZDSZ döntésének függvényében váltás lehet a környezetvédelmi tárca élén. Információink szerint egyre valószínűbb, hogy a lemondott Molnár Lajos helyét Horváth Ágnes, eddigi államtitkár veheti át az egészségügyi tárca élén. A nagy kérdés ezután viszont az, ki legyen mellett az igásló az államtitkári székben. Elképzelhető, hogy csütörtökön megnevezik az új egészségügyi minisztert, és az ügyvivői testület arról is dönt, mi legyen Fodor Gábor jövőbeni pozíciója, és kik irányítsák a 20 fős parlamenti frakciót.

Az Index információi szerint Fodor Gábor, az SZDSZ elnökválasztásán mindössze 13 vokssal alulmaradt elnökjelölt kedden este egyeztet újra Kóka Jánossal arról, milyen poszton szeretné folytatni pályafutását. Bár a hírek szerint Fodor támogatói közül többen azt akarták, hogy a frakcióvezetést vállalja el, úgy tudjuk, már lefutott meccs, hogy a Kuncze Gábor leköszönösével megüresedett posztra Fodor nem aspirál.

Ki lesz Eörsi Mátyás helyettese?

A szabad demokrata frakció élére a legesélyesebb Eörsi Mátyás, aki az elnökválasztási kampányban Kóka támogatója volt, és sok év után először kiszorult a párt legfőbb döntéshozó fórumából, az ügyvivői testületből. Megüresedett az általános frakcióvezető-helyettesi poszt is, e tisztségéről Pető Iván mondott le, esélyes utódjának tartják a Fodor-tábor meghatározó alakját, Bőhm Andrást, de komoly esélyesként emlegetik Gusztos Pétert is. Az utóbbi előnyeként azt emlegetik, hogy az elnökválasztási csatában egyik aspiráns mellett sem kötelezte el magát.

Van olyan verzió is, miszerint a képviselőcsoportban újra létrehozzák a frakcióigazgatói posztot, erre a tisztségre Gulyás József, Fodor kampányfőnöke lehetne az esélyes. A liberális képviselőcsoport tisztújítása pénteken lesz, a frakcióvezetői posztra érdemben nem jött szóba Eörsin kívül más jelölt.

A zöldtárca lehet Fodor mentsvára

Több egymástól független forrás szerint Fodor Gábor hajlik arra, hogy elvállalja a környezetvédelmi miniszteri posztot, bár hivatalos megállapodás a pártvezetéssel erről nincsen. Felmerült az is, hogy tárcacserével teremtenének pozíciót Fodornak. A politikus az igazságügyi és rendészeti tárca esetleges szétválasztásával valamelyik területet felügyelhetné. Ugyanakkor kétséges, hogy egyáltalán konszenzus volna Kóka és Fodor között a kérdésben.

Úgy tudjuk, Fodor támogatói közül többen azért javasolták a frakcióvezetés elvállalását, mert hiába nincsen többségben a liberális képviselőcsoportban a fodorista szárny, "a pozíció rengeteg szereplési lehetőséget jelenthetett volna, míg zöldminiszterként legfeljebb kimehet a gátra gumicsizmában, ha árvíz van" - fogalmazott egy Fodor frakcióvezetését támogató politikus. Annyi bizonyos, hogy még ezen a héten döntenek Fodor új szerepéről. Az MDF kedden arra szólította fel Fodort, ne vállaljon kormánytagságot, arra buzdították a politikust, kormánytagság helyett inkább parancsoljon megálljt a reformkakpodkásnak.

Molnár utódlásával nem kapkodnak

Molnár Lajos távozása után sok jelölt van a posztjára, ezek egy része önjelölt, másvalaki nem vállalná, de olyan név is felmerült, aki a nagyobbik kormánypárthoz köthető.

Több megfigyelő szerint egyre nagyobb az esély arra, hogy Horváth Ágnes lehet az új egészségügyi miniszter. Egyik informátorunk szerint ugyan sok név keringett a sajtóban, de racionális alapon ezek közül csak nagyon kevesen felelnek meg a két, fontos feltételnek: 1. a miniszter SZDSZ-es vagy egyértelműen SZDSZ-es kötődésű legyen 2. hitelesen tudja képviselni a több-biztosítós egészségügyi rendszert.

Az SZDSZ-ben többen azt vallják, azért nem szabad elkapkodni a döntést, nehogy úgy járjanak, mint Persányi Miklóssal, akit inkább tartanak szocialista, mint szabad demokrata tárcavezetőnek.

Leszűkült a jelöltek köre

A találgatások szintjén emlegetett jelöltekről nem tudni igazán, hogyan is viszonyulnak a több-biztosítós egészségügyhöz. Ahogy egyik forrásunk fogalmazott: olyan ember kell, aki teljes mellszélességgel ki tud állni a biztosítók versenye mellett, és nem átmeneti vagy félmegoldásokat képvisel, mint például az állami biztosítás és a kiegészítő biztosítás modelljét.

Mindezek jelentősen leszűkítik a jelöltek körét. Horváth Ágnest az SZDSZ-ben sokan alkalmasnak látják a feladatra. Azt kell mérlegelni, mondta egyik forrásunk, mennyire elfogadható a fiatalsága. Nem elhanyagolható szempont ugyanis, mennyire fogadják el őt, mint nőt az igencsak maszkulin orvostársadalomban.

Az SZDSZ csütörtökön tartja ügyvivői testületi ülését. A párt környezetében többen azt tippelik, hogy megnevezik az új egészségügyi minisztert.

Ha Horváth Ágnes lesz a miniszter, a következő nagy kérdés az, ki lehet mellette megfelelő államtitkár. Horváth Ágnesről ugyanis az volt a vélemény, hogy jól állta a sarat a közigazgatási végrehajtó munkában. Egy miniszter sokat reprezentál, kormányülésen van, a gyakorlati munkához azonban sokszor napi tizenhat órában kell végeznie az új államtitkárnak.

Konfliktusos tárca

A Népszabadság szerint Ungár Klára lehet az, aki a háttérben segítené Horváth Ágnes szakmai munkáját. Ungár Klára közgazdászként mélyrehatóan foglalkozott a több-biztosítós egészségügy kérdéseivel.

Egyik forrásunk szerint azonban az SZDSZ-nek mérlegelnie kell egy ilyen konfliktusos tárcánál azt, hogy nem nyit egy újabb frontot azzal, hogy Ungár korábban a nyilvánosság előtt is vállalta másságát. Informátorunk szerint igazán nagy lépés lenne az SZDSZ részéről őt államtitkárrá választani, kérdés, hogy a közismerten előítéletes magyar társadalom hogy vélekedne erről, bár ezen a téren Ungár Klárát nem kell félteni: meg tudja védeni magát a méltatlan támadásoktól.

Kormányátalakítás, vagy a kormányzati szerkezet átalakítása nem szerepel továbbra sem napirenden, tudtuk meg a kormányfő környezetéből. Bár mindenképpen lesz egyeztetés Kóka János és Gyurcsány Ferenc között az új egészségügyi miniszterről , illetve az eseteleges minisztercseréről, a koalíciós szerződés értelmében a liberálisok megkötések nélkül ajánlhatnak tárcavezetőket az általuk felügyelt minisztériumok élére.