Fodor sem akar kormányzati negyedet

2007.01.15. 17:15
2008-ig nem látja értelmét egy magántőkéből finaszírozott kormányzati negyednek Fodor Gábor SZDSZ-es ügyvivő. Ha a lakosságot megszorítják, takarékoskodjon a kormány is.

A március végi SZDSZ-es tisztújításon pártelnökségért induló Fodor Gábor nem helyesli a kormányzati negyed létesítésére vonatkozó beruházási terveket, szerinte 2008 végéig várni kellene ezzel.

"Azt gondolom, hogy olyan helyzetben van az ország, amikor erősen meg kell gondolni, hogy szükséges-e belevágni egy ilyen jelentős és komoly nagy beruházásba" - fogalmazott a kisebbik kormánypárt ügyvivője.

Ráérünk


Fodor haszonlesőket emleget

Hangsúlyozta: a kormányzati negyed egy joggal felvethető probléma, de ezzel érdemben akkor kell foglalkozni, ha a magyar gazdaság helyzete konszolidálódik. Véleménye szerint különben ez újra csak egy egyensúlyfelborító tényező.

Egyelőre erre nemet kell mondani, de érdemes gondolkodni és konzultációkat folytatni a kormányzati negyedről, tette hozzá. Fodor Gábor szerint 2008 végén kell elővenni ezt a kérdést, mert "a nehezén addigra túl leszünk".

Mint mondta, a kormány fontos reformlépése kell legyen a közigazgatás átalakítása, de ez független attól, hogy a munka milyen épületekben zajlik. A jelenlegi épületekben is elképzelhető közigazgatás reformja, jegyezte meg. "

A kormány olyan helyzetben van, amikor áldozatot vár a lakosságtól, ezért neki kell szerintem az élen járni abban, hogy ő mennyire takarékos és mennyire fogja vissza a saját elképzeléseit" - érvelt a politikus.

Haszonlesőket emleget

Fodor Gábor kitért arra, hogy minden ilyen nagy beruházás körül sok a haszonleső. Kiemelte, hogy jelen pillanatban rendkívüli óvatosság kell a kormány részéről. A liberális politikus szerint nem jó az a megoldás, hogy a beruházást magánberuházók finanszírozzák, az államnak pedig hosszú távon kell majd jelentősen visszafizetnie azt.

A kormányszóvivő múlt szerdán jelentette be, a kabinet arról határozott, hogy a Nyugati pályaudvar melletti területen zajló, a kormányzati negyeden kívüli fejlesztéseket a magántőke bevonásával végezzék. A projektet koordináló szervezetnek április 30-áig kell előkészíteniük a beruházás ideális pénzügyi tervezetét. Danks Emese kitért arra, hogy a Nyugati pályaudvar melletti területen 300 000 négyzetméteren készül a beruházás, ebből legfeljebb 37 ezer négyzetméter lesz a kormányzati irodaegyüttes területe.

A kormányzati negyed építését korábban a Fidesz is bírálta. Az ellenzéki párt szerint elfogadhatatlan, hogy kormányzati luxusnegyed építéséről döntött a kormány, miközben a kabinet lépései megélhetési válságot okoztak Magyarországon.

Mindenki költözött volna

A kormányzati negyed a második világháború előtt a Várban volt, a minisztériumok 1945-ben nem költözhettek vissza a lebombázott és teljesen máig helyre nem állított épületekbe.

A kormányzat jórészt a Lipótvárosban, a Parlamenthez közeli épületekben kezdett új életet. A rendszerváltás után majd' mindegyik kormány megpróbálta kialakítani az új negyedét.

Az Antall-kormány először a Várba költözött volna, de miután kiderült, hogy a terület már nem alkalmas a minisztériumok befogadására, az Árpád híd pesti hídfőjét jelölték meg a kormányzati negyed helyszínéül.

Az 1994-ben először nyertes szocialisták az általuk leállított világkiállítás egyik helyszínére, a mai Millenniumi Városközponthoz képzelték el a kormányzati központot.

Az 1998-ban győztes Fidesz rendelte tanulmány építészszerzői a Vizafogót (Váci út), a mai Millenniumi Városközpontot és Észak-Csepelt képzelték el kormányzati negyednek, a kormány végül úgy döntött, hogy a Parlament közvetlen közelében vásárol fel minisztériumi épületeket.

Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc első miniszterelnöksége idején fordult elő a rendszerváltás után először, hogy a kormányzati negyedet érintő nagy ívű bejelentés nélkül teljen el négy év.