A szocik melegen tartanák a Gripen-ügyet
További Belföld cikkek
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
- Több autópályán balesetek okoztak torlódást, Budapesten felborult egy autó
- A Bimbó utcai anyagyilkos azt állítja, hogy muszáj volt elkövetnie a gyilkosságot
- Kóczián Péter: Magyar Pétert az emberek csinálták, maguknak
A MSZP-frakció várja a Gripen-jelentés nemzetbiztonsági kabinetben történő megtárgyalását, ezt követően pedig kezdeményezni fogja az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságában a jelentés és a nemzetbiztonsági-kabinet következtetéseinek napirendre tűzését, a politikai felelősség lehetőség szerinti megállapítását - közölte Keleti György, a bizottság szocialista alelnöke.
A politikus emlékeztetett rá, hogy a Gripen-bizottság napokban elkészült jelentése számos olyan hiányosságot állapít meg, amelyeket 2001-ben a harci-repülőgépek beszerzésének ügyében követett el az Orbán-kormány.
A jelentés rávilágít arra, hogy a kiemelkedően magas költségvetési kiadással járó beszerzési döntést nem előzte meg az alapvető hadműveleti, műszaki és gazdaságossági követelmények, valamint a repülőgépekkel, a fegyverzettel, a kiképzéssel és a logisztikával szembeni elvárások meghatározása - írja közleményében Keleti.
Fidesz-reagálás
A Gyurcsány-kormány újabb erőltetett kísérlete vallott kudarcot, hiszen bebizonyosodott, hogy 2001-ben a polgári kormány mind nemzetgazdasági, mind biztonságpolitikai szempontból a legkedvezőbb döntést hozta meg a vadászrepülőgépek beszerzésekor - reagált a Fidesz. Az a mai napig nem derült ki, hogy 2003-ban az MSZP-kormány miért módosította a Gripenek beszerzéséről szóló határozatot úgy, hogy azzal megduplázta a beszerzés költségeit. A módosítást sem katonai, sem gazdasági szempontok nem indokolták, ugyanakkor árulkodó jel, hogy a svéd ügyészség is vizsgálja a szerződés módosítását egy korrupciógyanús üggyel összefüggésben - áll a közleményben.
Elmondása szerint a konkrét repülőgép típusra vonatkozó döntést sem a kormány, hanem annak egyik kabinetje hozta meg, a beszerzést pedig nem előzte meg közbeszerzési eljárás. Az Orbán-kormány időszakában a honvédelem fejlesztésével összefüggésben hozott döntés pedig tudatosan figyelmen kívül hagyta a Parlament akkor érvényes, a Magyar Honvédség fejlesztésére vonatkozó határozatát is - fűzte hozzá. Szerinte ez az egyik legsúlyosabb hiba, amit parlamentáris demokráciában el lehet követni.
Állítása szerint ezekre a hiányosságokra az akkor ellenzékben lévő szocialista frakció szakpolitikusai eredménytelenül hívták fel az Orbán-kormány figyelmét. Az MSZP képviselőcsoport számára ezért sem okozott meglepetést a Gripen-bizottság most nyilvánosságra került jelentése. Mint ahogy az sem, hogy Orbán Viktor a tényeken alapuló jelentés ismerete nélkül azonnal cáfolta annak megállapításait - szögezte le.