Gyurcsány: Jövőre vastagabb lesz a boríték
További Belföld cikkek
- Senkivel sem közösködik a szürreális bulival jubiláló tízéves Kutyapárt
- Nagy bejelentést tett a MÁV vezérigazgatója, de a munka oroszlánrésze még hátravan
- Szájer József: Magyarországon mindenki magánéletét tiszteletben tartják, kivéve talán az enyémet
- Megkezdődik a modellváltás a BME-n, így maradna jogosult az egyetem az Erasmus-programra
- Az ukrajnai bizonytalanság miatt csúcsra kell járatni a magyar gáztározókat
A miniszterelnök csütörtök este a Magyar Televízióban magabiztosan beszélt a két napja bejelentett gazdasági programjáról. Azt állította, hogy a parlament biztosan megszavazza majd az adócsökkentést is tartalmazó költségvetést. Szerinte az ellenzéknek is muszáj lesz a program mögé állnia, mert nincs olyan politikus, amelyik vállalhatná, hogy nemmel szavaz egy adócsökkentésre.
Ugyanakkor megismételte, hogy annak a kormánynak le kell mondania, amelyik nem képes megszavaztatni a költségvetést. Szerinte ez nem a mostani konkrét helyzetre vonatkozik, mert a 2009-es költségvetést megszavazza majd a parlament.
A tévé székháza előtti téren kávézó emberekkel példálózott, akiket szerinte nem a politikai manőverek helyett az érdekli, hogy mennyi pénzt visznek haza. Úgy vélte, hogy a mostani program minden dolgozó embernek 5-6 ezer forint többletet jelent majd. "Összevesztünk 300-ról, most 5-6 ezret adunk" - jelentette ki, utalva a Fidesz által megnyert tavaszi népszavazásra, amikor a választók többsége leszavazta a vizitdíjat.
Gyurcsány szerint hiába akarnak a gazdasági szakértők komolyabb adócsökkentést, nem lehet az állami kiadásokat jobban lefaragni. A riporter ezzel kapcsolatos kérdéseire rendre visszakérdezett: "Kitől vegyünk el? A rendőröktől, a nővérektől, a nyugdíjasoktól, a fiatal anyáktól?"
Szerinte az EKHO és az EVA nevű kedvezményes adótípusokat sem szabad eltörölni, mert akkor az érintett szakmákban dolgozók (például újságírók) inkább feketén dolgoznának, és elveszne a tőlük származó bevétel.
Utalt arra, hogy a gazdaság kifehérítéséhez - innen akarja a kormány a későbbi adócsökkentést finanszírozni - nem elég az, hogy kevesebb járulékot kell fizetni. Ehhez más eszközök is kellenek, és utalt a szigorúbb ellenőrzésre, de az adóamnesztiára is.
Gyurcsány úgy véli, hogy kár lenne a mindenkinek járó támogatásokat (pl. családi pótlék) rászorulási alapon osztani. Szerinte a lakosság alig 1-2 százalékától volna igazságos megvonni a támogatást, és csak ezért hiba lenne átalakítani a rendszert és újabb nyilvántartásokat vezetni.
A műsorban szembesítették egy MTV által megrendelt közvélemény-kutatással. Eszerint az emberek 42 százaléka nem hiszi, hogy érzékelni fogja a saját zsebén az adócsökkentést és 66 százalék nem hiszi el, hogy a tervezett intézkedések fehéríthetik a gazdaságot. Gyurcsány szerint a tavaszi fizetési boríték mewgfelelő válasz lesz a kételkedőknek. "Az a kérdés, hogy megtörténik-e, nem pedig az, hogy most elhiszik-e" - mondta.
Az emberek 66 százaléka azt sem hiszi el, hogy a költségvetés bukása esetén Gyurcsány tényleg lemond. A miniszterelnök szerint időpocsékolás lenne neki azon gondolkodnia, hogy mi lesz, ha le kell mondania.