Székely Tamás: Csökkennek a gyógyszerárak
További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsátás zajlik a főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
A gyógyszer-gazdaságossági törvény 2007-es életbe lépése óta folyamatosan csökkennek Magyarországon a gyógyszerárak: tavaly 959 készítményért átlagosan 23 százalékkal, az idén november 1-ig 751 gyógyszerért mintegy 15 százalékkal kellett kevesebb fizetni, közölte Székely Tamás egészségügyi miniszter a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón.
A tárca vezetője elmondta, hogy az árverseny eredményeként vannak olyan készítmények, amelyek ára a negyedére csökkent. Példaként említette, hogy van olyan antipszichotikum, amely csaknem 38 ezer forint helyett 10 ezer forintért kapható, és van olyan, csontritkulásra (osteoporozis) felírt készítmény, amelynek ára harmadára csökkent. A cukorbetegségek kezelésénél alkalmazott gyógyszerek közül pedig akad olyan, amelyik 50 százalékkal lett olcsóbb.
Szólt arról is, hogy 2007. január 1-je óta több mint 47 új hatóanyag támogatása vált lehetővé. Ezek között számos olyan - például onkológiai, magas vérnyomás elleni - készítmény van, amely népegészségügyi szempontból kiemelt betegségek gyógyítására alkalmas.
Székely Tamás elmondta, hogy a gyógyszertámogatási rendszer változásával a betegterhek is csökkentek. A tavaly január és szeptember közötti időszakot az idei év hasonló periódusával összehasonlítva a csökkenés mintegy 7 százalékos, úgy, hogy a terápiás napok száma nem változott. A tb-kassza kifizetései ezzel párhuzamosan 6 milliárddal emelkedtek, tette hozzá a miniszter.
Kitért arra, a patikák alapítását szükségtelenül korlátozó szabályok feloldásának köszönhetően 345 közforgalmú patika, 35 fiók- és 12 kézi gyógyszertár engedélyezése történt meg az idén októberig. Az új gyógyszertárak többletszolgáltatásokat is vállaltak, jegyezte meg. Hozzátette, olyan településen, ahol egyáltalán nem volt gyógyszerellátás, vagy az nem volt folyamatos, összesen 27 fiók- és 10 kézi gyógyszertár létesült. Beszámolt arról is, hogy több mint 600 helyen lehet vény nélküli gyógyszereket patikán kívül vásárolni.
A miniszter idézett egy reprezentatív felmérést, amely a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából októberben, 1500 ember megkérdezésével készült. Eszerint a reformok patikát érintő változásairól az ezt érzékelők kétharmadának pozitív véleménye volt. Minden negyedik ember gondolja azt, hogy a gyógyszertári ellátás színvonala javult az elmúlt időszakban. A felnőtt népesség 14 százaléka nyilatkozott úgy, hogy patikán kívül is vásárol gyógyszert. A megkérdezettek 60 százaléka szerint a gyógyszerek patikán kívüli árusítása nem változtatta meg érezhetően a patikák működését.
Székely Tamás szólt arról is, hogy Brüsszelben közzétették az európai egészségügyi rendszerek rangsorát, s Magyarország a tavalyi 24. helyről a 14. helyre lépett elő. Ez is jelzi, hogy az egészségügyi rendszer átalakítása jó irányba halad, közölte a miniszter.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője közleményében azt hangsúlyozta, hogy a kormány patikaliberalizációs törvénye megbukott, mert egyetlen kitűzött célt sem tudott teljesíteni.
"A sokak által keresett és sokszor vásárolt gyógyszerek nem lettek olcsóbbak, a vidéki kisgyógyszertárak pedig sorra csődöt jelentenek" - szögezte le. Hozzátette, ez újabb komoly nehézségeket okoz a vidéken és a kistelepüléseken élő embereknek.
Az ellenzéki pártszóvivő szerint a kormány jobban tenné, ha sikerpropaganda helyett meghallgatná az emberek és a szakmai szervezetek véleményét.