Büntetik az orvost a pazarlásért
További Belföld cikkek
- Akkora forráshiánnyal küzdenek a tankerületi központok, hogy már az iskolai kirándulásra is alig jut
- Lakatos Márk összes születésnapi rendezvényét lemondták
- Dudás Miki piaci árusnak állt, miután édesapját brutáliusan összeverték
- Egyre bátrabbak vagyunk, de még több életmentő kézre lenne szükség
- Rég nem tapasztalt összefogást váltott ki a magyarokból a háború
Jövő január 1-jétől pénzbüntetésre is számíthatnak az orvosok, ha nem az új gyógyszerrendelési szabályok alapján írják fel az orvosságokat - jelentette be Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára. A háziorvosokat 8-80 ezer forintig büntetik, a szakrendelők azonban milliós nagyságrendű büntetést is kaphatnak.
Az orvosok már most is használják azt a gyógyszerfelíró programot, amellyel betegeiknek ajánlhatják az olcsóbb gyógyszert. A piacon számos ugyanolyan hatású, de olcsóbb, úgynevezett generikus készítmény van. Ha egy új gyógyszernek lejár a szabadalmi védettsége, azt különböző neveken más gyártók is elkészíthetik, csak ezeknél már nincs benne az árban a kutatás, fejlesztés költsége.
Diktál a beteg, írja a doktor
Háziorvosok tapasztalatai szerint azonban a betegek nem mindig fogadják el, hogy eddigi megszokott orvosságuk helyett ezentúl egy más nevű, színű vagy csomagolású készítményt szedjenek, mégha a hatóanyag ugyanaz is. Gondot jelent az is, hogy a patikákban nem mindig szerezhető be az olcsóbb variáció.
Szeptembertől már vizsgálják az orvosok gyógyszerfelírási szokásait - jelentette be Horváth Ágnes. Mint korábban az Index kérdésére az Egészségügyi Minisztériumban elmondták: szankcióra az számíthat, aki indokolatlanul és rendszeresen a drágább gyógyszert írja fel a betegnek, vagy csak egy gyártó termékeit részesíti előnyben. Ha szakmailag indokolt a drágább gyógyszer, és ez dokumentálható is, az orvosnak nem kell tartani büntetéstől.
Az intézkedés oka, hogy Magyarországon túl sok gyógyszert és drágán fogyasztanak a betegek - mondta Horváth Ágnes. Ez ma már évi közel 400 milliárd forintos kiadást jelent az egészségbiztosítónak.
Milliárdos megtakarítás
A rendszerben gyakori a pazarlás is, sok beteg megszokta, hogy bármikor felirathat gyógyszert az orvosával, s az gyakran felhasználatlanul marad otthon a fiókban. Az OEP folyamatosan növekvő gyógyszerkiadásai viszont ma már nem fedezhetők a befizetett járulékokból, az orvosságokra szánt keret általában kevés, s a hiányt évről évre a költségvetésnek kell kipótolnia.
Ha tavaly mindenki az ugyanolyan hatóanyagú, de olcsóbb gyógyszert váltotta volna ki, akkor a betegek 18 milliárd forinttal kevesebbet költöttek volna orvosságra, említett egy példát Horváth Ágnes. Nemcsak a betegek, a társadalombiztosítás is túl sokat költ gyógyszerre: míg az EU-országok gyógyszerkiadásai 10 százalékkal nőnek évente, nálunk ez a növekedés 20 százalékos.
Mivel az azonos hatóanyagú, de eltérő fogyasztói árú gyógyszereken az OEP-támogatás fix összegű, az olcsóbb készítmények felírása az egészségbiztosító kiadásait önmagában nem csökkenti. Ezt más eszközzel kívánja elérni a gyógyszergazdaságossági törvény. Ha például több gyógyszer fogy, mint amennyit az OEP egy évben arra előirányoz, a túllépés összegének egy részét is a gyártóknak kell megfizetniük.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!