Nem drágulnak a gyógyszerek, mégis nő az áruk

2007.01.15. 15:44
Keddtől mintegy 3 ezer, receptre felírható gyógyszerért kell többet fizetni: ezek között vannak vérnyomáscsökkentők, antibiotikumok vagy gyomorsav kiválasztást csökkentő készítmények. A 300 forintos térítési díj csak azokra a gyógyszerekre vonatkozik, amelyeket a beteg eddig ingyen kapott, így például az inzulint. Hogy van az, hogy a gyógyszerek nem drágulnak, mégis többet kell fizetni értük? Mi lesz a súlyos rákbetegek, vesebetegek gyógyszereivel? Miért néz az állam a receptet felíró orvos körmére?

Megpróbáljuk először tömören, aztán hosszabban összefoglalni a keddtől életbe lépő gyógyszerárváltozásokat:

  • A vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapítókért nem kell ezután se 300 forintos pluszdíjat fizetni.
  • A 300 forintos térítési díjat csak a betegek számára eddig ingyenes, receptre felírt gyógyszerek után vezetik be.
  • Egyes súlyos betegségben szenvedők, például a rákosok, HIV-pozitívok, vesebetegek továbbra is ingyen kapják a gyógyszert.
  • Csaknem 3 ezer, vényre adható készítménynél csökken az OEP-támogatás, így ezekért a betegnek 30-50 százalékkal többet kell fizetniük.
  • Az Algopyrin és a Quarelin várhatóan csak márciustól lesz receptköteles, addig bárki megveheti ezeket a patikában.

300 forint az eddig ingyenes gyógyszerekért

A 300 forintos térítési díjat nem minden gyógyszer után kell fizetni, ezért is nem hívják “dobozdíjnak”. Keddtől csak azokért kell fizetni 300 forintot, amelyeket eddig ingyen kaptak a betegek (tehát az árat teljes egészében az egészségbiztosító állta). A nehéz szociális helyzetben lévő közgyógyellátottaknak továbbra sem kell fizetniük ezekért a gyógyszerekért.


Ebbe a körbe tartozik például a cukorbetegek inzulinja. Magyarországon mintegy hatszázezer cukorbeteg él. A kormányzat azzal érvel, hogy a súlyosabb cukorbetegeknek alapesetben havonta csak egyszer kell beszerezniük az inzulint. Igaz viszont, hogy sokuknak betegségük miatt más gyógyszerekért is sok pénzt kell kiadni.

Az intézkedés célja - a bevételen kívül - az, hogy érzékeltesse a beteggel: “ingyenes” gyógyszerei nem ingyen vannak, azokért az OEP fizet. A befizetés nyilvántartása – akárcsak a vizitdíj esetében - arra is jó, hogy megelőzze a pazarlást és az esetleges visszaéléseket az ingyenesen juttatott gyógyszerrel. Előfordult ugyanis, hogy bizniszeltek a gyógyszerrel: közgyógyellátottak felíratták maguknak majd eladták, nem egy esetben külföldre.

A rák- vagy HIV-gyógyszerek továbbra is ingyenesek

A rákbetegek vagy a HIV-fertőzöttek gyógyszerei nagyon drágák: gyakran több tízezer, vagy több százezer forintba kerülnek. Ezeket az egészségbiztosító veszi meg a betegeknek, jelentős részüket nem is a patikákban, hanem a kórházban adják ki. Ezekért a gyógyszerekért a betegnek továbbra sem kell fizetnie.

A rákosokon és HIV-pozitívokon kívül nem kell fizetniük a gyógyszerekért a vesebetegeknek, a növekedési hormonhiányban és a veleszületett vérzékenységben szenvedőknek, a Sclerosis multiplexeseknek, a leukémiásoknak és az enzimhiányos betegeknek (Fabry-kór) sem.

Többet kell fizetni a támogatott gyógyszerért

Már hetek óta sokan vannak a patikákban

A gyógyszerek tb-támogátásának csökkenése miatt keddtől számos készítmény fogyasztói ára megnő, ennek ellenére az általunk felkeresett patikákban többségében elmaradt a várt áremelés előtti roham. „Többen vannak, mint általában, de az utóbbi két hétben végig sokan voltak. Az sem jellemző, hogy mindenki inzulint vagy vérnyomáscsökkentőt vásárolna. Talán csak az, hogy január 1. óta gyorsan kiváltják a náluk lévő recepteket” – mondta egy újpesti patikában dolgozó gyógyszerész. Egy másik patika elött viszont az utcán is álltak, az ottlakók szerint ilyenre azért még nem volt példa..

Egy belvárosi patika vezető gyógyszerésze arról számolt be, hogy az utolsó két hétben 30 százalékkal nőtt a forgalmuk, és a vizitdíj bevezetéséig nem is számítanak jelentős csökkenésre. Megjegyezte, hogy január elején, mikor az Algopyrinnel kapcsolatban először merült fel, hogy receptköteles lesz, egy hétig teljes őrület volt, mára azonban lehiggadtak a vásárlók. Aki amúgy is bejön, az esetleg vesz magának még Algopyrint vagy Quarelint, de mindössze ennyi.

Mondhatjuk úgy is, hogy a gyógyszerek ára nem változik, csak a betegeknek kell többet fizetni értük. Ez azokra érvényes, amelyek árát eddig 90, 70, illetve 50 százalékban az OEP állta. A betegnek csak a fennmaradó részt kellett kifizetnie a patikában. Most változnak a támogatási kulcsok: amelyik gyógyszer árát eddig 90 százalékban fizette a biztosító, annak a jövőben csak 85 százalékát téríti. A 70 százalékos támogatás 55-re csökken, az 50 százalékos 25-re.

Ebbe a körbe tartoznak például a vérnyomáscsökkentők, a gyomorsav szekréciót csökkentő gyógyszerek, vagy olyan antibiotikumok, mint a Sumetrolim, a Cefzil vagy az Augmentin. Ide tartozik még a koleszterinszint csökkentő gyógyszerek közül például a Sortis és az Atorva.

Most jön a matek. Vegyük azt, hogy egy gyógyszer 100 forintba került, amelyből eddig 70-et az OEP, 30-at a beteg fizetett. 55 százalékra csökken a támogatás, kérdés, mennyivel kerül ez többe a betegnek? A megoldás: a betegnek keddtől másfélszer annyit kell fizetnie a gyógyszeréért.

Az eddig 50 százalékos támogatási csoportba tartozó gyógyszereknél hasonló vagy nagyobb mértékben nőnek a beteg kiadásai, az eddig 90 százalékos támogatási sávban lévő gyógyszereknél körülbelül 40 százalékkal.

A támogatási kulcsok csökkenése összesen 3 ezer gyógyszert érint. Ebből 1600 gyógyszer térítési díja 30-50 százalék között nő, 880 gyógyszeré több mint 50 százalékkal növekszik.

Mi van a többi gyógyszerrel?

A hagyományos, vény nélkül kapható (tehát OEP által nem támogatott) láz- és fájdalomcsillapítókért, vitaminokért, görcsoldókért nem kell 300 forint plusz díjat fizetni. Ezek a korábbi áron kaphatók.


Az orvos olcsóbb gyógyszert ajánl

A háziorvos január 15-től köteles a betegnek azonos hatóanyagú, de olcsóbb gyógyszert ajánlani. Bár sokan hozzászoktak egy bizonyos készítményhez, a piacon általában van ugyanolyan hatású másik gyógyszer is, amely az egészségbiztosítónak és betegnek is kevesebbe kerül.

Elkezdik figyelni az orvosok gyógyszerfelírási szokásait. Aki feltűnően sokszor ír fel drága gyógyszert, vagy olyat, amelyet olcsóbbal is lehetne helyettesíteni, azt először figyelmeztetik, később pénzbüntetést is kaphat.

Az orvosok és a gyógyszerészek azonban arra panaszkodnak, hogy a szoftvert nem lehet jól használni. Előfordul, hogy olyan olcsóbb gyógyszert ajánl fel, amelyet nem is lehet kapni a patikákban. Ezek a fantomkészítmények ugyan törzskönyvezett készítmények, kereskedelmi forgalomba azonban akár soha nem kerültek, mert például túlságosan alacsony áruk miatt nem kifizetődő a forgalmazásuk.

A szigorúság oka a minisztérium szerint az, hogy Magyarország kiugróan sokat költ gyógyszerekre: ez évente közel 400 milliárd forintjába kerül az egészségbiztosítónak. Vizsgálatok azt mutatták, hogy a tavaly kiállított több mint 200 millió recept több mint felén ingyenes gyógyszert rendeltek. Az ingyenes 100 milliónyi recepten sokkal drágább tételek szerepeltek, mint a fizetős vényeken.


Az Algopyrin és a Quaerelin csak később lesz receptköteles

Sokan azt hitték, hogy az Algopyrin, a Quarelin, illetve a Demalgon és Germicid is most lesz receptköteles, ennek azonban semmi köze a fenti intézkedésekhez. Ezen gyógyszerek hatóanyaga elavult, Európa legtöbb országában már csak az orvos írhatja fel őket. Ezt hamarosan Magyarországon is bevezetik. Hogy mikor, arról a tárca is csak közelítő időpontot tud mondani. Az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek erről tárgyalnia kell a gyártókkal, van fellebbezési határidő is. Szakemberek szerint várhatóan február-márciusban lesznek vénykötelesek ezek a gyógyszerek.