Orbán megint arra kéri az embereket, tegyék fel a kérdést: jobban élnek-e, mint négy éve? Budapesten szétforgácsolódnak az erők, ezért Budapest fejlesztési minisztériumot is alapítana.
Az elmúlt négy évben igen magasak lettek a napi megélhetési költségek. A béremelés kulcskérdés, nem lehet, hogy napi nyolcórai munkából olyan kevés legyen a fizetés, mint most. Radikális minimálbér-emelésre készülnek, most százezer forint fölé vinnék a minimálbért.
Az áram árát 10 százalékkal csökkentenék, mert a Fidesz szolidáris államot akar. A nyugdíjasok tizennegyedik havi nyugdíjat kapnának.
Gyurcsány azt szeretné, ha MSZP-s lenne az oktatási miniszter, Orbán Viktor pedig budapestügyi tárcát hozna létre. Mindketten köszönetet mondtak a gáton dolgozóknak, Gyurcsány az Orbán-kormány tevékenységével szembesítette riválisát, aki viszont 3,2 millió ember véleményére hivatkozott. Így vitázott a két nagy párt kormányfőjelöltje.
Szerda este hét órától csap össze Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor. A másfél órás vita az MTV egyik, óbudai stúdiójában lesz, közönség nélkül, a szópárbajt a köztévé két műsorvezetője, Süveges Gergő és Rábai Balázs vezeti majd. A kormányfőjelöltek pulpitus mögött állva vitatkoznak egymással.
A vitát Gyurcsány Ferenc kezdheti. A két kormányfő-jelölt először a mezőgazdaságról, a falvak helyzetéről fejtheti ki álláspontját. Ezután az adó, a költségvetés és az államadóság, a lakástámogatás, az otthonteremtés, a családtámogatás, az egészségügy, az oktatás, a gazdaságpolitika, a gazdaságfejlesztés, a vállalkozások támogatása, a munka, és végül a nyugdíj, a bérek, az árak, a megélhetés témaköre követketik.
A Gyurcsány–Orbán-vitát kétperces megszólalásokkal kezdik, a témakörökben az eszmecserét a két politikus felváltva indítja. Ezután három-három percük lesz álláspontjuk kifejtésére, ezt a másik fél egy percben kommentálhatja. A vita végén kétperces záróbeszédet tarthatnak. Bővebben >>>
Erre Szijjártó Péter közleményben nyugtatott mindenkit, hogy Orbán nem a gátról érkezik majd, hanem Érdről. De azért elmondta azt is, hogy pártelnöke valóban minden nap személyesen tájékozódik az árvízi védekezés helyszínein, és maga is részt vesz a kárelhárítási munkálatokban.
A miniszterelnök előszóként köszönetet mondott a gátakon dolgozóknak. A vitától azt várja, hogy kiderüljön: erős országot akarnak építeni, mint mondta, hisz az emberekben, az országban, hisz abban, hogy megteremthető az igazságosság. A kormányfő hisz abban is, hogy teremthető egy olyan ország, ahol falun élni nem borzasztó, ahol a politikában a felek megbecsülik és tisztelik egymást. Gyurcsányék ezért akarnak tenni.
Gyurcsány szerint ők kétszer annyit adtak a gazdáknak, mint az előző kormány. A termelőknek feldolgozókra van szükségük, hogy legyen piacuk, és ne legyen különbségtétel a kistermelő az őstermelő között.
A kormány dolga, hogy piacot szerezzen a mezőgazdasági termékeknek. Magyarország könnyen válhat Európa szemétlerakótelepévé, nem lehetünk Európa balekjei. Meg kell tartanunk a magyar termőföldet, különben földönfutóvá, hazátlanná válnánk. A második világháború után egymillió, ma 720 ezer szarvasmarha van az országban, idézett egy statisztikai adatot.
Jó minőségű életet falun is lehet élni, de ehhez meg kell védeni a magyar termőföldet, a piacokat. Nem engedik a kisiskolákat, kispostákat bezárni, hisznek a magyar vidékben.
Az 1997-98-as tanévben 3750, az 1998-99-esben 3732 általános iskola működött, 1999-2000-ben már csak 3428. Azaz egyetlen év alatt 304 iskolával lett kevesebb (ebben a számsorban a két vagy több település által közösen igazgatott iskolák minden ellátott településnél szerepelnek). A 2002-2003-as tanévben 3421 általános iskola van a statisztikában, az utolsó adat a 2004-2005-ös tanévről van, akkor 3293 iskola volt, ez 128 iskolányi csökkenés.
Az is igaz persze, hogy a magyar gazdák az állattenyésztésben is sokkal kisebb termelési mérettel rendelkeznek. A szakértő szerint az, hogy a kisgazdaságokat a támogatta, bátorította minden magyar kormány a rendszerváltás óta, anélkül, hogy világosan utalt volna a termelés-koncentráció elkerülhetetlenségére, a politika egészének a felelőssége.
Ugyanakkor tény az is, hogy az egész európai agrárpolitika a családi gazdaságok támogatására épül, melyek kis méretüknél fogva egyre kevésbé versenyképesek a világpiacon.
Ugyancsak csökkent a társadalombiztosítási járulékok egy eleme, az ehót ugyanis 3450 forintról 1950 forintra mérsékelték tavaly novembertől. Időközben viszont számos új adónemet fogadott el a kormány, valamint jelentősen emelkedtek az illetékek is.
Az államadósság nő, a költségvetési hiány magasabb, egyre aggasztóbb méreteket ölt. Ilyenkor adó- és illetékemelés következik, ha szocialista kormány van hatalmon. Orbán számon kérte, hogy szerdán kellett volna közzétenni az első negyedéves költségvetési adatokat, de a választás miatt ezt csúsztatják. Ma minden magyarnak 1,3 millió forint adósság nyomja a vállát.
Orbán szerint a megoldás a luxuskiadások felszámolása, a politikusok számának a csökkentése. Gazdasági növekedés, munkahelyteremtés kell.
A miniszterelnök felhozta az autópálya-építéseket is, szerinte a vidék felemelkedéséről nem beszélni kell, hanem tenni érte. Gyurcsány felemlegeti az egészségügyet is, amire szerinte 1000 milliárddal költöttek többet. Néha ki kellene szállni a pártelnöki autóból és körülnézni, hívta fel vitapartnerét Gyurcsány.
Ha a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyítjuk az államadósságot, akkor is jelentős a növekedés. Ez GDP-arányosan 2001-ben még csak 51,5 százalék volt, 2005-re az előzetes adatok szerint 58,4 százalékra emelkedett.
Persze ettől még tény, hogy az elmúlt négy évben a szocialisták ennél nagyságrendekkel több gyorsutat építettek: elkészült az M5-ös a határig, tovább épült az M0-s, elkészült több M7-es szakasz, valamint a befejezéséhez közeledik az M6-os - igaz, azt már szintén csak az új kormány adhatja át.
Gyurcsány ezután érvel az adókedvezmény helyett a családi pótlékra épülő szociális támogatási rendszer mellett Gyurcsány. A lakástámogatásnál szintén emelett érvel: ne a befektetőknek adjanak évente többmilliós befektetési támogatást, hanem segítsék az első lakás megszerzését. A panelházakban nem panelprolik laknak, hanem emberek, akik előrébb akarnak jutni, emlegette fel a hírhedt szólást Gyurcsány.
Fogyóban van a nemzet, egy házaspárra "1,29 gyermek" esik, hívta fel a figyelmet Orbán, aki biztatta a fiatalokat, hogy bátran vállaljanak annyi gyermeket, amennyit terveztek. Arra kérte a nézőket, hogy tegyék fel a kérdést: mikor lehetett nagyobb eséllyel lakáshoz jutni: most vagy négy éve.
A gyermeküket nevelő anyáknak részmunkaidőt kínálnak, megindítanának egy családi gépkocsiprogramot, olcsóbbá tesznek bizonyos autókat a regisztrációs autó eltörlésével, az autópályát a családoknak olcsóbbá teszik. Családban élni nehéz, de megérni. Egy fiatalos, jókedvű és tetterős Magyarországot szeretne.
Számítások szerint az új, 2006 januárban életbe lépett rendszerben csak tíz százalékkal nőtt a családtámogatásra fordított állami kiadások összege. A családi pótlékba ugyanis beépítették a megszüntetett családi adókedvezmény korábbi összegét és a rendszeres gyermekvédelmi támogatást is. Az új elosztásban azonban valóban igazságosabb a rendszer, azaz több jut a szegényebb, kevesebb a gazdagabb rétegeknek. Minimális mértékben rosszabbul azonban csak szűk réteg járt, akik korábban a családi adókedvezményt több gyermek után teljes egészében ki tudták használni.
Nem jut elég pénz az egészségügyre, szerinte az európai átlag alatt költünk az emberek egészségének rendbetételére. A kormányváltás után drasztikus gyógyszeráremelés volt, pedig az ellenkezőjét ígérték. A kórházak is rossz állapotban vannak, de erre nem a kórházak eladása a megoldás. A 2004-es népszavazáson a magyar emberek elsöprő fölénnyel mondtak nemet. Orbán ezzel egyetért, az egészség nem üzlet.
A kórházban dolgozók úgy érzik, hogy kihasználják őket. Az országban orvoshiány van, megfizethető gyógyítást akar, és bizonyos kategóriákban ingyenes lesz a gyógyszer, mert a beteg ember kiszolgáltatott.