Rokonsága miatt kaszálhatták el a szocik Havasinét
További Belföld cikkek
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
- Orbán Viktor előtt szólalt fel Matolcsy György: Azt kell mondanom, hogy kissé bajban vagyunk
- Egyetlen szóval intézte el a bíróság kérdését a férfi, aki több ember otthonát is porig égette Pécsnél
- A csúcsforgalomban füstölt el egy villamos Budán
A frakciólétszámokat és a hiányzásokat figyelembe véve összesen 187 ellenzéki szavazatot kaphatott a végül elbukó Havasiné Orbán Mária, akit Sólyom László köztársasági elnök jelölt a főbírói posztra. Tehát, mivel 203-an tartották alkalmasnak a pozícióra, 16 szocialista - az MSZP-frakció lelkiismereti szavazást engedett a képviselőknek - is rá szavazott, állítják MSZP-s források. (Annyi mindenesetre biztos, hogy az Indexnek, pár, inkognitóját őrizni kívánó MSZP-s azt mondta, hogy a titkos szavazáson ő is Havasinéra adta voksát.)
Az, hogy ez utólagos szerecsenmosdatás-e vagy sem, a szavazás titkossága miatt sosem derül ki, de tény, hogy információink szerint az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának szocialista tagjait is megosztotta a jelölt személye, s egyesek szerint támogatható lett volna. Ellenzői viszont többek között azzal érveltek, hogy a legkisebb ítélőtáblát (a győrit) elnökölte, így nem vette ki kellően a részét az ítélethozatali gyakorlat alakításából, nincs megfelelő tudományos munkássága, nem beszél rendesen nyelvet, igaz, ez nem is feltétele a főbírói poszt betöltésének. Bárándy Gergely, az MSZP egyik jogász képviselője azzal indokolta Havasiné elutasítását, hogy túl gyorsan akarta a reformokat végrehajtani.
Illetve még ebben a körben is felmerült, hogy „van egy bizonyos rokonsági rendszere”. Magyarán: a Fidesz sajtófőnöke (Havasi Bertalan) az unokaöccse. Márpedig, állítják informátoraink, ez volt az, ami leginkább beakadt, immár az egész szocialista frakció agyába, s valójában ennek köszönheti bukását Havasiné. Annak ellenére, hogy Havasiné többször egyértelművé tette, ítélkezéséből nem lehet politikai irányultságot kimutatni.
Az, érvelnek informátoraink, hogy a szocialista frakció nem rendelt el kötelező szavazást, hanem beérte a lelkiismeretivel, csupán annyit jelent, hogy elegánsan akartak becsomagolni egy, a fentiek miatt előre borítékolható döntést. Azaz a szakmai érvekre hivatkozva nem született egységes képviselőcsoporti álláspont, így senki nem kárhoztathatta az MSZP-t azért, hogy ab ovo gonosz politikai döntést hozott, hiszen a lelkiismereti szavazás papírforma szerint a képviselői függetlenség egyik legszebb megnyilvánulása.
Az SZDSZ sajnálja
A Szabad Demokraták Szövetsége rendkívül sajnálja, hogy tegnap az Országgyűlés a kormánypárti szavazatok miatt nem választotta meg a Legfelsőbb Bíróság elnökének jelölt Havasiné Orbán Máriát. A liberálisok szerint ezzel a lépéssel a parlament kisebbsége továbbra is akadályozza a Legfelsőbb Bíróság hatékony működését. A főbíróválasztás további halasztása azért is rossz döntés, mert az Országgyűlés a téli időszakban nem ülésezik, ezért félő, hogy a parlament legkorábban a tavaszi ülésszak alkalmával választhat főbírót. Így tovább növekedhet a joghatóság működése körüli bizonytalanság.
A liberális párt elfogadhatatlannak tartja, hogy az MSZP „lelkiismereti szavazás" álcája mögé bújva utasította el a jelöltet. Fenntarthatatlan az az állapot, hogy a Legfelsőbb Bíróságnak június óta nincsen vezetője. Havasiné Orbán Máriát az SZDSZ szakmai felkészültsége alapján alkalmas jelöltnek tartja, és szavazatával újra támogatni fogja. Az SZDSZ azt várja a kormányfőtől és MSZP-től, hogy tegyen meg minden tőle telhetőt a hazai jogrend stabilitása érdekében, és támogassa az államfő jelöltjét.