A kórházakban már kevesebb a hálapénz

2007.12.20. 13:15
A TÁRKI és az Image Factory felmérésében megkérdezettek szerint a háziorvosoknál nem, de a kórházi orvosok esetében csökkent a hálapénz adás gyakorisága. Országosan minden negyedik, Budapesten minden második ember ad hálapénzt háziorvosának, amit tízből négyen nem tekintenek megvesztegetésnek.

Eltérő mértékben változnak a hálapénz adási szokások a háziorvosok és a kórházi orvosok esetében, derült ki a TÁRKI és az Image Factory legfrissebb elemzéséből. A megkérdezettek szerint a háziorvosoknál nem, a kórházi orvosok esetében azonban csökkent a hálapénz szerepe. Ugyanakkor országosan még így is nagyobb arányban adnak hálapénzt a kórházakban, mint a háziorvosnál.

Az 1999 és 2003 után 2007 novemberében harmadik alkalommal is elkészített felmérés alapján a válaszadók negyede szokott háziorvosának hálapénzt adni, de több mint felük úgy gondolja, hogy mások rendszeresen adnak hálapénzt háziorvosuknak. Gyakrabban adnak hálapénzt a nők, a hatvan év felettiek és a nyugdíjasok, valamint a legmagasabb jövedelemmel rendelkező felső ötöd kivételével a hálapénz adás gyakorisága a keresettel egyenes arányban növekszik.

A megkérdezettek szerint a kórházakban fizetett hálapénz ugyan általánosan elterjedt, de szinte valamennyi szakma esetében visszaszorulóban van. Különösen jelen van és alig csökkent a hálapénz adás gyakorlata a szülészeknél és a sebészeknél, a gyermekorvos és a belgyógyász szakmák esetében pedig a válaszadók szerint a csökkenő tendencia ellenére még mindig a betegek közel háromnegyede ad hálapénzt. A kórházi szemészeknél és pszichiátereknél ugyanakkor már alig számolnak többen a hálapénzzel, mint a háziorvosok esetében.

A hálapénz kényszerítő erejére jellemző, hogy a megkérdezettek több mint fele szerint kivétel nélkül mindenki ad pluszpénzt a szülészorvosnak, és több mint harmaduk (38 és 31 százalék) vélte ugyanezt a sebészek és a gyermekorvosok esetében.

A hálapénz jellegét tekintve erősen megosztott a társadalom. Az emberek kétötöde szerint a hálapénz nem a megvesztegetés egyik formája, 30 százalék szerint mindenképpen korrupciónak minősül, 27 százalékuk pedig úgy véli, hogy csak az előre adott hálapénz számít korrupciónak. Budapesten az országos átlaghoz képest a lakosok fele szerint nincs szó korrupcióról a hálapénz esetében, ez összefügghet azzal az adattal, hogy a fővárosban minden második ember ad hálapénzt háziorvosának (ellentétben az országos 25 százalékkal).