Holokauszt-gyásznap Izraelben és itthon
További Belföld cikkek
-
Erdő Péter: Jézus az utolsó vacsorán a végsőkig elmenő szeretet példáját hagyta ránk
- Orbán Balázs zavarba ejtő posztban reagált a kormányfő interjújára
- Orbán Viktor: Hogyha elüt a villamos, a gépezet, ami az országot működteti, ugyanúgy működne, mint velem
- Csaknem nyolc évtizedes melegrekord dőlt meg csütörtökön
- Szemeteszsákba csomagolt betegek fotói robbantották ki a politikai vitát, összecsapott a Tisza és a kormány
A holokauszt áldozatairól 1945 óta emlékeznek meg minden év május 2-án, szerte a világon.
![]() |
Izraelben kedden megszólaltak a szirénák és két percre leállt az élet |
Ehud Barak az izraeli állam fő feladatát abban jelölte meg, hogy soha többé ne lehessenek otthontalan és védtelen zsidó emberek. A miniszterelnök szerint Izrael megteremtése válasz azokra a kísérletekre, amelyekkel ki akarták törölni a zsidókat az emberiség soraiból.
A Vörös-tenger melletti Eilatban, az izraeli-palesztin tárgyalások színhelyén Jasszer Abed Rabbo, a palesztin küldöttség vezetője szintén megemlékezett a gyásznapról. Hangsúlyozta: a palesztinok együtt éreznek a holocaust áldozataival. Hozzátette: reméli, hogy az ő szenvedéseik hozzájárulnak majd ahhoz, hogy véget vessenek a palesztinok szenvedéseinek is.
Ugyancsak a reggeli órákban a Knesszetben megkezdődött a ,,Mindenkinek van egy neve" szertartás. Résztvevői felolvassák a holocaust idején meggyilkolt összes családtagjuk nevét. Az eseményen jelen van Ehud Barak miniszterelnök is.
![]() |
Weizman elnök Lengyelországban vett részt az emlékmeneten |
Az izraeli statisztikai hivatal az évforduló kapcsán hozta nyilvánosságra jelentését, amelyből kiderül, hogy az országnak ma 230 ezer olyan lakosa van, aki 1933 és 1945 között a náci Németországban vagy más, a nácik közvetlen befolyása alatt álló ország területén élt. A közleményből az is kiderül, hogy a haláltáborokat és gettókat megjárt idős személyek száma 1997. vége óta húszezer fővel csökkent.
Budapesten, a Raoul Wallenberg emlékparkban emlékeztek meg a holokauszt hat millió zsidó áldozatára, ezen belül a 600 ezer magyarországi elhunytra. A megemlékezésen Zoltai Gusztáv mellett jelen volt Schweitzer József országos főrabbi és Lancz Tibor, a budapesti hitközség elnöke is. Izrael Állam képviseletében Judith Varnai Shorer budapesti nagykövet koszorúzott.
Kardos Péter főrabbi beszédében a mártíromság és a hősiesség napjának nevezte a holokauszt emléknapját. ,,Nem kell bennünket szeretni, még kevésbé tolerálni. Csak annyi humán hangra vágyunk, amelyet az az ember hangoztat minden egyes megnyilatkozásában, aki vallási felfogásunktól talán a legtávolabb áll, de mint a Katolikus Egyház legmagasabb méltósága, emberségből, megértésből példát mutat" - fogalmazott a főrabbi, II. János Pál pápa személyére utalva.
A beszédet és a gyászimát követően koszorúkat helyeztek el a parkban lévő emlékműnél többek között a Mazsihisz, a BZSH, Izrael Állam, a Zsidó Világkongresszus és az Európai Zsidó Kongresszus nevében.