Gyurcsány Ferenc beszédét Orbán Viktor végigülte. A volt kormányfő szürke öltönyt visel. A miniszterelnök beszéde végén Orbán felpattant, és lendületesen elhagyta a termet. Megpróbáltunk utánaeredni, de sportsérülésünk megakadályozott minket abban, hogy utolérjük. Szabó Edinának, a Fidesz elnökének sajtótitkárának is csak rohamléptekben sikerült elérnie főnökét.
Ha nem lett volna Mokány Berci, a nyári vakáció megcsúfolása lett volna a július 24-ei ülésnap, aminek első fele nagyjából eseménytelenül telt. Gyurcsány Ferenc önmagához képest egy szürke közepesre szerepelt: untig ismerjük, miért rossz a reform elsőre, de milyen jó lesz később. A kormányfő visszafogott kézjátékkal zongorázta végig az egészségügyi és felsőoktatási reform melletti érveket. Mindössze annyit újított, hogy a "Húzzunk bele!" jelszót, az "Álljunk neki!"-re cserélte. Orbán végihallgatta a beszédet majd lelépett.
Ezek után végtelenül unalmas órákat szereztek a képviselők azzal, hogy a másik felet hibáztatták, amiért nem ül le a másikkal tárgyalni, nem dolgozik, nem javasol. Ha mégis, a másik biztosan keresztbe tesz neki. Kuncze Gábor (SZDSZ) erről beszélt, Navracsics Tibor (SZDSZ) ugyancsak, hogy Lendvai Ildikóról ne is beszéljünk, aki a másik fél magatartását Mokány Bercihez, a Pató Pál-szerű 19. századi hőshöz hasonlította. Nyaralni csak Vidorné Szabó Györgyi (MSZP) és Szili Katalin (MSZP) tudott könnyű szívvel elmenni, Herényi Károly (MDF) arról szónokolt, menne, ha nem kéne dolgoznia a reformokon, de - sajnos - még kell.
Gyurcsány Ferenc az utolsó napot nem hagyja ki, felszólal napirend előtt, beszédének címe: Esély egy jobb országra. Utána következik a KDNP-frakció ideiglenes vezérszónoka, Nagy Kálmán (Beteg, nővér, orvos veszélyben), majd Herényi Károly az MDF-ből (A nyári szabadság előtt), utána a szocialisták Vidorné Szabó Györgyije jön, aki az ígéretes Hurrá, nyaralunk! c. beszédével készült. A Fidesz nehéztüzérségét természetesen Navracsics Tibor képviseli, aki a sommás Nehezebb kormányozni, mint kampányolni címet adta felszólalásának.
Ma szavaznak a tandíjról a honatyák, a felsőoktatási törvényt módosítják. Lesz ugyan szavazás, de az ellenzék nem támogatja az önkormányzati törvény módosítását, ami a megyerendszert felváltó régiókról rendelkezne, és arról, hogy az önkormányzatok miért felelnének az új rendszerben. Módosítanák továbbá a képviselők mentelmi jogáról szóló törvényt (közúti szondáztatás), a parlamenti képviselők létszámát (386-ról 298-ra), a politika kárvallotjainak kárpótlását (nem az idei választások, hanem a múlt rendszer károsultjairól van szó), továbbá az európai szövetkezeti törvényről is szavaznak.
Egyes nemzetek felsőbbrendűnek képzelik magukat, bezárkóznak, menekülnek a versenytől, a kapitalizmustól a liberalizmustól, és saját nemzeti utat képzelnek a felemelkedéshez. Ő azonban máshogy képzeli a felemelkedés útját. Szerinte tartózkodni kell mindenféle nemzeti radikális politikától, a gazdasági és szociális populizmustól.
Mécs Imre szocialista képviselőt kérdeztük a tandíjról. Azért őt, mert a képviselőnek egy egyetemistakorú fia és még négy gyermeke van, akikre továbbtanulás vár. A volt SZDSZ-es, ma már szocialista politikus szerint még most sem eldöntött, milyen javaslatról szavaznak hétfőn a képviselők. Az egyik elképzelés szerint az egyetemen tanulók 15 százalékának kellene fizetniük, de ez az arány a képviselő szerint nem igazságos. A javaslat ráadásul üti az ő által támogatandónak ítélt elképzelést. Mécs szerint a kreditek ötven százalékát el nem érőknek kellene fizetniük. A szocialisták hétfőn még egyeztetnek a témában.
Magda Sándornak, a gazdák szocialista barátjának nincs már egyetemistakorú gyermeke, de van véleménye. Szerinte az igazságosság jegyében a tanulóknak fizetniük kell. A hallgatóknak dolgozniuk kellene, mondta, "a nyáron egy hónap alatt megkeresik a tandíjat". Arra is utalt, hogy az egyetemeken még a legjobb előadásokon is csak tucatnyian, ha lézengenek. Hol vannak a többeik, dolgoznak? - kérdeztük, de Magda kiábrándított minket, szerinte ugyanis inkább "eljárnak ide-oda, vagy otthon maradnak".
A miniszterelnök háromszor mondta el egymás után, hogy húzzunk bele, csak most álljunk neki a jelszó. Gyurcsány Miskolccal, Szegeddel és Győrrel példálózik, ahol nekiálltak, és igen, megcsinálták. De Nyíregyháza és Pécs is a pozitív példák közé kerül. Mintha ezek mind szocialista irányítású városok lennének. Erőfeszítéseket kell tenni, magyarázza Gyurcsány, amihez szorgalom kell, munka, nem pedig mindig azt kérni, hogy tessék kifizetni helyettünk a számlát. A kormány mindent megfontol, de pénzt csak úgy nem fog adni, mígnem lassan elérünk a konvergenciaprogramhoz, aminek vitájára meghívja az ellenzéket, de ha nem jön, az sem baj, a kormány lépni fog, sikeres és hiteles gazdaságpolitikát fog folytatni.
Gyurcsány Ferenc beszédét Orbán Viktor végigülte. A volt kormányfő szürke öltönyt visel. A miniszterelnök beszéde végén Orbán felpattant, és lendületesen elhagyta a termet. Megpróbáltunk utánaeredni, de sportsérülésünk megakadályozott minket abban, hogy utolérjük. Szabó Edinának, a Fidesz elnökének sajtótitkárának is csak rohamléptekben sikerült elérnie főnökét.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője reagál elsőként Gyurcsány szavaira. 149:3, mondja. A Fidesz 146 javaslatára mondtak idáig ugyanis nemet a kormánypárti frakciók. Ezek így nem viták, mondja Navracsics, pedig Gyurcsány mindig a demokráciával példálózik, miközben az ellenzék is magyarokból áll, és nem kicsinyes, kekeckedő vitázókból. Hallgassa meg az ellenzék felvetéseit, kéri a frakcióvezető. Szerinte a kormány másfél hónapja alatt folyamatosan csak programokat alkotott, annyit, hogy már nem is lehet követni, egyszer már volt Új Magyarország program, erre kiderül, hogy a kormány hamarosan előjön az Új Magyarország programjával. Magyarán, Gyurcsány összevissza beszél.
Az MDF nevében Csáky András bátorkodik szólásra emelkedni, mert úgy gondolja, hogy az ország miniszterelnökének az adja meg a hitelességet, ha a miniszterelnök konzekvensen nyilatkozik. A frakcióvezető-helyettes egyébként eléggé motyog, de sorban állt a vasúti pénztárnál, és azt kérdezték tőle, hogy mit csinálnak maguk képviselő úr, ha bezár a gyár? És hoz-e gyógyírt az egészségügyre a zöld könyv? Csáky szerint nem, mert minden tarthatatlan. Az elvonás, a sorban állás a rendelésekért, és egyébként is, Magyarország nem egy részvénytársaság, nem egy gyár. De lenne-e egy gyárban 5 százaléka Csáky Andrásnak, mint a pártjának?
A KDNP nevében felszólaló képviselő beismeri, hogy még sosem figyelt annyira egy húszperces felszólalásra, mint most a miniszterelnökére. (De akkor hogy végezte el az iskolát?) Szerinte Gyurcsány nem mondott semmit, legfeljebb a szavak szintjén volt bátor.
"Jó reggelt Magyarország! (...) Kicsit furcsán hangzik ez délután, de estig itt fogunk ülni" - kezdett beszédébe Kuncze Gábor, és ugyanolyan zavarosan folytatta. Új választás, konzultációk, aláírásgyűjtések, sorolja, és sokan már tudják, a Fidesz elnökének tusnádfürdői nyilatkozatát fricskázza. A liberálisok vezére szerint a Fidesz azt akarja, hogy ne csináljanak semmit, miközben egy csomó szerkezetátalakítás történik. Múlt héten is leszavazták a - részben az ellenzék elképzeléseit is fedő - önkormányzati reformot. Tehát az történik, hogy nem érdemi vita folyik, hanem rövidtávú politikai manőverek fékezik az országot.
"Sohasem ringattam magam abba az illúzióba, hogy a buszon az emberek egymás kezéből tépik ki a programokat" - kezdi Lendvai Ildikó beszédét. Az MSZP frakcióvezetője szerint az ellenzék még a címéig sem jutott el az MSZP fejlesztési programjának, ami nem új, a választások előtt már közzé tették. "Nem az a kérdés, mi könnyebb a pártoknak, mi könnyebb nekünk, az a kérdés, mi jobb az országnak" - szajkózza Gyurcsányt Lendvai.
Mokány Berci, a populista politikus hangját hallja folyton az MSZP frakcióvezetője. "A mókuskerék forog, de a mókus már halott" - fűzi tovább Lendvai, mi történhet, ha az ellenzék ész nélkül populizál és politizál. Lendvai Szijjártó Pétert is sajnálja, naponta kétszer mond nemet a kormány kezdeményezésére (a háttérben Vadai Ágnesnek az orra elé kell kapnia a kezét, annyira nevet Lendvai poénján, de Keller László szája sem lefelé görbül.) Az egész ellenzék Mokány Berciként viselkedik. De a frakcióevzető szerint még nem késő változni. Még egy Orbán-poén jönne (oszt jónapot!), de Dj Szili - akár egy kanyarból kivágó villamos - hangosan csilingelve lekeveri a frakcióvezetőt.
Máshol azt találjuk, hogy Mokány Berci a Borsszem Jankó című vicclap állandó figurája volt, aki a bárdolatlan, mihaszna nemest személyesítette meg.
Nem tudjuk, ki fog akkor kormányozni, amikor 7 év múlva a nyugdíjrendszer is össze fog omlani, tehát 2008-ig sorozatos átalakításra van szükség, hogy akkor már csak a nyugdíjrendszerrel legyen gond, mondja a kormányfő. Gyurcsány ezután a tárgyalásokat elutasító ellenzéket fricskázza, nem kímélve a mindig a Fidesz álláspontját szajkózó KDNP-seket sem. (Ja: "azt érezzék az emberek, hogy őróluk szól a közigazgatás...")
Herényi Károly nélkül nincs hétfő a parlamentben. Mai kérdése: mehet-e nyugodtan szabadságra az egyszeri ember? Herényi a parlament elmúlt kéthavi munkája alapján megvonja a mérleget: nem mehet. Szerinte ugyanott tartanak most is, mint az előző ciklusban, lényegi változás nem történt, csak jól felemelték az adókat. Márcsak ezért sem mehetnek Önök sem nyugodtan nyaralni, akárcsak a "népek", akik rosszabbul élnek, mint annak előtte. "Hát ezért érdemes volt? - teszi fel a kérdést. - Előbb adót emelni, utána reformálni?" - folytatja és folytatja és folytatja, de nyugodt szabadságra nem lel, pedig már a konvergenciaprogramnál tart, amiről kiderül, hogy azért nem tud szabadságra menni nyugodtan, mert tárgyalni fog róla, nehogy megbukjon.
Hiller "Nemzetipolitika" István válaszol Herényinek. A miniszter úgy látja, hogy az MDF labdarugó-csapatnyi frakciójából talán hárman, ha dolgoznak, a többiek nyilván szabadságra mentek. A kormány dolgozni fog, a konvergenciaprogramot meg meg fogják csinálni. A nemzeti fejlesztési tervről és a konvergenciaprogramról meg tárgyalni fognak, és az sem kizárt, hogy az ellenzéki javaslatok beépülnek.
Hurrá, nyaralunk címmel szólal fel Dr. Vidorné dr. Szabó Györgyi, a szociális kérdések nagymestere. A szolidaritásról és az üdülési csekkről beszél, de ezt majd elolvashatják a parlament hivatalos jegyzőkönyvében, merthogy mi nem közvetítjük.
Magda Sándor után Horváth Klárát, Tatabánya polgármesterét kérdeztük, hogy min spórolna, ha tandíjat kellene fizetnie gyermekei iskoláztatása miatt. Horváth Klárának fiatalok még a gyermekei, ezért nem érinti a téma.
Továbbálltunk, és Burány Sándor volt munkaügyi minisztert állítottuk meg a folyosón. A szocialista politikusnak sincs hasonló korú gyermeke, de rendkívül toleránsan végighallgatott minket, és a spórolásra vonatkozó kérdésünkre elkerekedett szemmel kérdezett vissza: "havi négyezer forintot?" Úgy láttuk, a képviselőnek nem esne nehezére ennyi pénzt félretennie, de még nem aktuális a kérdés.
Szabó Lajoshoz fordultunk. Megkönnyebbülésünkre Szabó elárulta, hogy mindkét gyereke éppen felsőoktatási intézménybe jár, de fizetősbe.