További Belföld cikkek
-
A DK szerint Pintér Sándornak, Rétvári Bencének és Takács Péternek is le kellene mondani a kórházi VIP-szolgáltatásokról
- Dömötör Csaba szerint a Tisza Párt kongresszusát Manfred Weberék finanszírozták
- Lesöpörte az asztalról a NOlimpia 2.0 népszavazás ügyét a Kúria
- Kislányokat futtatott egy hajdúsági férfi, aki képviselőként és ismert zenészként dolgozott
- Halálra gázolt a vonat egy embert Győr és Sopron között
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy éve éppen az MSZP-t fenyegető újabb botrányt okozó kistérségi megbízotti hálózat miatt kényszerült meghátrálásra saját pártjával szemben.
A szocialisták 2006 novemberében a költségvetési vitában mondtak nemet a kormányfőnek, aki a 176 kistérségi megbízottból álló rendszer felszámolását vette tervbe. A megbízottak a 2002-es kormányváltás óta szinte kizárólag az MSZP helyi embereiből verbuválódtak, sokan közülük a 2006-os választások alkalmával a szocialista kampányt irányították. A fejlesztési pénzek elosztására szolgáló hálózat finanszírozása 5-600 millió forintba kerül a költségvetésnek.
Az MSZP tavaly egyhangúlag az FVM alá tartozó helyi vidékfejlesztési irodákkal párhuzamosan működő rendszer fennmaradása mellett állt ki, jóllehet a vidékfejlesztéssel akkor összesen valójában négy hálózat foglalkozott egyszerre.
A Nemzeti Fejlesztési Tervhez kapcsolódó hálózatot a szocialisták nem védték, hiszen azt a következő évtől már az EU finanszírozza. Gazdahálózat az egész EU-ban jelen van, nálunk is indokolt, hasznuk óriási, hiszen gyakran ők segítenek a parasztoknak kitölteni a pályázati íveket, sorolta egy képviselő a rendszer előnyeit. Az önkormányzatok által finanszírozott menedzserek viszont a helyhatóságok saját biznisze, abba az állam nem szólhat bele. Így a kormány egyedül a kistérségi megbízottakhoz nyúlhatna hozzá.
"Nem hatszázmillió forinton múlik a hálózat, csacsiság lenne felszámolni" - kommentálta az Indexnek az afférral egy időben az egyik vezető MSZP-s képviselő.
A rendszert tavasszal azonban mégis megreformálták: a megbízottakat átnevezték, a koordinátoroknak, akik a MeH Nemzeti Területfejlesztési Hivatalától Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumhoz kerültek, azaz megmaradtak az időközben önkormányzati miniszterré kinevezett Bajnai Gordon irányítása alatt. A hálózatban számos személyi változás történt, de létszáma és feladatköre nem változott.
A kistérségi menedzseri hálózat kiépítését egyébként még 2001-ben az MDF vetette fel. Az elgondolást azonban a nagyobbik kormánypárt, a Fidesz a maga szája íze szerint valósította meg, amivel az akkori koalíciós partner kritikáját is kivívták. A hálózatról akkor azt állították, hogy a kisgazdák ellensúlyozására kiépült vidéki fideszes rendszer. Orbánék 2002-es veresége után a Medgyessy-kormány lényegében erre az érvre alapozva tudta különösebb zökkenő nélkül lecserélni az egész gárdát.