További Belföld cikkek
- Leugrott egy férfi hétfő hajnalban a budapesti repülőtér galériájáról
- Egy ideig még rácsok mögött marad a „Lakatos Márk-ügy” gyanúsítottja
- Magyar Péter: Lárifári, áldatlan kutyakomédia
- Karácsony Gergely leszögezte, hogy nem hagynak magára senkit, két új helyszínen segítenek
- Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét is elérte a madárinfluenza
Illés Zoltán "A főváros nem vizsgálta meg kellően a metróberuházás környezeti hatásait" |
Illés Zoltán fideszes bizotsági elnök válaszában azt hangsúlyozta: a probléma éppen az, hogy nincsenek megbízható dokumentumok, mert a főváros nem vizsgálta meg kellően a metróberuházás környezeti hatásait. A bizottság ezért csak felhívhatja a figyelmet az esetleges veszélyekre, és szakmai kérdésekben szakértőket hallgathat meg.
Politikai döntést hozott a főváros a négyes metróról?
Illés Zoltán kijelentette, a főváros politikai döntést hozott, amikor a metróberuházás megkezdéséről döntött nemrégiben, pontosabban csak az állomások létesítését határozta el a budapesti önkormányzat.
Baja Ferenc szerint ha a főváros politikai döntést hozott, azt rosszul tette, de ezt a környezetvédelmi bizottság egy másik rossz döntéssel nem korrigálhatja. Baja Ferenc kifogásolta, hogy Illés Zoltán nem hívta meg a főváros vezetőit, illetve a metróberuházás illetékeseit az ülésre, így a legérintettebbek nem válaszolhatnak az esetleges bírálatokra. Illés Zoltán szerint viszont egy későbbi ülésen ők is elmondhatják majd álláspontjukat.
Baja Ferenc kivonult
Baja Ferenc Kifogásolta, hogy Illés Zoltán nem hívta meg a főváros vezetőit |
Ezután megkezdődött a szakértők meghallgatása. Horváth Ferenc, az ELTE geofizikai tanszékének vezetője szerint a metróállomások engedélyezése még nem fejeződött be, bár a Magyar Geológiai Szolgálat a metróberuházás előzetes hatástanulmányát elfogadta. Egyelőre csak előzetes vizsgálatok alapján beszélhet tehát a gellérthegyi karsztforrások esetleges veszélyeztetettségéről.
Karsztvizet sejtenek az alagút helyén
|
Az ,,ínségkövekből" álló ,,sasbérc-sorozat", vagyis a mederből kiemelkedő, de még alacsony vízállásnál sem látható sziklasor azonban rendkívüli természeti értéket jelent, hiszen a Gellérthegy folytatásának tekinthető, és így karsztvizet tartalmaz. Ezt a sziklasort vágná át a metróalagút, ám ha ez megtörténik, nem tudható pontosan, milyen mértékben sérülnek a budapesti hőforrások, illetve a karsztvízrendszer.
Horváth végül úgy összegezte - szigorúan szakmai alapokon álló - véleményét, hogy további vizsgálatok szükségesek, de egyelőre ,,meglehetősen aggályos a helyzet".
Megbillenhet a természeti egyensúly?
Hasonlóan nyilatkozott az ülésen Kuti László, a Földtani Intézet munkatársa is, aki szerint a tankönyvekben tanított, és szinte közismert adatoktól eltérő, meglepő adatokat kaptak a próbafúrásokon a kutatók. Az eredetileg 1000-1200 méteres mélységben hitt karsztvizek így már a metró vonalának magasságában (pontosabban mélységében) megjelennek. Ez azonban azt jelenti, hogy az alagút megépítése jelenleg ismeretlen problémákat vethet fel.
Így például fennáll a veszély, hogy a Pilis irányából a Duna felé tartó vizek (karsztvizek és hőforrások) és maga a folyam közötti egyensúly megbomlik, és bekövetkezhet, ami eddig nem fordult elő: lesüllyed a karsztvízszintje, és a helyére a Duna vize áramlik be.
El kéne tolni a metróállomást
Kuti László azonban lát megoldást is a problémákra: a Gellért téri állomást (amely az egész négyes metró vonalán az egyetlen geológiai szempontból kényes pont) a jelenleg tervezetthez képest 100-150 méterrel a Műegyetem felé kellene eltolni. Szerinte a korábbi évtizedekben amúgy is a Műszaki Egyetem területére tervezték az itteni állomást, de ez - nem szakmai okokból - végül túl közel került a hőforrásokhoz. (Az ülésen egyébként egy minisztériumi illetékes utóbb elmondta, hogy a környezetvédelmi tárca még nem zárta le azt az eljárást, amely a hőforrások és a karsztvizek külső védelmi zónáját állapítaná meg.)
Nógrádi szerint szándéknyilatkozat volt a kormányhatározat
Ezután Nógrádi László közlekedési miniszter szólt arról, hogy a négyes metró túl drága és szakmailag sem jó megoldás. Érvei között szerepelt, hogy a Kálvin tértől a Keleti pályaudvarig például majdnem párhuzamosan haladna nyomvonal a kettes metróéval. Nógrádi úgy vélte, hogy a négyes metró legkritikusabb pontja a finanszírozás, vagyis az a 240 milliárd forint, amelynek hatvan százalékát az államnak kellene állnia.
Nógrádi egyébként szándéknyilatkozathoz hasonlónak minősítette azt a kormánydöntést, amelyet a Horn-kabinet 1998 tavaszán a metróépítésről hozott, és szerinte az is a Dél-Buda és Rákospalota között tervezett vonal ellen szól, hogy hét évig tartó építkezések bénítanák meg a főváros már most is túlzsúfolt útjait.
A miniszter megszüntetné a Déli pályaudvart
Ezzel szemben Nógrádi jobbnak tartaná a kettes metró meghosszabbítását a MÁV vonalainak igénybevételével. Ez azt jelentené, hogy megszüntetnék a Déli pályaudvart, kibővítenék a Kelenföldi állomást, és Gazdagréten kersztül egészen a budaörsi virágpiacig vinnék el a vágányokat. Nógrádi szerint meg kell vizsgálni, hogy a kettes metró szerelvényeit felhozza-e a felszínre (akárcsak az Örs vezér tér előtti szakaszon), vagy egy mozgólépcsővel kötnék össze a felszíni, és a föld alatti vonalakat. (Ez utóbbi megoldás megfigyelők szerint gyakorlatilag egy elővárosi vasutat jelentene, nem metrót.)
Illés: Demszky számára a metró csak maszlag
A miniszter szavai után Illés Zoltán megjegyezte: "Demszky Gábor számára a metró csak maszlag", s a tervek mögött valójában "ingatlanspekuláció" és telekmachinációk rejlenek. Mindez azért érdekes, mert előtte Nógrádi László arról beszélt, hogy a Déli pályaudvar megszüntetése után a terület "városi célokra" lenne ismét használható.
A bizottság végül állásfoglalásban hívta fel a kormány, illetve a beruházó főváros figyelmét a négyes metró esetleges környezeti veszélyeire, és tudósokból álló munkacsoport felállítását határozta el - a "tervezett fejlesztés figyelemmel kísérésére".