További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
A Külügyminisztériumnak ezzel szemben nincsenek megerõsített, hivatalos információi arról, hogy az Irakban elhunyt magyar állampolgár mellett, az általa vezetett autóban utaztak-e mások is - mondta Tóth Tamás külügyi szóvivő a minisztérium keddi sajtótájékoztatóján. Pontosan ezért döntöttek úgy, hogy saját vizsgálóbizottságot, két diplomatát küldenek ki Irakba, hogy a lehetőségekhez, és a rendelkezésre álló keretekhez képest nem hivatalos és meg nem erősített forrásokból is tájékozódjanak.
A két magyar diplomata missziójáról Kovács László külügyminiszter is beszámolt az Országgyűlésben egy MDF-es képviselő kérdésére. Balogh László pártja nevében javasolta, hogy a kormány kezdeményezze magyar-amerikai vizsgálóbizottság felállítását. A külügyminisztérium felhívta az Irakban külföldi vállalatoknál dolgozó magyarokat, hogy saját érdekükben jelentkezzenek a bagdadi magyar nagykövetségen.
Sem megerősíteni, sem cáfolni
A sajtótájékoztatón a szóvivő hangsúlyozta: az Irakba kiküldött magyar bizottság hazaérkezéséig és jelentéséig a Külügyminisztérium "semmit nem tud sem megerősíteni, sem cáfolni". Tóth Tamás szólt arról, hogy a diplomaták néhány napos mandátumot kaptak, ami a helyi viszonyok függvényében változhat. A tárca a misszió pontos idõtartamáról, résztvevõirõl, a tájékozódás irányáról nem kíván részleteket elárulni, mert "Irak távol áll attól a helytől, amit biztonságosnak neveznénk" - jegyezte meg. Az Index érdeklődésére a szóvivő elmondta, hogy a holttest hazaszállításáról is csak a hivatalos vizsgálat lezárulta után tudnak gondoskodni.
A család esetleges kártérítési igényére vonatkozó újságírói érdeklődésre a szóvivő az 1949-es genfi egyezményekre utalva, annyit mondott, hogy mivel az Egyesült Államok a vonatkozó egyezménynek ("a polgári személyeknek a háborúban történő oltalmáról") nem tagja, ezért az USA belső jogszabályai az iránymutatóak. E szerint amennyiben bebizonyosodik a jogtalan fegyverhasználat ténye, akkor az amerikai hatóságok elismerhetik azt, és felelősségre vonhatják a vétkes katonákat.
Az Amnesty független nyomozást követel
Független nyomozás állapítsa meg az Irakban lelőtt magyar egyetemista halálának körülményeit - követeli az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében az Amnesty International Magyarország.
"Nem tartjuk elégségesnek az amerikai hadsereg jelentését, pártatlan és minden részletre kiterjedő nyomozást követelünk az amerikai hatóságoktól" - mondta Fodor Márk, az Amnesty International nemzetközi emberjogvédő szervezet magyarországi igazgatója.
|