Nyomoznak az egyetemi kartell ügyében

2007.03.05. 08:24
A Gazdasági Versenyhivatal feljelentése nyomán hűtlen kezelés gyanújával folytat nyomozást a BRFK öt egyetem közbeszerzési eljárása ügyében. A felsőoktatási intézmények gazdasági információs rendszereket szereztek be, a pályázatokon a nyertesek kartellbe tömörültek, sőt egyes közbeszerzési eljárások előkészítésében is részt vettek. A kulturális tárca - amely összehozta az egyetemeket a későbbi nyertesekkel - továbbra is hallgat.

A Gazdasági Versenyhivatal tavaly az informatikai iparban rekordnak számító bírságot szabott ki három cégre, amiért öt orvosi egyetem közbeszerzési eljárásán összehangolták tevékenységüket, egyeztették áraikat, vagyis kartellbe tömörülve akadályozták a valódi árversenyt. A versenyhivatal megállapítása szerint a cégek az ELTE közbeszerzési pályázatának előkészítésében is közreműködtek.

Csökkentett bírság

A közbeszerzési eljárások kiírása előtt a későbbi nyerteseket az oktatási tárca hozta össze az egyetemi vezetőkkel jelezvén, hogy a minisztérium támogatná, ha a megjelent társaságoktól vásárolnának az egyetemek. A kartellezésért a GVH az IBM-re és az SAP-ra 690-690 millió forintos, az ISH Kft-re pedig 130 milliós bírságot rótt ki.

A cégek bíróságon támadták meg a döntést, ahol nem jogerős ítéletben tíz százalékkal csökkentették is a társaságok bírságát. A Fővárosi bíróság ugyanis nem látta bizonyítottnak azt a vádpontot, hogy a három vállalkozás a Synergon távoltartása érdekében hangolta volna össze magatartását. A döntés értelmében az ISH Kft. 117 millió forint, az SAP Magyarország Kft. 620 millió forint, az IBM Magyarország Kft. pedig 620 millió forint bírság megfizetésére köteles.

A GVH tavaly júniusban még csak fontolgatta, hogy feljelentést tesz a történtek miatt, szeptemberben viszont ezt meg is tette. A BRFK november 3-án hütlen kezelés megalapozott gyanúja miatt indított nyomozást, tudta meg az Index a BRFK sajtóügyeletén. A tájékoztatásból kiderült, hogy egyelőre ismeretlen tettes ellen nyomoznak.

Az oktatási tárca hallgat

Bár a nyomozás november óta zajlik, információink szerint az egyetemeket csak a napokban kereste meg a rendőrség, hogy elkérje a közbeszerzési eljárással kapcsolatos dokumentumokat. Megpróbáltuk megszólaltatni az üggyel kapcsolatban az egyetemeket felügyelő oktatási tárcát is, aminek előző vezetése hozta össze a cégeket az egyetemekkel, de a minisztérium megkeresésünkre ismételten hallgatásba burkolódzott, korábban is csupán annyit közöltek, felülvizsgálják a közbeszerzési szabályokat, noha azok sem korábban, sem most nem teszik lehetővé az ehhez hasonló eseteket.