Medgyessy: A kormány felelős a határon túliakért
További Belföld cikkek
- Publicus: Magyar Péter és pártja megítélésének sem ártanak a hangfelvételek
- Beszólással indult a közgyűlés, a legvitatottabb kérdést pedig rögtön levették a napirendről
- Halálbüntetéspárti és hálózati személy is volt a magyar ügyvédlegenda
- Gyurcsány Ferenc kihívója a Partizánnak: Magyar Péter óta pánikol a DK vezetése
- Meggondolta magát a kormány, eltörölnék a Lex CEU-t
|
Okafogyottá váltak
"A strasbourgi határozat üdvözli a kedvezménytörvény módosítását. A dokumentumban szereplő további javaslatok a módosítással okafogyottá váltak. A törvény megfelel a Velencei Bizottság ajánlásainak, a megváltoztatott jogszabályról kifejezetten pozitív nyilatkozatot adott ki Rolf Ekeus, az EBESZ kisebbségi főbiztosa" - közölte Tóth Tamás külügyi szóvivő csütörtöki budapesti tájékoztatóján, az MTI kérdésére válaszolva.
Mint elhangzott, az EBESZ kisebbségi főbiztosa június 24-i nyilatkozatában értékelte a magyar kormány erőfeszítéseit annak érdekében, hogy a kedvezménytörvényt összhangba hozza a nemzetközi normákkal és csökkentse a feszültséget szomszédaival.
Nem valószínű az ellentörvény
Tóth Tamás kitért arra, hogy az ET-határozat utolsó két pontja, amely a kedvezménytörvény hétfői módosítása után készülhetett, és a jelenlegi helyzetre vonatkozik - tehát az értékeléssel és a feladatmegosztással kapcsolatos - teljes mértékben azonos a magyar diplomácia álláspontjával. "Az Európa tanácsi határozat 13. pontja minden érintett felet felhív arra, hogy folytasson érdemi tárgyalásokat a törvény alkalmazása ügyében. A Külügyminisztérium ezt bármelyik szomszédos országgal kész megtenni, amennyiben erre igény mutatkozik" - közölte Tóth Tamás.
Újságírói érdeklődésre elmondta: nem tartja szükségesnek és valószínűnek sem, hogy Szlovákia ellentörvényt készítene. Tóth Tamás hangsúlyozta, hogy Szlovákia érdekeit semmilyen értelemben nem sérti a kedvezménytörvény, egy esetleges ellentörvény készülését pedig - mint mondta - hivatalos megerősítés nem támasztja alá.
Tóth Tamás megemlítette, hogy a visegrádi országok e heti taléi csúcstalálkozóján, amelyen Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő és Kovács László külügyminiszter is részt vett, nem került szóba a kedvezménytörvény módosítása.
A kormány kitart
Medgyessy Péter miniszterelnök szerint a kormány kitart a kedvezménytörvény eredeti célja mellett, de a magyar diplomácia az erélyes fellépést nem azonosítja az álláspontok vak, rugalmatlan képviseletével, s arra törekszik, hogy értelmes kompromisszumok szülessenek. A miniszterelnök az újvidéki Magyar Szó című lapnak adott interjújában megismétli, hogy felelősséget érez a határon túli magyarok sorsa, szülőföldjükön való boldogulása iránt, ezért érzékenyen figyeli véleményük alakulását a magyar kormánnyal kapcsolatosan. A kormány kitart a kedvezménytörvény eredeti célja mellett, s arra törekedett, hogy a módosítások ne szűkítsék, inkább bővítsék a kedvezmények körét.
Fidesz: látványos kudarc
A magyar diplomácia látványos kudarca a kedvezménytörvény kapcsán született Jürgens-jelentés - mondta Németh Zsolt (Fidesz) csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus szerint a magyar kormány önámító módon üdvözölte a jelentés azon pontjait, amelyek a jogszabály további módosítását tartják szükségesnek. Németh Zsolt szerint ez a jelentés hosszabb távon nem válik majd az Európa Tanács büszkeségévé. Az előző ciklus külügyi államtitkára elmondta, hogy a szlovák és a román kormány nyilatkozatban fejezte ki egyet nem értését a módosított kedvezménytörvénnyel, és Szlovákia ellenintézkedéseket is kilátásba helyezett.
Mint mondta, a határon túli magyar szervezetek attól tartanak, hogy a magyar kormány továbbra is szabotálja majd a kedvezménytörvény gyakorlati végrehajtását. Németh Zsolt elérkezettnek látja az időt arra, hogy a magyar kabinet megkezdje a jogszabály végrehajtását, a támogatások kifizetését a határon túli családoknak. A politikus szavai szerint "a Jürgens-jelentés, a határon túli magyar szervezetek jelzése és a szomszédsági viszonyban jelentkező feszültségek igazán rászoríthatnák a kormányt némi önkritikára".