Magyarok a bevándorlásügy papírtengerén
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
Határon túli magyarok a Budafoki úti bevándorlási hivatalban. Az állampolgársági ügyek irodája előtt csak néhányan várakoznak, tartózkodási és letelepedési kérelmekkel viszont kisebb tömeg szeretne az ajtón túlra jutni. Ha a december 5-i népszavazáson az emberek megfelelő számban igennel szavaznak a kettős állampolgárságról szóló kérdésre, akkor a jelenlegi eljárás jelentősen lerövidülhet (igaz, még senki sem tudja, hogy mennyivel és hogyan).
Munkavállalástól az állampolgárságig
1. Ha van munkahely, és a munkáltató vállalja a következő években várható tortúrát (a hivatali ügyintézésére évente hat-hét szabadnap is rámehet), akkor egy hónapot kell várni, amíg a munkaügyi központ is meghirdeti az állást, hátha akad a jelentkezők között magyar állampolgár (a határon túli munkaerőhöz ragaszkodó munkáltató tesre szabott feltételek megadásával ezt kivédheti). Átfutási idő egy hónap.
2. Ha megvan a munkahely, a bevándorlási hivatalban egy évre szóló tartózkodási engedélyt lehet kérni. Egyebek mellett a kérelmező szülőhazájából származó születési anyakönyvi kivonatot, erkölcsi bizonyítványt kell bemutatni. A rutinos hivatalba járók szerint minden megszerzett és (sok pénzért, hitelesen) lefordított papírról több tucat fénymásolatot érdemes készíteni, mert sohasem lehet tudni, mikor kérnek újra egy drágán vagy sok utánajárással beszerzett papírt. Átfutási idő egy hónap.
3. Az állampolgárság megszerzésének előfeltétele a letelepedési engedély, amit tartózkodási engedély birtokában lehet kérni. Az előbb felsorolt papírokon kívül a tüdőszűrés, az AIDS-szűrővizsgálat, a széklet- és vérvizsgálat eredményét is csatolni kell. Ezek mind-mind pénzbe kerülnek, bár a vérvizsgálat költségét ki lehet védeni egy véradással. Átfutási idő egy-másfél év.
|
November 12-én indított szavazás |
Nem fajgyűlölők
Térjünk vissza a bevándorlási hivatalba, ahol ott jártunkkor a várakozók hatvan-hetven százaléka lehetett magyar nemzetiségű. Ha nem tudunk vagy nem akarunk személyesen eljárni, megbízhatunk egy idegenrendészeti ügyekre szakosodott ügyvédet vagy ügyintézőt. Az árfolyamok eltérőek, de huszonötezer forintért csak sorbaállást és a bonyolult papírok kitöltését ígérik, százezer fölött "garantálják" ügyünk sikeres elbírálását. Szinte minden várakozótól elhangzik ugyanaz a mondat: "Nem vagyok fajgyűlölő, de a kínaiak mindig előttem végeznek."
A nagymama szerb-magyar kettős állampolgár, akárcsak a nagyobbik lánya. A kisebbik, aki nem kapott magyar állampolgárságot, már túl van a tartózkodási kérelem megszerzésén. A bevándorlási hivatalba most azért jöttek, hogy kiderüljön, milyen állampolgárságot kap a kisebbik lány babája, aki pár hetes, itt született, és a papája magyar, de már nem akar róla tudni.
Kedvesebb ügyintézők
Úgy látja, hogy "három év alatt sokat változott a helyzet", mintha kedvesebbek lennének az ügyintézők, kevesebb helyre kell rohangálni, igaz, már ő is tájékozottabb. A tartózkodási kérelmet, ha minden papír megvan, valóban meg lehet szerezni egy hónap alatt, hogy az a bevándorlási hivatal honlapja írja. A munkavállalási engedéllyel együtt negyven-ötvenezer forintot költ el a kérelmező ilyenkor a hivatalban. Jó szót keveset hallani az ügyintézésről.
Egy gyeden lévő anya tizennégy éve lakik Magyarországon, két éve kezdte el intézni az állampolgárságot, ami a bevándorlási hivatal tájékoztatása szerint hat hónapnál (plusz egy év kötelező itt tartózkodás) nem vesz több időt igénybe. Most úgy tűnik, zsákutcába került, mert keresetét a gyermekellátási juttatás váltotta föl, és az a hivatal szerint kevés a megélhetéshez. "Hát akkor adjatok többet!" - mondja erre.
Átlépték a határok
Leginkább azok az idősek vannak elkeseredve, akik visszahonosítást intéznek, vagyis valamikor már voltak magyar állampolgárok. "Átléptek a határok a fejem fölött" - mondja egy marosvásárhelyi asszony. 1942-ben született, abban a pár évben, amikor Erdély Magyarországhoz tartozott. Másfél éve intézi magyar állampolgárságát, de még mindig csak papírokkal járkál be az irodába. Romániában gyógyszerész volt, ott isvégezte az egyetemet, és kétszázezer forintba került elfogadtatni a diplomáját, hogy nyugdíjasként itt is beállhasson a patikába. "Hatvanéves fejjel elég stresszes egy ilyen vizsga. Ráadásul a magyar állam ingyen kapott egy gyógyszerészt, sőt még én fizettem érte!"
Többen a legnehezebbnek a magyar felmenők igazolását találják. A magyar születési anyakönyvi kivonatokat '45 után a környező országok hatóságai általában elvették, az ugyancsak bizonyító erejű magyar katonakönyvet meg jobb volt csendben elégetni. Persze van, aki "szerencsés", egy úr éppen egy héttel a március 15-ei romániai hatalomátvétel előtt még magyar állampolgárként "tudott" a világra jönni. Ő a letelepedési engedélye miatt jött - eddig kilencvenezer forintjába került. Igaz, a visszahonosítás csak annyival egyszerűbb, hogy nem kell állampolgársági vizsgát tenni.
Egy óra múlva ismét találkozunk a vidám, gyors beszédű ügyféllel. "Semmi sem változott! Amit eddig mondtam, azt nyugodtan kihúzhatod!" - számol be új tapasztalatairól. Egy órája van itt, ezalatt öt emberrel végeztek, ő az ötvenedik a sorban. Lemondóan legyint, aztán megint megnézi a papírját, miért is kell most sorban állnia.