Az egészségügyi reform szétszakíthatja a koalíciót
További Belföld cikkek
- Vörösbe borul a Lánchíd vasárnap este, fontos problémára hívják fel a figyelmet
- Kigyulladt egy autószállító kamion az M7-es autópályán
- Megmozdult a föld Pest vármegyében
- Az Építési és Közlekedési Minisztérium feljelentést tett a műemlékvédelemről kitálaló főtanácsos miatt
- Számos munkavállalójától válhat meg az ELTE kancelláriája karácsonyig
Az utóbbi hetekben megnőtt a konfliktusok száma a koalíción belül, mondta egy kormányzati forrásunk, aki ezt az adótörvényeknek, a költségvetésnek és az egészségügyi reform második szakaszának tudja be. Az MSZP-ben és a koalícióban kavargó viharok pedig nem hagyják érintetlenül a kisebbik koalíciós partnert, bár egyes vélekedések szerint ezt a tényleges hatásoknál sokkal fajsúlyosabbnak ítélik a liberálisok vezetői. A párt 1 százalékos népszerűségét mégis ezzel magyarázzák, bár a nyilvánosság előtt nem ismerik el, hogy ez az adat hiteles alapokon nyugszik.
Kóka János pártelnök hétvégén arról beszélt, hogy az MSZP szétesettsége miatt nincs a szocialisták között senki, akivel meg lehetne állapodni, hiszen a Gyurcsány Ferenc kormányfő-pártelnökkel való megegyezések nem mindig mennek át a frakción, ezért is lehet számítani az egészségügyi törvény szocialista megtorpedózására. A Népszava szerdán például arról írt, hogy Lendvai Ildikó közölte Gyurcsánnyal, nem tudja biztosítani a frakció támogatását az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról szóló jelenlegi törvényjavaslathoz. Szocialista forrásaink pedig arról beszéltek, hogy a miniszterelnök eddig mindig mindenütt ott volt, de a kormánytagok hetek óta nem látták, az eheti és a jövő heti kormányülésen sem lesz jelen.
Az SZDSZ-ben a fodorista vonal szerint a szocialisták ilyenek voltak 10 évvel ezelőtt is, a népszerűtlenség okait inkább a pártban kéne keresni. „Kókáék nem képesek magukba nézni, azonnal külső okokat kezdenek keresni, ha felmerül egy probléma” – vélekedett egyik forrásunk.
Az SZDSZ nem hátrál tovább
SZDSZ-es politikusok akár névvel, akár név nélkül nyilatkoznak, erőteljesen azt az álláspontot képviselik, hogy az egészségügyi reform egyeztetésekor minden lehetséges kompromisszumot megkötöttek a koalíciós partnerrel, a megállapodást nem lehet felpuhítani, mert már a működőképesség kerülne veszélybe. Úgy tudjuk ugyanakkor, hogy az SZDSZ-ben nem fognak meglepődni, ha a szocialista frakció számos módosító javaslattal áll majd elő, mikor az egészségügyi reform kerül a parlament elé.
„Meg kell nézni, hogy ki az a farkas, akitől félni kell” – kommentálta egy SZDSZ-es azt a kérdést, kilépnek-e a koalícióból, ha a szocialisták módosító javaslatokkal bombázzák szét a több-biztosítós törvényjavaslatot. „Öngyilkosság lenne most visszafordulni, az MSZP-nek és az SZDSZ-nek sem érdeke a koalíció felrúgása” – mondta. Kifejtette azt is, hogy az egészségügyi reformban a szocialistáknak magukkal van vitájuk, hiszen a parlament előtt fekvő törvényjavaslat egy összkormányzati megállapodás alapján jött létre.
Kóka túlélési stratégiája
A konfliktusok ellenére az SZDSZ-esek úgy vélekednek, hogy a koalíció előnyösebb számukra, mint a kilépés, amit Fodor Gábor azzal magyaráz, hogy a legfontosabb cél a költségvetési egyensúly fenntartása, a koalíciós szakítás lehetősége ezért csak akkor kerülhet szóba, ha fontos ügyben nincs megegyezés a két párt között. Ő az egészségügyi reformot pont ilyennek tartja.
Kóka is határozottnak tűnik a koalíciós szakítás témájában, de többen attól félnek, hogy a közelmúltban történtek szerencsétlen forgatókönyvei megismétlődhetnek. A kormány szocialista részéről is stratégiai hibának tartják Kóka kapkodásait. Sokat nem tud veszíteni, inkább karaktert próbál magának építeni, jellemezte Kóka elmúlt hetekben látott lépéseit egy politikus. "Ha nincs a pártjának támogatása, akkor nekirongyol a szocialistáknak. Az emberek fejében viszont összenő, ami összetartozik, ezért ez nem lehet eredményes stratégia" - fogalmazott egy koalíciós forrásunk.
Egyes liberális politikusok elismerték, hogy a párt stratégiája nem végiggondolt, inkább a maguk elől menekülés és a kapkodás jellemzi a párt vezetőit. Ennek lehet része a szocialisták - amúgy nem teljesen ok nélküli - hibáztatása is, ami egyben Kóka túlélési stratégiáját is szolgálja, ezzel próbálhatja az egyre kevésbé stabil párton belüli pozícióját erősíteni.
A koalíciós szakítás meglebegtetésének üzenetével több tábort is meg tud szólítani párton belül, így az SZDSZ koalícióra lépésének állandó bírálóit, illetve saját elkötelezett híveit, akik Kókát a siker küldöttjének tartják. Sokak szerint a szakítással való fenyegetőzés azt jelzi, hogy „nincs mögötte érdemi megoldási javaslat”.
Az is igaz viszont, hogy az SZDSZ halálát jelentené az egészségügyi reform további puhítása. Ha a szocialisták ezt is kiherélnék, akkor valószínűleg az már tényleg sok lenne az SZDSZ-tagság többségének. A 2006-os kampányban ígért adócsökkentés ugyanis elmaradt, és ha az egészségbiztosítás átalakítása sem történik meg, akkor az SZDSZ végképp hiteltelenné válik, nem maradna egy konkrét ügye sem.
Úgy tudjuk, a pártelnök azt az érvet is szívesen hangoztatja, hogy már elődjétől, Kuncze Gábortól is egy rossz állapotban lévő pártot vett át, csodát művelni pedig ő sem képes. A kijelentéssel azért okozott meglepetést, mert nem gondolták róla, hogy a túlélés érdekében belemegy annak a Kunczénak a bírálatába, aki az egyik legstabilabb támogatója volt a pártelnökségért vívott harcban.