További Belföld cikkek
- Sokaknak nem futja ajándékra, de vannak, akiknek meleg ételre sem karácsonykor
- Betiltották a szilveszteri tűzijátékozást a III. kerületben
- A dolgozók váratlan élethelyzetei miatt szünetel a fül-orr-gégészeti ügyelet a szekszárdi kórházban
- Tízmillió forintos büntetést kapott a Magyar Vízilabda Szövetség
- A pécsi püspök is bocsánatot kért az egyház által elkövetett bűnökért
Információink szerint az MSZP és az SZDSZ szombati megbeszélésén szó esik majd az új miniszterelnök személyéről és az új kormányprogramról is tárgyalni fognak a felek.
"A mai koalíciós egyeztetésen világossá tettem, hogy vagy ma estig megerősítik a miniszterelnök iránti bizalmat, vagy augusztus 26-áig megteremtik a lehetőséget az új miniszterelnök megválasztásához" - mondta a kormányfő. Erre úgy van mód, ha a koalíciós többség konstruktív bizalmatlansági indítvány keretében megnevezi az új kormányfőt. "Ha augusztus 27-éig nincs megoldás, akkor benyújtom lemondásomat Mádl Ferenc köztársasági elnök úrhoz" - közölte Medgyessy, és köszönetet mondott a baloldali szavazóknak az eddigi bizalomért.
"Ilyen vagy olyan gyors megoldás az ország érdeke" - hangoztatta Medgyessy. A kormányfő kijelentette, a lemondás kilátásba helyezésével akarja elkerülni, hogy az elmúlt két év eredményeit a következő politikai kurzus visszavonja, hogy a forintot támadás érje, vagy hogy Magyarország nemzetközi tekintélye csorbuljon.
Már februárban felmerült Medgyessy távozása>>>
Kuncze: a politikusoknak meg kell őrizniük higgadtságukat
Kuncze Gábor szabad demokrata pártelnök közölte, szombaton folytatják a tárgyalásokat. Arra a felvetésre, hogy péntek estig kellene megerősíteni a Medgyessy iránti bizalmat, hangsúlyozottan megismételte, szombaton folytatják a tárgyalásokat. A pártelnök a koalíciós tárgyalásokon meggyőződött arról, hogy az MSZP és az SZDSZ is érdekelt a koalíció fenntartásában.
Kuncze Gábor |
Kiss, Gyurcsány vagy Hiller?
A csütörtöki koalíciós tárgyalásokat követően a szocialista párt vezetői Kiss Péter kancelláriaminiszter szobájában folytatták tárgyalásaikat, a megbeszélésen részt vett Szili Katalin, illetve Kovács László pártelnök is. Az Index munkatársai látták Kiss szobájából távozni Veres János leendő fejlesztési minisztert, Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezetőt, illetve Komássy Ákost, Medgyessy Péter személyi titkárát.
Kiss Péter |
Szili Katalin távozóban Kiss parlamenti dolgozószobájából az Index azon kérdésére, hogy a kancelláriaminiszter szükség esetén vállalná a kormányfői posztot, úgy reagált: erről még nem esett szó. Információink szerint azonban Kiss már jelezte, hogy hajlandó lenne elvállalni a posztot. Információink szerint lehetséges jelölt még Medgyessy helyére Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, és Lendvai Ildikó, a szocialisták frakcióvezetője is, ám ők értesüléseink szerint nem szívesen vállalnák a miniszterelnökséget.
Emellett felmerült lehetséges utódjelöltként a frissen menesztett, de ismerten kormányfői ambíciókat is dédelgető Gyurcsány Ferenc, és Hiller István kulturális miniszter neve is. Az MSZP csütörtökön délután kezdődött rendkívüli elnökségi ülésén vitatja meg a kialakult helyzetet.
Kiss Péter kancelláriaminiszter az MSZP elnökségi ülésére sietve az Index kérdésére elmondta, egyelőre nem merült fel, hogy elvállalja-e a miniszterelnöki posztot. "Abban vagyunk érdekeltek, hogy megerősítsük a koalíciót és néhány napon belül korrekt válasz szülessen, ami mindannyiunk számára megfelelő" - mondta a politikus.
Medgyessy bejelentésének előzményei
Medgyessy Péter miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy a kormányátalakítás keretében menesztette a szabad demokrata gazdasági minisztert. Csillag István leváltását azonban az SZDSZ nem fogadta el, közölték, hogy bizalmuk Medgyessyben megrendült, és koalíciós egyeztetést kezdeményeztek a vita rendezésére. Medgyessy Péter egy csütörtökön megjelent interjúban valószínűtlennek tartotta a koalíció felbomlását, mint mondta, bízik az SZDSZ "támogató felelősségtudatában".
|
Az SZDSZ által kezdeményezett csütörtöki koalíciós tárgyaláson a Szabad Demokraták Szövetségét Kuncze Gábor pártelnök, Horn Gábor, Szent-Iványi István és Fodor Gábor ügyvivő, az MSZP-t Kovács László pártelnök, Szili Katalin elnökhelyettes, Lendvai Ildikó frakcióvezető és Kiss Péter elnökségi tag képviselte.
Az "utolsó csepp volt"
A koalíciós tárgyalás nem Csillag Istvánról, hanem a kormány hatékonyabb működéséről szól, mondta Kuncze csütörtök reggel egy rádióműsorban. "Csillag István eltávolítása (...) tulajdonképpen az utolsó csepp a pohárban; a Szabad Demokraták Szövetsége azért kezdeményez koalíciós tárgyalást, mert nem látjuk, hogy ezektől a változtatásoktól miért lenne hatékonyabb a kormányzat, miért lenne sikeresebb a kormányzati munka, és azt sem látjuk, hogy a kormány mit szándékozik a következő húsz hónapban tenni annak érdekében, hogy visszaszerezze a bizalmat. Nem látszanak a prioritások sem" - mondta a pártelnök, aki szerint az SZDSZ csak akkor érdekelt a koalíció fenntartásában, ha érdemi változások következnek be a kormány működésében.