Kuncze Gábor szerint működőképes lehet a kisebbségi kormányzás, a liberális párt képviselői támogatni fogják azokat a előterjesztéseket, amelyek javítanak az ország helyzetén. Az SZDSZ korábbi elnöke a szegedi Közéleti Kávéházban arról beszélt, hogy az MSZP-ben már korábban foglalkoztak a kisebbségi kormányzás gondolatával, "ez egy előre bekészített csomag volt".
A korábbi MSZP-SZDSZ koalíciók életében is voltak konfliktusok, mondta Kuncze, de végül mindig született valamiféle kompromisszum. A jelen helyzetben szerinte azonban még a kemény vita kirobbanása előtt megtörtént az a lépés, amire csak akkor lett volna szükség, ha nem sikerül megegyezésre jutni.
Az SZDSZ nyugodt, higgadt, elvi politizálással vissza tud szerezni annyit támogatói közül, amennyi a következő választás után is biztosíthatja helyét a magyar politikai életben, állította Kuncze, aki ma úgy tervezi: 2010-ben nem indul el az országgyűlési képviselői posztért.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX, amely már délelőtt is 2 százalékos mínuszban volt, perceken belül újabb 2 százalékot esett arra a hírre, hogy az SZDSZ kilépne a koalícióból. A forint is drasztikusan gyengül: a hétvégén még a 257 forintot alig meghaladó szinten lévő euró 261 forintra drágult.
"Ha az ön felesége azt mondja, hogy szeressük egymást továbbra is bársonyosan, de közben kiteszi az alsógatyáit a teraszra, akkor mi is itt a helyzet, ki akar válni?" – tette fel a kérdést Csillag István, amikor a jelenlegi helyzet értékelésére kértük. Az egykori gazdasági miniszter elbocsátása miatt 2004-ben szintén koalíciós válság alakult ki az MSZP és az SZDSZ között.
Csillag szerint a mostani és az akkori helyzet között a hasonlóság az volt, hogy az SZDSZ négy éve szintén egyhangúlag támogatta az általa delegált minisztert. Akkor azonban a második körben lehetőséget láttak egy másik személlyel folytatni a kormányzását. (Lényegében Csillag menesztésébe bukott bele Medgyessy Péter kormányfő.) Csillag szerint az SZDSZ-nek most meg kell fontolnia miről szól a kormányzás, arról-e, hogy kitüntéseket adományozunk, vagy arról, hogy az érvényes kormányprogramot végrehajtjuk. Az exminiszter szerint a reformpárti kormányfő kapitulált a reformellenes MSZP-erők előtt, ezért megújulásról beszélni már nem lehet.