A koszovói albánoknak el kell hagyni Ausztráliát
További Belföld cikkek
-
Egy fővárosi tanár azért megy vidékre tanítani, mert ott legalább kifizetik az ebédjét
- Újabb bolthálózat támadta meg az élelmiszerárstopot az Alkotmánybíróságon
- Több díjat is kaptak budapesti diákok a Szakma Sztár Fesztiválon
- Videóra vették a tinédzserek, ahogy megverik és megalázzák egyik társukat
- Meghalt egy szegélykőnek ütköző motoros Szegeden
![]() |
Ausztráliában 182 koszovói albán menekültnek a napokban járt le az ideiglenes vízuma |
15 koszovói azonban nem várta meg az ausztrál hatóságok döntését, hivatalosan ,,szökésben" vannak. A hazaküldendő albánok a katonai központ mellett működő Bandiana Központban vannak elhelyezve, hétvégén éhségsztrájkkal tiltakoztak kitoloncolásuk ellen. Ausztrál állampolgárok egy csoportja spontán tüntetésükön azt kérte, hogy maradhassanak az albán menekültek.
| |
|
A Jugoszlávia környéki országokba, így Magyarországra is, folyamatosan érkeztek a menekültek. Dobó István, a Belügyminisztérium Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal Menekültügyi Igazgatóságának vezetője szerint az 1998 nyarán elindult menekültáradat számadatai (5441 jugoszláv állampolgárból 2765-öt esetben a kérelmező ismeretlen helyre távozott) az igazolják, hogy Magyarország nem volt elsődlegesen célország, sokan nyugatabbra távoztak, többé-kevésbé törvényesen.
Magyarországon tizenkilencen kaptak menekült státust, 723-at befogadtunk, 1633 kérelmet pedig elutasítottak. Kifejezetten a NATO bombázások miatt (1999. március 24-től 1999. június 23-ig) 2515 jugoszláv állampolgár érkezett országunkba. Ezek közül 856 albán, 812 magyar, 544 szerb, illetve 205 ismeretlen nemzetiségű volt.
Dobó István hangsúlyozta: 1999 decembere óta a Jugoszláviából érkezők közül senkit sem küldtek haza kényszerrel. A bombázások megszűnte óta sikerült 406 önként jelentkező koszovói albánt Macedónián keresztül hazaszállítani, további 50-en várják hazatérésüket. A szállítás megtervezése komoly logisztikai feladat, hisz Jugoszlávián keresztül nem lehet átutazni, repülővel pedig nem megoldható.
Akinek nem volt szállása Magyarországon, azokat befogadóállomásokon helyezték el. Az országban lévő három befogadóállomáson (Bicskén, Békéscsabá és Debrecenben) illetve az egy átmeneti szálláshelyen (Vésén) 400 koszovói albán tartózkodik.
Külön kimutatás arról nem készült, hogy a menekültek mennyi pénzbe kerülnek a magyar államnak. Dobó István tájékoztatása szerint az általa vezetett intézmény évente 1,3 milliárd forintból gazdálkodik.