További Belföld cikkek
- Furcsa, szúrós szag miatt ürítettek ki egy általános iskolát Egerben
- Akár kiviteli tilalmat és állami elővásárlási jogot is bevezethet a kormány az építőanyag-piacon
- Gyurcsány Ferenc kiakadt, Kövér László és a Fidesz „suttyóságát” elemezte
- Döntött a kormány, kétéves moratórium lép érvénybe a fővárosi Airbnb-típusú lakáskiadásra
- Azt hazudta, hogy infarktusa van, majd ellopta a defibrillátort az uszodából egy férfi Budapesten
Mendreczky Károlyt a kuratórium (húsz civil szervezet által delegált és a csonka elnökség négy tagja) négy ellenszavazat ellenében választotta meg a közszolgálati televízió elnökévé.
A Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának elnöksége hétfőn hallgatta meg a közszolgálati intézmény elnöki tisztségére pályázókat. A jelöltek személyesen ismertették a pályázati anyagaikat. A posztra négyen aspiráltak: Bara István, Friderikusz Sándor, Mendreczky Károly és Szenes Andrea. A meghallgatás után éjszakába nyúló ülésen döntöttek úgy a kurátorok vezetői, hogy Mendreczky Károlyt javasolják a köztévé elnökének. Ezt hivatalosan senki sem erősítette meg, Szenes Andrea azonban a Napkelte csütörtök reggeli adásában informális forrásokra hivatkozva megerősítette a több lapban nyilvánosságra került információt.
Felfüggesztette párttagságát
Mendreczky a hétfői meghallgatás után úgy fogalmazott, hogy "eljön az az idő, amikor a közszolgálati televízió versenyképes lesz a kereskedelmi televíziókkal szemben". A Magyar Televízió ügyvezető alelnöke úgy vélte, a nyugati példák már bebizonyították, hogy a nézők ismét visszatértek a közszolgálati televíziókhoz. Mendreczky nyilatkozataiban hangsúlyozta, hogy megválasztása esetén továbbra is számít a közszolgálati intézményben dolgozókra. Ennek némileg ellentmond márciusi nyilatkozata, amelyben további leépítések szükségességét említette. Igaz az alelnök neveket nem mondott, de annyit elárult, hogy a vezetőség néhány tagjától is megválnak a megválasztása esetén. Mendreczky azt is kifejtette, hogy a jövőben a műsorstruktúrában is változások lesznek, amelyeket ősszel fognak bevezetni.
Egyes vélemények szerint Mendreczky megválasztását egyértelműen a Fidesz újabb zsákmányszerző húzásaként kell értelmezni. Bár Mendreczky felfüggesztette Fidesz-párttagságát, több sajtóorgánum is emlékeztetett arra, hogy a jelöltnek erős politikai támogatottsága volt és van.
Friderikusz és Szenes gratulált a győztesnek
Senki előtt sem lehet kétséges, hogy szakmai döntés született, amikor Mendreczky Károlyt választották az MTV új elnökévé - e szavakkal gratulált a győztesnek a nagykuratórium döntését követően Friderikusz Sándor. Az elnökségre pályázó, de vesztes médiaszemélyiség az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében úgy fogalmaz: De azért nem bánom, hogy megpróbáltam, és meg fogom próbálni, valahányszor csak alkalom nyílik rá, hiszen ettől a kormánytól azt tanultam: Merjünk nagyot álmodni! Bár ezúttal nekem nem jött be."
Gratulálok a győztesnek, és őszintén bízom abban, hogy a magyar közszolgálati televízió is győztes lesz mindannyiunkkal együtt - juttatta el közleményét szerkesztőségünknek Szenes Andrea. "Bízom benne, hogy a jövőben nem az elnöknek lesz televíziója, hanem a televíziónak elnöke." Szenes Andrea megfogalmazása szerint, ha megvalósítanák kedvenc ötletét, amely az m2-őt hírcsatornává alakítaná, annak legalább úgy örülne, mintha ő nyerte volna meg a pályázatot.
A kormánypártiak támogatják, az ellenzék kritizálja az új elnököt
Sasvári Szilárd az MTI-nek nyilatkozva reményét fejezte ki, hogy Mendreczky Károly teljesíteni tudja majd a pályázatában vállaltakat. Az Országgyűlés Kulturális és Sajtó Bizottságának fideszes elnöke várakozásai szerint sikerül konszolidálni a televízió pénzügyi helyzetét úgy, hogy közben fejlesztésekre is sor kerüljön. Várhelyi András, a parlament kulturális bizottságának FKGP-s tagja örömét fejezte ki, hogy a közszolgálati tévének végre van elnöke. Várhelyi kiemelten fontosnak tartja a választásokhoz közeledve a hírpolitikáért való felelősséget. Balogh László, a parlament kulturális bizottságának MDF-es tagja hangsúlyozta: az új vezető régóta dolgozik az intézményben, és belülről ismeri a Magyar Televízió rendszerének működését. Balogh kiemelte: Mendreczky Károly az MTV ügyvezető alelnökeként megkezdte azt a munkát, amely a Magyar Televízió konszolidációjához fog vezetni.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezető-helyettese kijelentette: ami a televízióban ma történt, azt sportnyelven bundának nevezik. Úgy vélte: egy előre lejátszott mérkőzés eredményhirdetése történt, amiből kiderül, a televíziót a kormányzat továbbra is "politikai wurlitzerének" kívánja tekinteni, amely némi közpénz juttatása fejében a kormány politikai kívánságműsorát adja. Pető Iván, a parlament kulturális bizottságának SZDSZ-es alelnöke úgy fogalmazott: "sajnos már ezen sem tudunk meglepődni". Ki az a Mendreczky Károly? - tette fel a kérdést az ellenzéki politikus, aki hozzáfűzte: kíváncsi arra, hogy az új televízió-elnök mivel érdemelte ki ezt a mérhetetlen bizalmat. Pető Iván jelezte, hogy a közszolgálati televízió körül kialakult helyzetet pénteken, sajtótájékoztatón értékeli.
Csurka István, a MIÉP elnöke, parlamenti frakcióvezetője jelezte: a párt elfogadja a Magyar Televízió új elnökét és sok határozottságot kíván neki annak érdekében, hogy rendet teremtsen a műsorban, illetve megszüntesse a pazarlást a gazdálkodásban. A MIÉP-elnök szavai szerint még jelenleg is sok felesleges liberális engedménnyel készült műsor látható a közszolgálati televízióban és bizonyos elemek a tájékoztatásban túlságosan nagy súllyal vannak jelen.
|