Felmondott a kórháztörvény kidolgozója
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
Távozik az Egészségügyi Minisztériumból a kórháztörvény és az ágyszámátalakítási javaslat kidolgozója – értesült az Index. Kuntár Ágnes kedden nyújtotta be lemondását, amikor politikai vita bontakozott ki az egészségügyi miniszter javaslatáról a kórházi ágyszámok elosztásáról. Az Index felhívta Kuntár Ágnest, ő azonban semmilyen módon nem kívánta kommentálni távozásának okát.
Vita volt
Mint az Index megírta, a szocialisták és a szabad demokraták által vezetett egészségügyi tárca között vita volt arról, hogy a kórházátalakításokkor hány intézményben maradjanak meg a gyógyító osztályok.
A szocialisták azért lobbiztak, hogy több kisebb kórházban működhessenek tovább a belgyógyászati, sebészeti, szülészeti és gyermekosztályok, azaz a most több ezerrel csökkenő ágyakat több helyre osszák szét.
Az egészségügyi tárca viszont amellett kardoskodott, hogy az ágyakat, eszközöket egy-egy 30 kilométeren belül elérhető területi kórházban egyesítsék, a több kisebb intézmény pedig tiszta profillal idősek, krónikus betegek ápolásával foglalkozzon.
Bombáznak a szocik?
Információink szerint Kuntár Ágnes még a múlt héten döntött úgy, hogy lemond. Mint egyik forrásunk fogalmazott, elképzelhető, hogy a szakértő azt látta, hogy "a szocik megpróbálják politikai alapon szétbombázni a szakmai javaslatot" azzal, hogy újabb és újabb kórházaknak akartak ágyszámokat kilobbizni. A tanácsadó attól tarthatott - mondta informátorunk, hogy ezekkel a kompromisszumokkal a rendszer nem fog működni.
A hétfőn nyilvánosságra hozott javaslat, amelyről a Regionális Egészségügyi Tanácsoknak húsz nap alatt kell dönteniük, végül javarészt a tárca eredeti javaslatát tartalmazza. Ebbe is bekerült azonban néhány olyan kisebb kórház, amelyben egy- vagy két osztály megmaradna néhány ággyal.
A tanácsadó aggályait bizonyíthatja, hogy cikkünk megjelenésekor az alábbi közleményt kaptuk:
Dr. Szolnoki Andrea a Fővárosi Közgyűlés Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottságának elnöke és dr. Havas Szófia egészségügyi tanácsnok mindent megtesz annak érdekében, hogy a fővárosi tulajdonú Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központ Kht megmaradhasson.
Ebben a kórházban magas szakmai színvonalon látják el Budapest összes ikerterhességét és a koraszülött ellátásban is kiemelkedő szerepet játszik. A több mint 10 éve működő Babamentő program keretében 1500 újszülött életét mentették meg. A Regionális Egészségügyi Tanács elnöksége nagy többséggel szavazott a kórház aktív ágyainak részleges megtartása mellett.
Az egészségügyi tárca azonban kezdettől azt az álláspontot képviselte, hogy csak a meglévő kapacitások (ágyak, felszerelések, munkaerő) összevonása vezethet az egészségügyi ellátás minőségének javításához. Ez azonban sok helyi érdeket sért. A kisebb településeken munkahelyek megszűnését eredményezi, s a kórházak gyakorlatilag elfekvővé alakulnának. A szabad demokraták elképzelése szerint a rendszer csak úgy lehet gazdaságilag is hatékony, ha a kórházak szükségtelenné váló épületeit más célra lehet hasznosítani. Ebbe nem fér bele az, hogy egy-két osztályt megtartanak.
A szocialisták ezzel szemben azt képviselték, hogy próbálják fenntartani, megmenteni a kis kórházakat is. Szakértők szerint azonban ezekben a sebészeti, belgyógyászati osztályok fenntartásához hiányoznak a szükséges feltételek, sok helyen nincs is elég szakorvos a megfelelő ellátáshoz.