További Belföld cikkek
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
- Hónapokra magára hagyta beteg, idős édesanyját egy férfi, a nő végül kihűlés miatt életét vesztette
Az Index által megkérdezett politikusok egybehangzó állítása szerint szombaton Hiller István pártelnök megszólalása érdemelte ki a legérdektelenebb felszólalás címet, de Lamperth Mónikáé is alig-alig maradt el tőle. Sokan csak a kiszivárogtatás után ismerték meg tartalmát, mert már a beszéd kezdetén a büfébe indultak.
Lamperth Mónika a zárt ülésről kiszivárgott felvétel szerint nyugtatni próbálta párttársait, és cáfolta azokat a sajtóhíreket, melyek szerint „mostantól a Fidesz fogja osztani a pénzt” a regionális fejlesztésekre. „Nem így döntöttek Magyarországon a választók, és nem így döntött az Országgyűlésben a Fidesz”. Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter arról is beszélt, hogy a területfejlesztési törvényt is módosítani fogják. De kiderült, tartalmában nem nyúlnak a jogszabályhoz.
Miről maradtuk le?
Infromációink szerint Gyurcsány Ferenc arról beszélt, hogy a kormány átalakítását nem tervezi, de változni fog a kancellária. A kormányfő január 1-től akarja a MeH szerkezetét átformálni, mert jelenlegi állapotában nem elégedett a hivatal hatékonyságával. Az átszervezéssel a hírek szerint Szigetvári Viktor, szocialista kampányigazgató is kormányzati szerephez juthat.
Szó esett és vita bontakozott ki az október 21-i szocialista kongresszus napirendjével kapcsolatban. Hogy megemlékezzenek-e az 1956-os forradalom 50 éves évfordulójáról, és milyen legyen a "megújuló párt" viszonya a forradalomhoz. Azt is többen megemlítették, hogy milyen struktúrában kellene a pártot a jövőben működtetni. Az az elképzelés, amelyet Gyurcsány Ferenc gyakorlatilag egyeduralmára alakítottak volna ki, megbukott. (A kormányfő pártelnök akar lenni, munkáját három alelnök segítené, akik az ő bizalmi emberei)
Informátoraink megemlítették a már ritkán szereplő Nyers Rezső, az MSZP első elnökének felszólalását is. Nyers szerint a szocialista párt szövetségi politikája is válságban van, elsősorban a szakszervezetekkel kellene a viszonyukon javítani.
Az elit és a bejárat
Szocialista párti informátorunk szerint a kiszivárogtatás célja az egyes pártfórumok ellehetetlenítése lehet, amely Gyurcsány Ferenc hatalmi érdekeinek felel meg. Az országos választmány ugyanis az egyik legfontosabb kontrollszervezete a pártnak, amely gátat szabhat a miniszterelnök által megálmodott centralizmusnak. Ha ezekről az ülésekről kiszivárogtatnak, akkor lehet arra mutogatni, hogy ezért nem tájékoztatják őket megfelelően. "Kiszivárogtatás ugyanis csak akkor van, ha az elit is azt akarja" - mondta forrásunk.
A Lamperth-beszédet közlő Magyar Rádió viszont azt állítja, egyszerű "újságírói tényfeltáró" munkával jutottak a felvételhez. Több választmányi tag megerősítette, hogy a zárt ülés ellenére lényegében nem ellenőrizték a ki- és belépőket a bejáratnál, ezért egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy a sajtó egyes képviselői egyszerűen besétálhattak a már megkezdődött tanácskozás alatt a Köztársaság téri pártközpont előadótermébe.