Lázár János megsértődött a Délmagyarországra

2007.04.11. 12:01
A hódmezővásárhelyi fideszes polgármester postázta a Legfőbb Ügyészségnek a bejelentést az elhunyt mindszenti férfi haláláról. Lázár János kitart amellett, hogy a férfi április 6-án a kórházak átszervezése miatt halt meg. A polgármester megsértődött a Délmagyarország című lapra, amely riportjában felvette: a beteg saját felelősségére hagyta el a kórházat halálának reggelén.

Elkészült és postázták a Legfőbb Ügyészségnek a bejelentést az elhunyt mindszenti férfi halálával kapcsolatban -jelentette be a hódmezővásárhelyi polgármester. A fideszes Lázár János közölte: arra szeretnének választ kapni, hogy van-e összefüggés a beutalási rend megváltoztatása és a tragikus haláleset között, illetve a hatástanulmány hiánya eredményezhette-e a beutalási körzet gondatlan kialakításán alapuló tragédiát.

Mai közleménye szerint a fideszes országgyűlési képviselő továbbra is kitart amellett, hogy április 6-án a kórházak átszervezése miatt halt meg egy mindszenti férfi. Lázár szerint a kormányzat - hasonlóan az augusztus 20-i tragédiához és az október 23-i rendőri fellépéshez - most sem vállalja a felelősséget, azt az orvosokra, a mentősökre hárítja, sőt az elhunyt felelősségére apellál.

Nem nyilatkozik

A Délmagyarország című lap keddi riportjában arról írt, hogy a férfi halálának napján rosszulléte miatt már bent volt a szentesi kórházban, de saját felelősségére hazament. Ahogy hazaért, rögtön rosszul lett, a mentő a hódmezővásárhelyi kórházba szállította, majd az új beutalási rend szerint átszállították Szentesre, ahol viszont már nem tudták megmenteni az életét.

Lázár János a cikk miatt (amely a beteg felelősségét is felveti) láthatóan megsértődött a Délmagyarországra. A lap mai számában az olvasható, hogy a polgármester és a hódmezővásárhelyi kórház igazgatója „bizonytalan ideig" nem kíván nyilatkozni az újságnak. A polgármester kedden tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: „...Ez a napilap rendszeres lejárató kampányt folytat a vásárhelyi kórházzal szemben. A Délvilág a kórház ellen van, és úgy tűnik, a Délvilág a kormány mellett van".

A lap visszautasította a vádakat, s ismertette, hogy korábban beszámoltak a hódmezővásárhelyi kórház melletti tüntetésről, írtak az egészségügy átalakításának vásárhelyi következményeiről is. Az Indexnek Őrfi Ferenc, a Délmagyarország főszerkesztő-helyettese azt mondta: inkább sértődésről lehet szó, nem bojkottról. Korábban is voltak hasonló lépések a Délmagyarország ellen, de ezeket a félreértéseket mindig sikerült tisztázni.

Nem voltak hatástanulmányok

A város jogi képviselője március 13-án az Egészségügyi Minisztériumtól kérte a hatástanulmányt, amelyre korábban hivatkoztak, ám ilyen nem készült, pedig az modellezhette volna, hogy ilyen esetek előfordulhatnak - mondta Lázár János.

A kórház képviselői március 31-én felvetették a megyei egészségbiztosítási pénztárnak és a regionális tiszti főorvosnak, hogy mi történik ha sürgősségi ellátásra szoruló beteget bent kellene tartani az intézményben és nincs törvényi lehetőség a beteg felvételére. Válaszként azt kapták, hogy a beteg állapotának stabilizálása után tovább kell küldeni.

További problémákat is jeleztek, hogy "mi a teendő azzal a beteggel, akit ellátásra más intézmény nem tud fogadni és kinek a felelőssége lesz a beteg további elhelyezésének sorsa. Válaszul elhangzott, hogy remélhetőleg ilyen esetre nem kerül sor, mivel a súlyponti kórházak kötelesek fogadni a hozzájuk befutó beteget.

Gyurcsány a felelős

Lázár visszautasította a minisztérium vádaskodását és a város egészségügyi ellátásának jó hírét sértő megnyilatkozásait. Kallai Árpád, a vásárhelyi Erzsébet Kórház főigazgatója hozzátette: az elmúlt napokban sokat vizsgálták, hogy mi vezethetett a tragédiához. Arra a következtetésre jutottak, hogy a "káosz, az átszervezés" tudnivalóinak ismertetése nem volt megfelelő az egészségügyi ellátórendszerben dolgozók számára.

Lázár János közleménye szerint a hibát a kormányzat követte el, amikor átgondolatlanul, a szakmai figyelmeztetések és kérések ellenére szétzilálta az egészségügyi rendszert. A politikus úgy véli: az Orvosi Kamara, a szakmai kollégiumok, az önkormányzat és maga a kórház előre jelezte a várható bajokat, ezért a felelősséget szerinte a Gyurcsány kormánynak kell viselnie.