A Császár Előd-per: frontális ütközés rendőrautóval

2022.03.12. 05:51
Császár Előd 1998. december 17-ig az ország egyik legnépszerűbb popzenésze volt. Egyik pillanatról a másikra megváltozott az élete, amikor BMW-jével átsodródva a másik sávba frontálisan összeütközött egy rendőrautóval. Elítélték ugyan halált okozó közúti baleset okozása, csalás kísérlete és közokirat-hamisítás miatt is, de nagy közfelháborodásra nem kellett börtönbe vonulnia. Elmondása szerint több mint húsz év elteltével is álmodik a balesetről, és biztos benne, hogy a halálos ágyán is emlékezni fog a csattanás hangjára.

Császár Előd 1998. december 17-én délután négy óra előtt pár perccel 95-100 kilométeres óránkénti sebességgel haladt citromsárga BMW-jével a Szilágyi Erzsébet fasoron a Pasaréti út felé, ahol amúgy a megengedett sebesség 50 km/óra. Az útkereszteződéshez érve a gépjármű többször áttért a menetirány szerinti bal oldalra, majd hirtelen kormánymozdulat után a jármű elvesztette stabilitását, és – átsodródva a másik sávba – frontálisan összeütközött egy 50-55 kilométeres óránkénti sebességű rendőrautóval. A kocsit vezető 25 éves rendőrtiszt, akinek nem volt bekapcsolva a biztonsági öve, a helyszínen meghalt. A rendőrautó utasa és Császár nyolc napon belül gyógyuló könnyű sérüléseket szenvedett. A baleset után a zenész nyilatkozott a bulvársajtónak:

Éppen a Körszállónál jártam, amikor megcsúszott az autó, és átperdültem a szembejövő sávba, ahol már nem tudtam elkerülni az ütközést. Nagyon sajnálom az elhunyt rendőrt, de nem érzem magam hibásnak, hiszen nem vezettem brutálisan, és alkoholt sem ittam.

Vitatott kérdések

A baleset kapcsán több vádpont is felmerült Császár Előddel szemben: egyrészt gyanúsították halálos közúti baleset okozásával, másrészt kábítószerrel való visszaéléssel, harmadrészt biztosítási csalásért, mert a felelősségbiztosítását állítólag visszadátumozva kötötte meg.

A tragédiát megelőzően a sajtó arról is beszámolt, hogy a zenész 1998 januárjában részese volt egy közlekedési balesetnek, amikor is a zebrán ütöttek el egy gyalogost. Akkor a történteket azzal magyarázta, hogy

NEM Ő VEZETTE AZ AUTÓT, HANEM BARÁTNŐJE, ÉS A GYALOGOS RÉSZEG VOLT.

A sértett viszont azt állította, hogy Császár ült a volán mögött, míg kezelőorvosa kategorikusan cáfolta, hogy a többszörös töréseket szenvedett páciense alkoholt fogyasztott volna.

A hatóságok már a büntetőper kezdete előtt alulmaradtak két vitatott kérdésben:

  1. Nem tudták bizonyítani azt az állításukat, hogy a vétkes sofőr kábítószer befolyása alatt állt a tragédia idején. Az igazságügyi orvosszakértő csak jóval korábbi fogyasztást tudott kimutatni, amiért Császárt ügyészi megrovásban részesítették.
  2. Azt sem tudták keresztülvinni, hogy a közlekedési ügyet és a karambolozott autóra kötött, visszadátumozott biztosítása miatt, okirat-hamisítás címén indult eljárást egy perben tárgyalja a bíróság.

Zárt tárgyalás

A nagy érdeklődéssel kísért büntetőper zárt tárgyalással kezdődött 2000. április 11-én a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. A kiszivárgott hírek szerint a popzenész ügyvédje, Zamecsnik Péter a vádirat hiányosságaira próbálta irányítani a figyelmet, védence pedig azt vallotta, hogy autója egy olajfolton vagy jegesedésen csúszott meg.

Az elsőfokú bíróság 2000. december 11-én Császár Elődöt halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt találta bűnösnek. Ezért egyévi letöltendő fogházra ítélte, valamint négy évre eltiltotta a közúti járművezetéstől. A bíróság a büntetés kiszabásánál több enyhítő körülményt vett figyelembe: így az idő múlását, a vádlott büntetlen előéletét, illetve részbeni beismerését. Súlyosbító körülményként értékelte ezzel szemben, hogy a vádlott a balesetet megelőzően többször átlépte a záróvonalat, és több közlekedési szabályszegést követett el jogosítványának megszerzése óta.

A bíróság a rendkívül súlyos KRESZ-szabálysértés miatt nem látott lehetőséget a kiszabott szabadságvesztés felfüggesztésére.

Ezzel összefüggésben a vádlott ugyan elismerte, hogy túllépte a megengedett sebességet, de tagadta a vádiratban ismertetett mértékét. Az eljáró tanács elnöke megjegyezte:

A meteorológiai jelentés szerint a baleset napján nem volt nulla fok alatti hőmérséklet, de a tél ezen időszakában az autósoknak mindenütt síkosságra kellett számítaniuk.

Az igazságügyi közlekedési szakértő a baleset után azonnal megkezdte a helyszíni vizsgálatot, ezért jól lehetett bizonyítani a részleteteket. A bíróság szerint annak a vezetőnek, aki jelentősen túllépi a megengedett sebességet, számolnia kell minden lehetséges veszélyforrással. Így tisztában kell lennie azzal, ha baleset történik, az halálos kimenetelű is lehet. Az ítélet ellen az ügyész súlyosbításért, a védő elsősorban felmentésért, másodsorban enyhítésért fellebbezett.

Az igazságszolgáltatás szigora

A másodfokú eljárás 2001. május 4-én kezdődött a Fővárosi Bíróságon. A tárgyaláson a védő és az igazságügyi szakértő is azt állította, hogy a vádlott mindent megtett a baleset elkerülése érdekében, ezért nem állhatott fenn szándékosság. Császár az utolsó szó jogán kijelentette:

Átéltem azoknak a fájdalmát, akik egy családtagjukat vesztették el. Az elmúlt két és fél évben többször megfenyegettek, az utcán megjegyzéseket tesznek rám, ha pedig közúti ellenőrzéskor megállítják azt az autót, amelynek én utasa vagyok, a vezető biztos számíthat valami kellemetlenségre.

Hozzátette: karrierje kettétört, ami szerinte önmagában is életre szóló büntetés, magánélete csődbe ment, anyagi nehézségei miatt el kellett adnia lakását.

A Fővárosi Bíróság jogerős ítéletében egy év 6 hónap fogházbüntetésre ítélte Császár Elődöt, azonban a büntetés végrehajtását három év próbaidőre felfüggesztetteA bíróság – fenntartva a járművezetéstől való eltiltást – százezer forint pénzbüntetés és 269 ezer forint bűnügyi költség megfizetésére kötelezte a vádlottat. Az ítélet indoklása szerint Császár csakis annak köszönhette a viszonylag enyhe büntetést, mert először áll bíróság előtt, ám legközelebb már számítania kell az igazságszolgáltatás szigorára. Az ítélethirdetés után a zenész közölte, hogy már az eljárás kezdetén elhatározta, bármi lesz az ítélet, elfogadja, mert mást úgysem tehet.

A jogerős ítélet nyomán azonban nem könnyebbültem meg, hiszen azzal a tudattal kell együtt élnem, hogy találkoztam egy ember halálával.

Ügyvédje, Zamencsik Péter kérdésre válaszolva elmondta, hogy a bíróság döntésére nem volt hatással védence közokirat-hamisítási és kábítószerrel való visszaélési ügye.

Nem tudja a jobb kéz

Érdekesen alakult a biztosítási ügy is. A vád szerint Császár 1998. december 21-én a Hungária Biztosító egyik üzletkötője segítségével visszamenőleg próbált biztosítást kötni az autójára. A zenész 2001. július 5-én a bíróság előtt tagadta, hogy felelősségbiztosítását visszadátumozták volna. A tanúként meghallgatott B. Andrea, aki egy autós cégnél dolgozott, kötötte meg a biztosításokat, és a papírokat a másodrendű vádlott, T. Zsuzsa vitte be a biztosítóhoz. Császár váltig bizonygatta: 1998. december 10-én a Blaha Lujza téren találkoztak, hogy megkössék aznap vásárolt gépjárművének felelősségbiztosítását. A szerződést egy autóban a másodrendű vádlott töltötte ki, mert a biztosítási üzletkötőként dolgozó B. Andreának el volt törve a keze, ő csak azt aláírta a végén. A vádlott története hamarosan darabjaira hullt, ugyanis a találkozó nem decemberben, hanem januárban történt a Blaha Lujza téren, ahol nem volt ott B. Andrea, akinek egy baleset miatt tényleg eltört a bal keze, csakhogy ő jobbkezes, ezért aztán nem lett volna akadálya az űrlap kitöltésének. Amellett a kérdéses időpontban éppen varratszedésen volt a kórházban.

Az eljárás mégsem zárult le, mert a másodrendű vádlott ügyvédje igazságügyi írásszakértő kirendeléséhez ragaszkodott, és a bíróság is további tanúkat kívánt meghallgatni. 

Ezt követően hol az egyik, hol a másik vádlott távolmaradása miatt maradtak el a tárgyalások, majd másfél évvel később mindent elölről kellett kezdeni, mert új bíróhoz került az ügy.

Végül 2003-ban az elsőfokú bíróság Császárt csalás kísérlete és közokirat-hamisítás miatt nyolc hónap börtönre ítélte, amelynek végrehajtását két évre felfüggesztette, továbbá 95 ezer forint bűnügyi költség megfizetésére is kötelezte. Az ítélet ellen ügyvédje fellebbezett, és kérte védence felmentését, mert az elsőfokú ítélet ellentmondásos volt. A védő szerint Császár jogszerűen és jóhiszeműen járt el, nem tehetett arról, hogy a biztosító többnapos késéssel „érkeztette” a szerződést, amit a Hungária Biztosító el is utasított, így szó sem lehetett megtévesztésről és csalásról. A Fővárosi Bíróság 2004. június 23-án nem találta alaposnak a fellebbezést, és mivel sem súlyosbításra, sem enyhítésre nem látott okot, helyben hagyta az elsőfokú ítéletet.

Epilógus

A csaknem hat évig húzódó eljárás után Császár újrakezdte az életét DJ Shane54 néven. Európai és tengerentúli piacra dolgozott saját dalokkal, remixekkel. Égető Márióval (Myon) jegyzett daluk, a Lie To Me (Hazudj nekem) hosszú ideig vezette a Billboard Dance listát is. Császár egy interjújában elmondta, hogy gyerekkora óta sztár akart lenni, a középiskolában sem tanult sokat, mert első lemezét készítette. Nagyon fiatalon elköltözött otthonról, és 22 évesen már a saját pénzéből vásárolt lakásban élt. Úgy érezte, hogy a világ tetején áll. Szerinte azért kapta a sorstól a balesetet, mert

szörnyű és elviselhetetlen voltam, egy önző dög.

Császár tavalyelőtt a Tények Plusz stábjának elmondta, hogy több mint húsz év elteltével is álmodik a balesetről, és biztos benne, hogy a halálos ágyán is emlékezni fog a csattanás hangjára.