Az ügyrendi bizottság úgy döntött, hogy nem dönt
További Belföld cikkek
- Méhkasba nyúlhatott Karácsony Gergely ezzel a javaslattal – összecsapnak a fővárosi képviselők
- Halálbüntetéspárti és hálózati személy is volt a magyar ügyvédlegenda
- Gyurcsány Ferenc kihívója a Partizánnak: Magyar Péter óta pánikol a DK vezetése
- Meggondolta magát a kormány, eltörölnék a Lex CEU-t
- Bíróságra mennek a kis benzinkutak, amiért a GVH nem vizsgálta a Molt
Csonka frakcióülésen született a döntés
A testület Szili Katalin megkeresésére foglalkozott a kérdéssel, mivel a két kizárt képviselő, valamint az MDF képviselőcsoportjának hét tagja arra kérte a házelnököt, hogy véleményeztesse az ügyrendi bizottsággal Herényi Károly frakcióvezető bejelentését a kizárásokról.
Mint ismert az MDF csonka frakcióülésen, vagyis a Lakitelek munkacsoport tagjai nélkül ülésezett, közvetlenül azután, hogy az ügyrendi bizottság megerősítette tisztségében a lakitelkiek által menesztett Herényi Károly frakcióvezetőt.
A Fidesz kivonult
A szerdai döntés meghozatala előtt a Fidesz képviselői kivonultak a bizottság üléséről. Ezt Salamon László, a Fidesz képviselője azzal magyarázta, hogy az ügyrendi bizottság folyamatosan antidemokratikus döntéseket szentesít állásfoglalásaival, amiben a Fidesz nem akar részt venni. A képviselő többek között azt kifogásolta, hogy a testület korábbi állásfoglalásában rögzítette öt képviselő kizárását az MDF-frakcióból.
Az MDF képviselőcsoportjának többsége akkor el akarta távolítani a frakcióvezetőt, és Herényi Károly, hogy ezt megakadályozza, egy személyben döntött a kizárásokról - tette hozzá.
Szcoialista nézőpont
Csiha Judit szocialista képviselő az ülést követően újságíróknak elmondta: az ügyrendi bizottság még 2001-ben hozott egy állásfoglalást, amely szerint a házelnök számára a frakcióvezető írásbeli bejelentése az irányadó. Amikor az MDF képviselőcsoportjának vezetője öt képviselőt kizárt, a testület ezt az állásfoglalást, valamint a házszabályt vette alapul. Ezt a döntését pedig egyik frakció sem támadta meg 15 napon belül, így az életbe lépett - közölte.
Csiha Judit elmondta, hogy a többször hivatkozott állásfoglalás igen sok jogosítványt ad a frakcióvezetőknek, akik a házszabályi keretek között szinte egyáltalán nem mozdíthatók el helyükről. Hozzátette azonban, hogy a dokumentum hatályon kívül helyezését még egyik frakció sem kezdeményezte. Folyamatban van valamennyi, 1990 óta meghozott ügyrendi bizottsági állásfoglalás felülvizsgálata, a munka az év végére befejeződhet. A házszabálytól eltérő, vagy idejétmúlt állásfoglalások módosítása így megtörténhet - közölte.
"Az ügyrendi bizottság álláspontja szerint fogok eljárni" - mondta újságíróknak Szili Katalin. Hozzátette: fontos számára, hogy ezekben az ügyekben a parlament testületi döntéseit maga mögött tudhassa. A házelnök jelezte: örül annak, hogy konzekvensen tarthatja magát ahhoz, ami a házszabályban is szerepel, vagyis a frakcióvezetőtől fogadhat el hasonló tartalmú bejelentéseket. "Ezt a napokban meg fogom tenni" - szögezte le Szili Katalin.
Ékes kilép, ha kihirdetik Lezsákék kizárását
Ékes József MDF-es képviselő szerdai sajtótájékoztatóján közölte: szolidáris a két kizárt képviselővel, ezért ha a házelnök kihirdeti a kizárást, akkor maga is kilép a frakcióból. Hozzátette: a Lakitelek munkacsoport csütörtökön foglalkozik az üggyel. Kérdésre válaszolva közölte, a többiek nevében nem nyilatkozhat arról, hogy a csoport mit tesz a kizárások okán. Csampa Zsolt a tájékoztatón arra emlékeztetett, hogy a lakitelekiek eddig mindig egységesen léptek fel.
Ha Ékes elhagyja a képviselőcsoportot, az a házszabály értelmében automatikusan megszűník, mertz 15 fő alá csökken a képviselőcsoport tagjainak a létszáma. Az MDF azonban nem marad így sem parlamenti frakció nélkül, mivel a megszűnés után újjáalakulhat a képviselőcsoport, még akkor is, ha valamennyi lakiteleki elhagyja a frakciót, mivel frakció malakításhoz nincs minimum létszám megszabva, így ahhoz elég a Dávid Ibolyával együtt nyolc képviselő.