Bizalmi válság a kormányban
További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid: Nem gondoltuk, hogy Lázár szó szerint értette, hogy a vasúton sz*rból akar várat építeni
- Lánczi Tamás: David Pressman soha nem látott károkat okozott az amerikai-magyar kapcsolatokban
- Két baleset is történt az M3-as autópályán
- Átalakuló parkolás: Értem, hogy meg van szorítva a főváros, de ne rólunk húzzanak le minden bőrt
- Elítélték a közlekedési táblával autókat fenyegető férfit
Erről egyelőre hivatalosan több nem tudható, ugyanis Medgyessy Péter hétfőn felmentette tisztségéből Gál J. Zoltán kormányszóvivőt, és Gál eddigi helyettesét, Gulyás Erikát bízta meg a kormányszóvivői feladatokkal.
Kormányfői kritika, elbocsátással
|
Úgy tudjuk, hogy Medgyessy már eldöntötte, elfogadja a sportminiszter lemondását. Kormányzati forrásaink szerint Gyurcsány Ferenc és Medgyessy Péter vasárnapi találkozóján a kormányfő éles szavakkal bírálta beosztottját, mert az egyre tiszteletlenebbül kritizálta őt. Kettejük találkozóját Gyurcsány kezdeményezte, a kormányfő szabadsága alatt ugyanis elterjedt, hogy augusztus végén ő lesz a kormányátalakítás egyik áldozata. Az Index úgy tudja, hogy Medgyessy augusztus végén Gyurcsány szövetségesét, Hiller István kulturális minisztert is kirakhatja a kabinetből.
Információink szerint a lemondását felajánló sportminiszter Medgyessy Péterrel főként a kormány és nem az MSZP tevékenységével kapcsolatban konzultált. Ennek során a kormányfő leginkább azt hangoztatta, hogy riválist lát egykori főtanácsadójában, viszont ezt nem fejtette ki bővebben. A kormányfő bizonytalankodásának oka az lehet, hogy Gyurcsány sokáig az egyik legfőbb bizalmasának számított (nem sokkal ezelőtt egy új, úgynevezett fejlesztési minisztérium vezetőjeként is felmerült a neve), ugyanakkor Medgyessy környezetében többen is Gyurcsány ellen ágálnak.
Öngólt rúgott
Hónapok óta szóbeszéd tárgya, hogy Gyurcsány Ferencet Medgyessy egyre inkább riválisának tekinti. A sportminiszterről, noha egy televízióműsorban ezt nemrég cáfolta, másfél éve tudni lehet, hogy miniszterelnöki babérokra pályázik. Medgyessy emiatt is akarhatja riválisa elmozdítását. Ehhez Medgyessy azonban rossz eszközt használ, mondja Török Gábor politológus. A legjobb módszer ugyanis, hogy leszerelje riválisát, ha benntartja a kormányban. Ma viszont már nem létezik a kormányfő számára jó megoldás.
"Medgyessy Péter politikai öngólt rúgott" - véli Török Gábor. Ha ugyanis maradásra kérné miniszterét, akkor úgy tűnne, meghátrált, ezzel pedig éppen Gyurcsány szerepét nagyobbítja. Amennyiben elfogadja a lemondását, azzal viszont saját maga kreál bázist önmaga ellen, hiszen, akik eddig is Medgyessy ellen voltak, benne, azaz Gyurcsányban találhatják meg vezetőjüket. "Medgyessynek éppen azokat kellene maga mellett tartania, akik eddig támogatták", mondta Török Gábor.
Egy kormányzati informátor szerint Medgyessynek egyre szűkebb a mozgástere a kormányátalakításhoz, amelybe, az erre vonatkozó korai nyilatkozataival "saját magát pörgette bele". Korábban felmerült, hogy két SZDSZ-es tárca - a gazdasági és az informatikai - esetében akár személyi, akár szerkezeti változások is történhetnek, ezek megvalósíthatósága azonban a szabad demokraták viszonylag jó EP-választási szereplése miatt nehezebbé vált, illetve a napirendről is lekerülhet.
Szintén nehezítheti a változtatásokat, hogy Medgyessy az MSZP tisztújító kongresszusa előtt szeretne a kabinetén alakítani. Az MSZP-n belül ugyanis felmerült annak az igénye, hogy a párt vezetői ne töltsenek be kormányzati pozíciót. Az viszont, hogy melyik kormánytag milyen vezető tisztséget fog a pártban betölteni, csak a kongresszuson derül ki. A pártban ezzel együtt követelik, hogy a kormányfő a kormányátalakítás előtt konzultáljon a párt vezetőivel is.