További Belföld cikkek
- Vádat emeltek két kórházi dolgozó ellen, akik miatt meghalt egy férfi
- Kutatás bizonyítja: ez nem változott a 2010-es Fidesz-visszatérés óta sem
- Bíróság előtt a férfi, aki felelős lehet a Deák téri biztonsági őrök halála miatt
- Kiadó a legendás budapesti kávéház
- Indul a kiválasztás, megjelentek a pályázatok az öt legfontosabb fővárosi cég vezetésére
Nem talicskával akarják betolni
![]() |
|
A tagok a Magyarországon eddig szokatlan mérvű adakozásért szolgáltatást is kapnak, információhoz jutnak, hogy mely vállalatok hol és mit csinálnak. Másrészt agresszív érdekképviseletet is elvárnak az új szerveződéstől. A klub Gazdasági Reform és Program Irodát állított fel, és tárgyalásokat kezdeményezett a kormánnyal, amit a napokban a kormányszóvivő, Gál J. Zoltán is üdvözölt. "A kormányzat azt mondta, kíváncsi ötleteinkre. Az első sikerek ebből a szempontból megvannak. Most azt várjuk, a gazdasági, a mezőgazdasági, az informatikai, a belügy- és a pénzügyminisztériumban, valamint a kancellárián kijelöljék azokat a szakértőket, akikkel a mi szakértőik leülhetnek tárgyalni. Nem talicskával akarunk betolni egy csomó tanulmányt, hogy így lehet megváltani a világot. Tárgyalásokra készülünk." - folytatja Tarjányi Péter.
Keresztbe tettek volna
Miért ez a titokzatosság a vállalkozói klub körül? - kérdezzük a szóvivőt."Ha van egy status quo, és jön egy csapat, mely azt mondja, márpedig ami eddig volt, az nem jó, mert két éven belül ide meg ide fog vezetni, ez automatikusan védelmi mechanizmusokat indít be. Ezzel mi számoltunk. Első pillanattól kezdve óvatosak voltunk. El akartunk jutni odáig, hogy a kormány szóba álljon velünk, a politikában és ezen keresztül az MSZP-ben vannak ugyanis olyanok, akik adott esetben keresztbe tettek volna a kezdeményezésnek. A gazdaság szereplői pedig megtanulták már, hogy ha a saját érdekükről van szó, akkor nem beszélnek, ahogy a cégek üzleti titkait is megtartják maguknak." - válaszolja Tarjányi.
Nem történik semmi különleges dolog, teszi hozzá a Synergon volt stratégiai vezetője. Hercegh, aki korábban a Microsoft Magyarország vezérigazgatójaként is dolgozott, szakértőként segíti a vállalkozói klubot. "A világban teljesen természetes dolog, hogy a gazdaság szereplői elkezdenek politikával foglalkozni. Amit mi teszünk, az a gazdaság résztvevőinek egyfajta minimális önszerveződése. Még azt sem mondanám, hogy a magyar gazdaság jelentős részét képviselnénk. Ez a gazdaság résztvevőinek egy csoportja."
Saját klientúrát építettek
![]() |
Hercegh Tamás és Tarjányi Péter |
"Az elmúlt tizenegynéhány évben a magyar politikusok gyakorlatilag nem ütköztek gazdasági ellenállásba - folytatja Hercegh Tamás. - Az első két kormány alatt finoman szólva a tőke eredeti felhalmozása zajlott. Nem volt jelentősebb konfliktus, hiszen nem is volt jelentős gazdasági súllyal rendelkező réteg. A Fidesz-kormány alatt más volt a helyzet. A Fidesz a saját klientúráját próbálta kiépíteni, ami egyébként a szocialistáknak már hosszú ideje megvolt. De valamit félreérthettek. Nem a saját tőkés réteg megteremtése a megfelelő hozzáállás, hanem valami módon közelebb kellett volna kerülni azokhoz az emberekhez, akik már valamilyen gazdasági súllyal rendelkeznek."
A kormány kikerülhetetlen
Kezdettől fogva baloldali tőkésekként beszélnek önökről. Milyen kapcsolataik vannak az MSZP-vel? - kérdezzük meg persze."Mindenkit az érdekel, kit támogatunk az MSZP-ben, ki mögé állunk. Nem állunk senki mögé. A kormányzattal szeretnénk tárgyalni. Lehet persze azt mondani, hogy kormánypártiak vagyunk. Nem kerülhetjük meg a kormányt, velük kell együtt dolgoznunk." - feleli diplomatikusan Tarjányi.
Szocialisták jobb- és baloldalon
"Melyik párthoz állunk közelebb? - veszi át a szót Hercegh Tamás. - Amennyire én ismerem a gazdaság szereplőit, ha Orbán Viktor holnap azzal állna elő, hogy ő a liberális piacgazdaság nagy barátja, akkor azok az urak, akik most a szocialistákra szavaznának, őt támogatnák. Az egyik legalapvetőbb szabály a piacgazdaságban, hogy mindenki a saját érdekeit nézi. A vállalatoknak nincsenek barátaik, a politikusok között sem. A különbség viszont az, hogy a gazdasági szereplők a hiedelmekkel ellentétben nem pusztán a rövid távú nyereségüket nézik.""A bal és a jobb oldal fogalma összezavarodott Magyarországon" - folytatja a volt Microsoft-vezér, aki szerint problémát jelent, hogy akkor most ki hová sorolja be magát és miért. "A Horn-kormány idején a szocialisták politikája valamiféle liberális centrista politika volt, de biztosan nem szocialista. A mostani kormány szocialistább. De ugyanennyire szocialista a Fidesz is. Az egyik oldalon van egy keresztényszocialista, a másikon egy liberális szocialista vagy szociáldemokrata párt. A baj az, hogy a vállalkozóknak egyiktől sem lesz jobb."
Adóreformmal tankönyvbe írná magát
![]() |
Vadászprédájává válunk nemcsak a lengyeleknek, hanem a szlovéneknek, a portugáloknak, a dánoknak, vagy akár a bretagne-i szőlősgazdának, mivel részei leszünk egy olyan rendszernek, ahol nem lehet védeni a magyar mezőgazdaságot, az informatikát vagy a közbeszerzést - összegzi a belépés után előálló helyzetet Hercegh. A külföldi vállalkozások szembe fognak kerülni a magyarokkal, akiknek nincs meg a tudásuk, tőkéjük ahhoz, hogy megfinanszírozzanak egy komolyabb projektet.
"Lehet maszatolni, de eljön a pillanat, amikor valakinek ki kell mondania, hogy van megoldásom, vagy nincs. Ez a kormány azért van nehezebb helyzetben, mint az összes többi, mert a határidők már valóban szorítják, és történelmi pillanatokban kell kemény döntéseket hozznia."