Senkit sem gyanúsítanak a molotov-koktélos támadással

2008.02.22. 15:28
Tucatnyi embert számoltattak el az utóbbi órákban a hatóságok a molotov-koktélos támadások ügyében, ám gyanúsítottja nincsen az ügynek, így valószínűleg mindenkit el kell majd engedniük. Viszont úgy tűnik: a molotov-koktélos támadásokat valamint Csintalan Sándor megverését elismerő - Magyarok Nyilai Nemzeti Felszabadító Hadsereg egy valóban létező szervezet.

Továbbra sem gyanúsítottak meg senkit a molotov-koktélos támadásokkal kapcsolatban éjszaka előállított tucatnyi ember közül. Keresztes Imre, a Központi Nyomozó Főügyészség vezetője az éjszakai akció-sorozatról elmondta, hogy az ország több területén lezajlott, összehangolt akcióban tucatnyi embert állítottak elő. Egyelőre nem vették őrizetbe őket, mert nem volt gyanúsítotti kihallgatás.

Az eddig felmerült információk és a hatóságok gyanúit ellenőrizték az akciók alatt. Házkutatások, előállítások és elszámoltatások voltak - de őrizetbe vétel és hivatalos gyanúsítás nem történt pénteken délután két óráig.

Azt, hogy milyen információk alapján és pontosan hol történtek a házkutatások, a Központi Nyomozó Főügyészség vezetője egyelőre nem mondhatta el, mint ahogy azt sem, pontosan hány embert állítottak elő.

Arra a kérdésre, hogy van-e bizonyíték arra, hogy a Magyarok Nyilai egy létező, kapcsolatokkal, szervezeti felépítéssel rendelkező szervezet, Keresztes Imre azt mondta, hogy a szervezetről vannak a hatóságoknak adatai, de a nyomozás érdekében erről sem árulhatott el többet.

Így egyelőre azt sem tudni, hogy az éjjel előállított tucatnyi ember vajon tagja-e ennek a szervezetnek. Annyi biztos, hogy a nyomozás és az ügy felderítése gőzerővel folyik. Az éjszakai akció egyébként csak a molotov-koktélos támadásokkal függ össze, a képviselőknek küldött fehér poros küldemények esete egy külön nyomozás része.

A fehérporos küldeményekről Keresztes Imre elmondta, hogy egyelőre folyamatosan érkeznek a szakértői jelentések a borítékokról és azok tartalmáról.

A Nemzetbiztonsági Hivatal illetékese korábban azt mondta, hogy a legutóbbi fejlemények is azt mutatják, hogy a felderítő munka folytatódik, és ebben minden korábbinál szorosabban működik együtt a Nemzetbiztonsági Hivatal, a rendőrség és az ügyészség. Ennél többet egyelőre ez a szervezet sem árul el.

Az első molotov-koktélos támadás tavaly március 15-én illetve októberben volt, de akkor még a rendőrség volt a célpont. Szeptember közepén már az SZDSZ XI. kerületi és az MSZP több fővárosi székházára dobtak lángoló molotov-koktélt - de a képviselőket sem kímélték. Kóka János épülő házát, illetve Hiller István otthonát decemberben érte támadás, és több képviselőt bántalmaztak is. Idén január 4-től kezdve több, mint 30 országgyűlési képviselő kapott "anthrax" feliratú, fehér, vagy más színű porral teli borítékot.

Korábbi ügyek gyanúsítottait, illetve hasonló erőszakos ügyekben a rendőrség látókörébe került embereket ellenőriztek az éjjel a Molotov-koktélos támadások kapcsán. Tóth László ügyvéd két volt ügyfele volt a kihallgatottak közül egy testvérpár. A jogász azt mondta, csak akkor tesz lépéseket, ha ügyfeleit őrizetbe veszik.

Hozzátette:Szegeden a nyomozók volt ügyfeleinél tartottak házkutatást. Mivel a házkutatásnál nem találtak semmi gyanúsat, ezért a fiatalokat a nyomozók megkérték, hogy kísérjék el őket a fővárosba, ahol tanúként terrorcselekmény ügyében hallgatták ki őket. Eddig semmivel nem gyanúsítják a két fiatalembert.

A testvérpárt hónapokkal ezelőtt már keresték a rendőrök: akkor is hasonló eszközök után kutattak náluk, de végül nem lett büntetőügy a dologból, a nyomozást megszüntették. Akkor Tóth László volt a jogi képviselőjük, aki azt monda: a mostani ügy kapcsán egyelőre nincs ügyvédi megbízatása.

Tóth László egyébként korábban Toroczkai Lászlót is védte, egyébként ő Toroczkay édesapja.