Hosszúra nyúlt a mátraszőlősi vakáció

2007.09.14. 18:02
Mátraszőlősön újabb egyeztetést tartanak hétfőn az iskola lehetséges működési módjáról; ha ekkor sem születik megállapodás, a szülőknek máshová kell vinniük a gyerekeket, mondta pénteken az Országos Cigány Önkormányzat (ÖCO) képviselője.

Két lehetséges variációt vitatott meg az Országos Cigány Önkormányzat a bezárt, majd hétfőn mégis kinyitott mátraszőlősi iskola ügyében, közölte Csikós Árpád, az ÖCO oktatási bizottságának elnöke.

Az egyik szerint a salgótarjáni székhelyű Cognito Alapítványi Iskola átvenné a helyi iskola fenntartását, de egyelőre kérdés, "ki és hogyan tudná biztosítani" az állami normatíván felül hiányzó 12-13 millió forintot.

A másik variáció szerint tovább működtetné az iskolát a mátraszőlősi önkormányzat, ha "valaki" biztosítaná az általa kiszámolt 20 millió forintnyi hiányzó összeget.

Az elnök hozzátette: egyelőre tehát amellett, hogy fedezet sincs még az iskolára, azt is pontosítani kell, hogy mennyi pénzre van szükség, melyik számítás a helyes.

Bármelyik megoldás esetén az ÖCO fenntartja, hogy egymillió forinttal hozzájárul a kiadásokhoz.

Azzal kapcsolatban, hogy van-e szándéka az önkormányzatnak az iskolafenntartásra, tekintettel arra, hogy nem vonták vissza az intézmény megszüntetéséről hozott határozatot, Csikós Árpád úgy válaszolt: az önkormányzatnak egyetlen érve az volt a döntés mellett, hogy nincs pénz.

Hozzátette: ha hétfőn megegyezésre jutnának, célszerű lenne rögtön megtartani egy rendkívüli testületi ülést, és megkezdeni a tanítást.

Ha viszont nem lesz megállapodás, akkor a szülőknek természetesen máshová kell vinniük a gyerekeket, de "keddtől vagy szerdától már iskolába kell járniuk", hiszen így is sok már a kiesett idő.

A Nógrád megyei faluban 44, döntő többségében cigány származású gyerek nem kezdte meg a tanévet, miután az önkormányzat augusztus 30-án megszüntette az iskolát. Ötven másik gyerek, aki tavaly még ebbe az iskolába járt, azóta a közeli Pásztón tanul, de 44-en ragaszkodnak a helyi intézményhez.

Mátraszőlős önkormányzata azért zárta be az iskolát, mert nincs pénze a fenntartásra. Döntését viszont jogszabálysértően hozta meg, mert az iskolában nemzeti etnikai kisebbségi nevelés is folyt, ezért a megszüntetéshez be kellett volna szerezni a helyi kisebbségi önkormányzat hozzájárulását, ami nem történt meg, mondta Csikós Árpád.