Internet alanyi jogon az MSZP-től
További Belföld cikkek
- Felsővezetéki hiba és több járműhiba is volt a MÁV-nál vasárnap reggel
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Készüljön fel, érkezik a havazás Magyarországra!
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
Konkrétumok nélkül
Az MSZP a négy évvel ezelőttitől eltérően nem ígéri azt, hogy nem lesz gázáremelés. Ellenben a programjuk szerint kedvezményes tarifákat vezetnek be a villanyáram-, a gáz- és a távhőszolgáltatásban, "annak érdekében, hogy mérsékeljük az átlagos, illetve átlag alatti jövedelműek terheit". Arról, hogy ez a kedvezményes tarifa mikorra születik meg, és mennyiben mérsékli a családok rezsiköltségét, nem derülnek ki részletek. Gyurcsány már erre a télre megígérte a távdíjszámla csökkentését a 100 lépés programban, ám érdemi lépések azóta sem történtek.
Abban azonban kétségkívül hasonlít a szocialista program a Fideszére - amelyre olyan gyengécske oldalvágásokkal utal, mint például: "az erős Magyarországhoz nem vezet út az adófizetők kontójára vállalt féktelen ígérgetésen keresztül -, hogy a jól hangzó szlogenek mellől hiányoznak a konkrétumok. Azonkívül, hogy a 200 ezer új munkahelyet elsősorban az európai uniós forrásokkal és az általuk generált beruházásokkal magyarázzák, nem tudunk meg sokat arról: mennyibe kerülne a költségvetésnek az MSZP győzelme.
Nemcsak a 200 ezer új munkahelyre vonatkozó ígéret tűnhet túlzottnak az elmúlt évek fényében - a szocialisták már 2002-ben is vállaltak hasonlót, ám a foglalkoztatáspolitika nem volt a kormány sikereágazata -, hanem a további görcsös ragaszkodás a 2010-es euróbevezetéshez is. Ugyancsak nincs újdonság abban, hogy a szocialisták vállalták a kisebbségek parlamenti képviseletének biztosítását, valamint az országgyűlés létszámának csökkentését, az új médiatörvényt és a kulturális alaptörvény kibővítését.
Új és visszatérő ígéretek
Az egyes ágazatokra vonatkozó vállalások jelentős része is ismerős a 2002-es Medgyessy-féle, majd a 2004-es Gyurcsány által készített kormányprogramból, valamint a 100 lépésből. Így a szocialisták továbbra is ígérgetik a sürgősségi ellátás fejlesztését - tudják, mentő 15 perc alatt bárhová, mentőhelikopterek, leszállópályák; ezekről 1998 óta csak beszélnek a kormányok -, nagyszabású kórházfelújításokat, a nemzeti rákellenes program és a talán csak nevében létező népegészségügyi program folytatását ígérik.
Újnak tűnik néhány, az oktatást és a kultúrát érintő vállalás. Így azzal szemben, hogy a kormányzati ciklusban a kistérségi keretek között, több település által fenntartott óvoda- és iskolamodellt részesítették előnyben, a programban most az szerepel: "lehetővé tesszük, hogy minden gyerek óvodába járhasson saját településén", valamint az: "ha szükséges, kiegészítő támogatások nyújtásával is hozzájárulunk, hogy az alsótagozatos osztályok a kistelepüléseken is fennmaradhassanak".
Választott régiók
Az MSZP újból hitet tett a választott regionális önkormányzatok megteremtése mellett. Az iparűzési adó megszüntetése miatt kieső önkormányzati bevételeket a program szerint a központi büdzséből fedeznék, ez akár 300 milliárd forinttal is terhelheti a költségvetést. Ezenkívül lényegében egyetlen szocialista ígéret hatása számolható többé-kevésbé pontosan: az, hogy a "jövedelemcentralizáció mértékét legalább 2 százalékponttal" csökkentik a mostani 40 százalék fölötti szintről, több mint 400 milliárd forintos bevételkiesést jelent - persze kérdés, hogy a csökkentést hány év alatt valósítanák meg.
Néhány jól hangzó ígéret
A szocialisták új vállalásai között szerepel az, hogy az internet legyen alanyi jog, ennek érdekében "mindenki számára biztosítjuk az alapvető információs közszolgáltatásokhoz... a hozzáférést", és ösztönzik az informatikai eszközök elterjedését. Hogy az alanyi jog és a mindeki számára hozzáférhető net pontosan mit jelent - kiknek járna ingyen, milyen sávszélességgel és milyen mértékben korlátozott letöltési lehetőséggel -, az nem derül ki.
Hasonlóan ködös az az ígéret, miszerint csökkentik a heti törvényes munkaidőt, míg a napi munkaidőbe beépítik a munkaközi szünetet. A munkásembereknek megígérik, hogy érdekérvényesítésüket segíti az állam, ismét előveszik a képzettség szerint differenciált minimálbér gondolatát, törvényt ígérnek a tartósan állami tulajdonban maradó vagyonról, és minden konkrétum nélkül megígérték a budapesti fejlesztések felgyorsítását is.