Kritikus szint alatt az MSZP támogatottsága
További Belföld cikkek
A Századvég és a Forsense 2007. július 3. és 10. között végzett telefonos vizsgálatot. Eszerint jelentős preferenciaváltozás tapasztalható az elmúlt hónapokhoz viszonyítva. A választói aktivitás továbbra is az elmúlt hónapban tapasztalt alacsony szinten áll, az összes megkérdezett 60 százaléka állította csupán, hogy biztosan elmenne szavazni most vasárnap.
Nőtt a két nagy párt közti különbség
Az összes választásra jogosult körében ugyanakkor tovább nőtt a két nagy párt támogatottságában tapasztalható amúgy is jelentős különbség. Júliusban a két meghatározó párt között 13 százalékpont a különbség úgy, hogy a Fidesz-MPSZ-re az összes megkérdezett 30 százaléka szavazna (+3 százalékpont), míg az MSZP-re mindössze 17 százalék (-1 százalékpont).
Az MSZP támogatottsága tehát immár hosszabb távon is 20 százalék alatt stabilizálódik, míg a Fidesz az év eleji visszaesés után idén másodszor érte el a 30 százalékos határt. A legnagyobb ellenzéki párt erősödésében közrejátszhat a párt sikeres népszavazási kommunikációja is.
Budapesten holtverseny a Fidesz és az MSZP között
Budapesten - ahol a legutóbbi két országos választáson az MSZP megnyerte a választást - a két nagy párt támogatottsága kiegyenlített 24-24 százalékos, az MDF szavazóinak aránya 9 százalék, az SZDSZ-é pedig 5 százalék.
A választások kimenetelének előrejelzése szempontjából különösen fontos a biztos szavazó pártválasztók csoportja. E szűk politikailag aktív táboron belül a statisztikai hibahatárt meghaladó mértékben, 8 százalékponttal nőtt a Fidesz előnye. 56 százalékuk állítja, hogy a legnagyobb ellenzéki pártra adná szavazatát (+5 százalékpont), és csupán 31 százalék (-3 százalékpont) vélekedett úgy, hogy az MSZP-t támogatná.
Az összes megkérdezett körében továbbra is hozzávetőlegesen kétszer akkora a támogatottsága az MDF-nek (4 százalék), mint az SZDSZ-nek (2 százalék), és előbbi újból átlépi a parlamenti küszöböt a biztos szavazó pártválasztók körében (6 százalék). Az SZDSZ pedig továbbra is elmarad attól (4 százalék).
Trendfordulás: Orbánt tartják alkalmasabbnak
Kedvezőtlen változás a kormányoldal számára, hogy immár nem csak a párt, de annak első embere, Gyurcsány Ferenc is alacsonyabb támogatottsággal rendelkezik, mint legfőbb riválisa. A jelenlegi miniszterelnököt a válaszadók 33 százaléka Orbán Viktornál alkalmasabbnak tartja a kormányfői posztra, 39 százalék azonban már ellenkező véleményen van.
Az ellenzék vezetőjének támogatottsága hét pontot nőtt június óta, Gyurcsány Ferencé pedig két pontot csökkent. Trendfordulást regisztrált tehát a kutatás: Orbán Viktort a jelenlegi miniszterelnöknél a válaszadók relatív többsége alkalmasabbnak tartja a kormányfői poszt betöltésére. Emellett, továbbra is minden ötödik megkérdezett úgy véli, a két politikus egyike sem alkalmas miniszterelnöknek.
Kormányváltó hangulat
Az elmúlt hónapokban sokáig eldöntetlen volt az a kérdés, hogy inkább a jelenlegi kormány folytassa a munkáját, vagy inkább kormányváltásra volna szükség. Eddigi vizsgálatok azt jelezték, hogy e kérdés esetében az állampolgárok könnyebben felvállalják népszerűtlen - adott esetben a kormányt támogató - véleményüket.
Júliusban azonban ebben az esetben is érvényesülni látszik az ellenzék térnyerése, és ezzel együtt a kormányoldal mélyen negatív megítélése. A megkérdezetteknek már 47 százaléka a kormányváltás mellett foglal állást, és csupán 38 százalék támogatná a kormány hatalmon maradását.
Kósa a legnépszerűbb politikus
Ami az egyes politikusokat illeti, kizárólag kormánypárti politikusok népszerűsége csökkent, és az ellenzékieké, illetve az államelnöké nőtt. Hosszú idő után újra férfi politikus, a fideszes Kósa Lajos vezeti a rangsort. Népszerűségi indexe 60 pont, ezzel 3-6 ponttal előzi meg a korábbi stabil dobogósokat, Szili Katalint (57 pont), Sólyom Lászlót (56 pont) és Dávid Ibolyát (54 pont).
Nagyot zuhant Kóka
A lista másik végén találjuk Horváth Ágnes egészségügyi minisztert (28 pont), az egészségügyi reform felelősét. Mindkét politikus esetében nagymértékű ismertség párosul a népszerűséghez. Kósa Lajost a megkérdezettek 73 százaléka ismeri, Horváth Ágnest pedig 81 százalék.
A lista rendszeres szereplői közül többeknek is szignifikánsan változott a rokonszenvindexe. A legnagyobb csökkenést Kóka János SZDSZ-elnök (-6 pont), Gyurcsány Ferenc (-4 pont), valamint Kuncze Gábor az SZDSZ korábbi frakcióvezetője és elnöke (-4 pont) könyvelhette el.
Folyamatosan veszít népszerűségéből Gyurcsány
A miniszterelnök a tavalyi választásokkor mért 59 pontos csúcsértékéből két hónap alatt 14 pontot veszített, de az azóta eltelt időszak további folyamatos, összességében 11 pontos népszerűségromlást hozott. Júliusban a megkérdezettek több mint fele közepesnél rosszabbra osztályozza Gyurcsányt, akinek így a rokonszenvindexe mindössze 34 pont.
Az MSZP és az SZDSZ alacsony támogatottságának eredménye, hogy a rangsor utolsó nyolc helyén kizárólag kormánypárti politikusok találhatók. Ugyanakkor az is igaz, hogy az ellenzéki politikusok közül éppen a két pártvezér, Semjén Zsolt és Orbán Viktor népszerűségi indexe a legalacsonyabb (42 illetve 46 pont).
Orbán Viktor népszerűsége nem változott, Semjén Zsolté pedig enyhe emelkedést mutat áprilishoz képest. Az elmúlt három hónap során a legnagyobb mértékben Navracsics Tibor népszerűségi indexe emelkedett (+5 pont, így a Fidesz frakcióvezetője megelőzte a rangsorban a párt elnökét.
Népszerűbb lett Áder
Szintén szignifikáns emelkedést mutat a napi politikától visszahúzódó Áder János, valamint a kitüntetési üggyel újból reflektorfénybe került Sólyom László is, mindketten plusz 3 pontot szereztek.
Az SZDSZ új frakcióvezetője, Eörsi Mátyás (41 pont) az MSZP-s Lendvai Ildikóhoz (39 pont) hasonló támogatottsággal a lista második felében kezdte a szereplést (elődjénél 7 ponttal alacsonyabb az indexe).