További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Fidesz: nem történt mulasztás
|
A március közepén született Fidesz elnökségi határozatról egyelőre nincs írásos bizonyíték, az azonban biztos, hogy a párt XIII. kongresszusára a lap nem kapott meghívót, és tudósítója csupán a Magyar Narancs színeiben képviseltette magát. A kizárás elleni tiltakozásként a Magyar Hírlap hétfői számának címlapján fehér folt szerepelt a kongresszusi beszámoló helyett. A lap szerint a Fidesz, mint közpénzekből is támogatott társadalmi szervezet megsértette a sajtótörvényt és az alkotmányt: mert "mindenkinek joga van a szabad véleménynyilvánításra, továbbá arra, hogy a közérdekű adatokat megismerje, illetőleg terjessze." A Fidesz azonban azt állítja, hogy a párt részéről nem történt mulasztás, mert a kongresszus egésze az interneten mindenki számára követhető volt, és így mód nyílott a közvetlen és a közvetett információszerzésre.
SZDSZ: Pokorni bizonyíthat
Az újságíró szövetség elnökségének állásfoglalása úgy fogalmaz, hogy "a MÚOSZ meg fogja keresni azt a jogi formát, amelynek segítségével érvényesíteni tudja a törvények betartását és betartatását." Elsősorban ezért szorgalmazzák a napilapok főszerkesztőinek értekezletet is, amely az újságírók egységes álláspontját kívánja kialakítani. Az Index Kósa Csabától, a Magyar Újságírók Körének elnökétől azt a tájékoztatást kapta, hogy "egy elnökségi tag képviselteti magát az értekezleten".
Haraszti Miklós, az SZDSZ ügyvivője keddi a médiatörvény kapcsán tartott sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre kifejtette, hogy Pokorni Zoltán frissen megválasztott Fidesz-elnöknek itt az alkalom, hogy megmutatsa mérsékelt politikusi mivoltát.
Kompromisszumos javaslat
A Hírlap körüli polémiák értelmezésén túl egy már-már utópisztikus és egy Fidesztől elhappolt módosító javaslattal rukkoltak elő a szabad demokraták kedd délelőtt, nemzetközi sajtótájékoztatójukon. Az SZDSZ kompromisszumos javaslatának első pontja értelmében - a mostani gyakorlatot megszűntetve - a parlamenti pártok nem delegálhatnának tagokat a közmédia kuratóriumaiba.
|
- A különbség annyi, hogy Sasvári javaslata kétharmados többséget biztosítana a koalíciónak (beleértve a Miépet is), a mi javaslatunk értelemszerűen ezt kívánja kiküszöbölni - fogalmazott Pető.
A civilek döntenének
Sasvári Szilárd javaslata az Országos Televízió Testület (ORTT) felállítási módjára épít. Az ORTT-ben az ellenzéki és a kormánypártok egyenlő szavazóerővel bírnak, és minden párt egy küldöttel képviselteti magát a testületben. Az SZDSZ javaslata szerint az elnökségi szavazásoknál a pártok által delegált tagok szavazóereje a különböző oldalakon nem lenne egyenlő, így nem lehet a kétharmados többség mögé bújni. A szabad demokraták ennek ellenére azt tartanák ideális állapotnak, ha a pártok jelenléte megszűnne, és a közmédiák elnökeit pályázat útján a társadalmi és civil szervezetek választanák meg.
A koalíció térfelén pattog a labda
Haraszti Miklós, az SZDSZ ügyvivője leszögezte, hogy jelen pillanatban a másik oldal térfelén pattog a labda. Haraszti ezzel arra célzott, hogy a az SZDSZ hajlandó nem számon kérni a kormánypártoktól a médiakuratóriumok törvénytelen működését, ha a kormánykoalíció el fogadja a kedden benyújtott, Pető Iván nevével fémjelzett módosító indítványt.
Az MSZP nem módosítana
Az MSZP nem támogatja a médiatörvény módosításáról szóló kormányzati előterjesztést, mert - véleményük szerint - az EU-konform jogharmonizációs problémák mellett legalább akkora gond a közszolgálati médiumok felügyeletében érvényesülő kormánypárti befolyás. Szabó Zoltán szocialista képviselő elmondása szerint az MSZP tárgyalási alapnak tekinti az SZDSZ előbb már vázolt javaslatát, de hangsúlyozta: a problémát a hatályos törvény keretein belül kell megoldani, vagyis a médiakuratóriumok elnökségeiben helyet kell adni az ellenzéki tagoknak.