Az egészségügyi miniszter elmesélné Orbánnak a reformot

2006.12.08. 16:28
Orbán Viktor szerint elfogadhatatlanok az egészségügyi reformról szóló törvények, azok ugyanis igazságtalan ellátórendszerhez vezetnek –. Molnár Lajos egészségügyi miniszter személyesen szeretné elmondani a Fidesz elnökének a reformterveket, a tárca vezetője szerint ugyanis Orbán meglehetősen tájékozatlannak tűnik a témában.

A Fidesz elutasítja a parlament előtt fekvő egészségügyi törvénycsomagot, mert egy igazságtalan ellátórendszer kialakulásának veszélyét látja benne, és az nem vezet otthonos Magyarországhoz – fogalmazott Orbán Viktor a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) ülésén.

A Kerekasztal 2004-ben alakult a Magyar Orvosi Kamara kezdeményezésére. A résztvevők az egészségügyben érdekelt kamarák, érdekképviseletek. Meghívást kapnak a pártok is, de az MSZP és az SZDSZ eddig nem vett részt egyetlen ülésen sem.

A NEK pénteki ülésén úgy döntött: december 21-én petíciót ad át az Országgyűlés elnökének, illetve a miniszterelnöknek a Kossuth téren, amelyben követelik az egészségügyet érintő törvénytervezetek, illetve az Egészségbiztosítási Alapra vonatkozó 2007. évi költségvetés visszavonását.

Betonba ölik az uniós támogatást?

Orbán Viktor hangsúlyozta: nem tudják támogatni azt, hogy magánvállalatok, biztosítók nyereségvágyból kínálják a biztonságot. Szerinte ez nem jelenti azt, hogy ne fogadnák el azt az elvet, amely alapján a tőke bevonására szükség van.

A Fidesz tavaly ősszel már felhívta arra a figyelmet, hogy a repülőtér eladásából származó 400 milliárd forintos bevételből hozzanak létre egy egészségügyi reformalapot – mondta a pártelnök. Orbán Viktor szerint ha ez így lett volna, most nem egy "alkotmányosságot áthágó törvénycsomagról" és egy "csetlő-botló miniszterről" beszélhetnénk, hanem 400 milliárd forint felhasználásáról.

Orbán Viktor szerint arról is beszélni kell, hogy az uniós támogatásokból a következő két évben érkező 8 ezer milliárd forint felhasználását a "beton felé" terelik-e, vagy inkább az emberi erőforrás fejlesztésére fordítják és az egészségügy rendbetételét is megcélozzák.

Az egészség nem pártkérdés

Orbán utalt arra, hogy 1998-ban a Fidesz-kormány programjában is szerepelt a több biztosítós modell. Erről azonban egy kétnapos kormányülésen szakértőkkel, tudósokkal egyeztetve belátták: nem fogja kiállni a gyakorlat próbáját.

A Fidesz elnöke szerint az egészség ügye nem jobb, vagy baloldali ügy. Egyetlen kormánynak sincs joga ahhoz – hívta fel a figyelmet, hogy az Országgyűlést megkerülve, rendszerváltás értékű programokat, reformokat rendeleti úton oldjon meg.

Molnár Lajos egészségügyi miniszter üdvözölte, hogy Orbán Viktor személyesen is megszólalt az egészségügyi reform ügyében, s egyetért azzal, hogy az egészségügy nem pártkérdés. A tárca vezetője szerint azonban a Fidesz elnöke meglehetős tájékozatlanságot mutatott a témában.

Molnár Lajos ezért meghívta Orbán Viktort az Egészségügyi Minisztériumba, hogy munkatársaival és a tárca szakértőivel együtt személyesen tájékoztathassa a pártelnököt az egészségügy jövőjéről.

A törvényeket az országgyűlés fogadta el

Molnár szerint szó sincs rendeleti úton való kormányzásról. A kormány öt egészségügyi törvénycsomagot terjesztett be, melyek közül kettőt már el is fogadott a Parlament, s Sólyom László köztársasági elnök aláírta azokat.

Az egészségügyi miniszter kíváncsi az Orbán Viktor által említett kétnapos kormányülés dokumentumaira is, ahol az egykori miniszterelnök állítása szerint a Fidesz-kormány foglalkozott a több-biztosítós modellel. Ennek dokumentumait ugyanis az Egészségügyi Minisztériumban nem találták.

Kökény Mihály, az MSZP országgyűlési képviselője az MTI-nek azt mondta: most igazságtalan az egészségügyi ellátórendszer, nem a törvénycsomag elfogadásával lesz az. Kökény Mihály kifogásolta, hogy Orbán Viktor nem mondta meg, mit kellene tenni annak érdekében, hogy az egészségügy finanszírozása fenntarthatóbb, az ellátórendszer igazságosabb és méltányosabb legyen.