A Fidesz ötpártin tárgyalna a népszavazási ügyekről
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
A Fidesz elnöksége keddi ülésén döntött úgy, ötpárti konzultációt kezdeményez a párt szakértői által készített, korábban már ismertetett javaslatokról, amelyek célja, hogy minden országos választás, így a népszavazás állami lebonyolítási költségei is egymilliárd forinttal csökkenthetők legyenek.
Ésszerűsítenék az informatikát
Nyitrai Zsolt a párt operatív igazgatója azt mondta, a Fidesz értesíti a parlamenti pártok frakcióvezetőit a konzultációról, amelyet szeretnének a lehető legrövidebb időn belül megtartani, hogy augusztus végén, szeptember elején már a bizottságok tárgyalhassanak a javaslatokról és a parlament minél hamarabb dönthessen róluk.
"Amennyiben a Fidesz ötpárti egyeztetetési kezdeményezése nem pusztán kampányfogás, akkor a Szabad Demokraták Szövetsége kész részt venni az egyeztetéseken, és támogatni a választási rendszer költségkímélőbbé tételét" - tájékoztatott közleményében Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. A párt szerint ennek leghatékonyabb formája az elektronikus szavazási rendszer folyamatos bevezetése, amit már korábban is javasoltak. Horn Gábor hozzátette, az SZDSZ üdvözli, hogy a Fidesz megváltoztatta korábbi álláspontját a témában.
A Fidesz azt javasolja, hogy ésszerűsítsék a választási informatika kiadásait, és az informatika, illetve a nyomdai központ beszerzéseinek ellenőrzésére hozzanak létre országgyűlési eseti bizottságot. Azt is kezdeményezik, hogy töröljék el a borítékot a választásokon, tegyék ingyenessé a közérdekű hirdetményeket, az Országos Választási Bizottság (OVB) választott tagjai pedig ne kapjanak tiszteletdíjat, csak a munkájukhoz kapcsolódó költségeket térítsék meg, hasonlóan a testület pártok által delegált tagjaihoz.
Egymilliárdot lehetne spórolni
A párt operatív igazgatója szerint a javaslatok elfogadásával már a következő országos választás egymilliárd forinttal olcsóbb lehetne, így a népszavazás költségei is kevésbé érintenék az adófizetők pénztárcáját.
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke arról beszélt, a Fidesz mélyen elítéli azt a magatartást, ahogyan "az MSZP saját politikai szempontjai miatt lejáratja a népszavazás alkotmányos intézményét", illetve ahogy "a kormány befolyásolja az OVB-t". Az alelnök közölte: az MSZP és Gyurcsány Ferenc azt szeretné, hogy az emberek ne mondhassák el a véleményüket az életüket érintő fontos kérdésekről.
Mint elhangzott, a Fidesz továbbra is mindent megtesz a népszavazás megtartása érdekében, és megvárja, hogy a hat kérdésben egyszerre lehessen aláírásgyűjtést elkezdeni. Kérdésre válaszolva Varga Mihály kijelentette: a több-biztosítós rendszerről szóló, egy magánszemély által beadott népszavazási kérdéssel nem foglalkoztak, mert úgy vélik, ebben az ügyben a kormány álláspontja sem világos, így nem tartják célszerűnek, hogy ebben a kérdésben is aláírásgyűjtés induljon.
Népszavazásnak álcázott kormánybuktatás
"Varga Mihály tájékoztatója arról győz meg bennünket, hogy a FIDESZ szeretné elterelni a figyelmet arról, hogy az általa kezdeményezett népszavazás mintegy 5 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek" - reagált közleményében Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese. Véleménye szerint a népszavazás intézményét azok járatják le, akik hatalmi ambícióik kielégítésére használják azt. A szocialisták szerint akkor lehetett volna leginkább csökkenteni a népszavazási költségeket, ha a FIDESZ nem pártpolitikai céljaira használná ezt a fontos demokratikus intézményt, és elállt volna a népszavazásnak álcázott kormánybuktató akciójától, olvasható a közleményben.
Varga Mihály egy újságírói felvetésre azt mondta, a keddi elnökségi ülésen - amelyen Orbán Viktor szabadsága miatt nem vett részt - nem volt szó a pártelnök egy keddi nyilatkozatáról, amely szerint eredményes népszavazás esetén az kormánypártoknak elő kell állniuk egy javaslattal, "ahogyan 2004-ben Medgyessy Péter bukása előtt tették". Az alelnök szerint Orbán Viktor valószínűleg arra gondolt, a népszavazásnak következménye kell, hogy legyen a hazai politikai életben is, az emberek véleménye hatással kell, hogy legyen a Fideszre és a kormányra.
Demokráciaellenesnek értékelte, ha a kormány eleve azt mondja, hogy nem fog foglalkozni a népszavazás végeredményével és az semmiben nem befolyásolja a munkáját. Hozzátette: amennyiben az emberek nem úgy foglalnak állást, ahogyan a Fidesz, akkor a pártnak el kell gondolkoznia arról, helyes álláspontot foglalt-e el ebben az ügyben.
Arra a kérdésre, hogy egy esetleges előrehozott választás miként következik egy sikeres népszavazásból, Varga Mihály úgy válaszolt: 2004-ben senki nem gondolta, az európai parlamenti választás hatására Medgyessy Péternek távoznia kell, így miért ne feltételezhetnék azt, hogy a népszavazás, ami ráadásul hazai össztársadalmi kérdéseket érint, hatással lesz a kormányzati munkára.
Nem a Fidesz fordult az AB-hez
Azzal kapcsolatban, hogy korábban Deutsch-Für Tamás kabinetfőnök azt mondta, a Fidesz nem fordul az Alkotmánybírósághoz egyetlen népszavazási kérdés kapcsán sem, közben azonban kiderült, Gulyás Gergely fideszes választmányi tag mégis megtámadta a testületnél Kálmán László nyelvész kérdéseit, Varga Mihály azt mondta: Deutsch-Für Tamás pontosan fogalmazott, hiszen hivatalos Fidesz-kezdeményezés nem volt ebben az ügyben, de egy pártban több vélemény létezhet, és vannak önálló, szuverén álláspontok is. Szerinte Gulyás Gergelyt kell megkérdezni arról, milyen indíttatásból tett panaszt az Ab-nél.