Gyurcsány sorsa is múlhat a mai napon

2007.12.17. 00:01
Sűrű napja lesz hétfőn a parlamentnek, számos fontos ügyre kell áment vagy vétót mondania. Valószínűleg a többség az igen gombot nyomogatja majd bőszen, hisz a legtöbb kérdés, (mint az egészségügyi törvény vagy a regisztrált élettársi kapcsolat) a kormány szívügye. Várhatóan, a folyvást hangoztatott demokrácia jegyében, az ellenzék szimbolikus kezdeményezését a vizitdíjas népszavazásról sem söprik le a kormánypártok az asztalról.

Az országgyűlés hétfőn adja áldását a Fidesz népszavazási kezdeményezésére, a vizitdíjjal, a kórházi napidíjjal és a tandíjjal, pontosabban azok eltörlésével foglalkozó referendum kapcsán várhatóan egyetlen párt sem kekeckedik majd. A parlament egyébként nemcsak a népszavazás gyakorlati, de elméleti részével is foglalkozik majd. Ugyanis az Alkotmánybíróság nehezményezte, hogy a parlament elfelejtette megszavazni: egy eredményes ügydöntő népszavazás után mennyi idő múlva lehet ugyanabban a kérdésben új referendumot tartani.

A honatyák egyébként a népszavazáson kívül másban is mulasztottak, például az egyenlő választójogból következő követelménynek is elfelejtettek eleget tenni. Magyarán: nem biztosították, hogy az igazolással lakóhelyétől távol voksoló választó akkor is szavazhasson a második fordulóban, ha lakóhelyén egyébként már az első forduló is eredményes volt. Márpedig ez lehetőséget teremt arra, hogy az igazolással bíró polgár egy másik választókörzetben a második fordulóban egy igennel vagy nemmel manipulálja a szavazást. Ha minden jól megy, a két fenti hiányosságot egy törvényben pótolja hétfőn a parlament.

A parlament nemcsak a Fidesz népszavazásra mond majd áment, hanem az ellenkezőjére is, ugyanis várhatóan a kormánypártok egységesen megszavazzák az egészségügyi törvényt is. (Márpedig e terület változásainak, racionalizálási elképzeléseinek a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetése ágyazott meg.) A Fidesz kezdeményezésére név szerint elrendelt voksolás csak konfliktusokra adott válaszként szimbolikus. Egyrészt egy egyéves koalíciós huzavona végére tesz békés pontot, másrészt jelzi, hogy a társadalmi elégedetlenség, a sztrájk semmiképp nem módosíthatja a kabinet irányát. Politikai értelemben viszont még többet is jelenthet a szavazás. Ha a javaslat mégsem kapna többséget, akkor az SZDSZ valószínűleg az eddigieknél keményebben fenyegetőzne a koalícióból való kílépéssel, és szombaton Gyurcsány is azt hangsúlyozta az MSZP válaszmánya előtt, hogy akár bizalmi szavazásnak is tekintheti az egészségügyi törvényt megszavazását. De a jelek szerint a javaslat csont nélkül át fog menni.

Egy másik, szintén a civil mindennapokat, pontosabban a civil kapcsolatokat szabályozó kérdés korántsem kavart akkora vihart mint az egészségügy, és várhatóan át is megy a parlamenten. A regisztrált élettársi kapcsolatról szóló törvény az azonos és különböző neműeket a jövőben a - az örökbefogadás kivételével - házastársakéval egyező jogok illetik meg, a nem férj-feleség relációban ígért holtodiglan-holtomiglanhoz anyakönyvvezető is jár. A különbság csupán annyi, hogy a párok tagjai ugyan felvehetik egymás nevét, de a "né" kitételt semelyikük sem használhatja.

A népszavazási kezdeményezésen kívül még egy végszavazásra váró ellenzéki beadvány kerül az Országgyűlés elé. A büntetőeljárásról szóló törvény fideszes honatyák által forszírozott módosítása után a titkos adatgyűjtés szabályai szigorodnának. A fedett információszerzés mikéntjét rögzítő törvényt a jövőben kétharmados törvény szabályozná, s alapvetően senkit nem lehetne megfigyelni, ha az elkövetett bűn tétele nem éri el az öt év szabadságvesztést. Persze azért akadnak kivételek: a kerítés, az embercsempészet, a pornográf felvételek három évi börtönnel sújtható alakzatait az ellenzéki honatyák beemelnék a "titkosan megfigyelhető" cselekmények közé. szintén e körbe kerülne a szolgálati tok megsértése is, minek egyébként egy év a tarifája.