Lenkovics: alkotmánysértő az OPNI átszervezése
További Belföld cikkek
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
Továbbra is alkotmánysértőnek tartja az állampolgári jogok országgyűlési biztosa az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) kormányzat által tervezett módon való átszervezését; Lenkovics Barnabás - akit nemrég választottak alkotmánybíróvá - ezt az emberi jogi bizottság ülésén mondta kedden miután meghallgatta az érintett felek hozzászólásait.
Az a módszer és az az ütemezés, ahogyan a kormány az OPNI-t be akarja zárni, súlyos alkotmánysértést valósít meg - fejtette ki a biztos. Az újonnan jelentkező, és már felvételi tilalom alá eső betegek átirányítása szakmai szempontból nem vállalható, és ha átmenetileg is, de ellátatlanságot eredményezve megvalósítja a betegek, s az ellátási területhez tartozók tekintetében az egészséghez fűződő alkotmányos jog sérelmét - olvasható többek között a biztos témában kiosztott állásfoglalásában.
Megtiltották a nyilatkozatokat is
Az ombudsman utalt arra is, hogy az egészségügyi tárca első átalakítási tervezetében, amelyet 2007 januárjában adtak ki, még jelentős ágyszámcsökkentés szerepelt, de az intézmény teljes megszüntetésének tervét még nem tartalmazta. Az állásfoglalás kitér továbbá arra, hogy sérült az OPNI dolgozóinak szabad vélemény- és szólásszabadsághoz fűződő joga azáltal, hogy megtiltották számukra a nyilatkozatot az intézettel kapcsolatos kérdésekben. A biztos kezdeményezte, hogy vonják vissza a lépést, s gondolják újra az OPNI átszervezését.
Tasnádi Zoltán miniszteri megbízott szerint nem korlátozták a szólás szabadságát. Félreértésről van szó - mondta, hozzátéve: a szervezeti és működési szabályzat pontosan rögzíti, hogy ki nyilatkozhat. Az egyéni véleménynyilvánítást senki nem korlátozta, s példaként azt említette, hogy élőláncot vonhattak egy demonstráción az OPNI épülete köré.
Nagy Zoltán, az OPNI főigazgatója arról beszélt, hogy az átszervezéssel "osztálytöredékek" nyolc telephelyre kerülnének át az elképzelések szerint, s a szakmai csoportok - a betegek számára igen hátrányosan - szétesnének. Matejka Zsuzsanna, az egészségügyi tárca kabinetfőnöke kifejtette: az egészségügyi tárca elismeri azt az évtizedes szakmai munkát, amit a főigazgató vezetésével végeztek, színvonalas betegellátást produkálva.
Nem alkalmas az épület
A kabinetfőnök egyebek mellett azzal érvelt, hogy az OPNI épülete nem alkalmas a betegellátásra, gazdaságosan nem lehet működtetni. "Ebben az épületben gyakorlatilag az utcát fűtjük" - fogalmazott.
A bizottsági ülésen Bíró Ildikó (Fidesz) közölte: száznegyven évvel ezelőtt azzal alapították az intézményt, hogy kétszáz évig szolgálja az elmeügyet. Mint mondta, információi szerint az alapító okirat néhány hónapja eltűnt, holott ez tartalmazta azt is, hogy mi a teendő, ha az OPNI idő előtt megszűnne. (Az RTL Klub híradójának értesülése szerint az alapító-adományozó kikötötte, hogy kétszáz évig elmegyógyintézetnek kell működnie az ingatlanon, legalábbis erre hivatkozva felmerülhet az örökösök igénye a terület visszaszerzésére. A Figyelőnet információi szerint az örökösök már pert is indítottak emiatt.)
Farkas Flórián (Fidesz) azt mondta, nem győzték meg Matejka Zsuzsanna érvei, az intézet megszűntetése két komoly társadalmi csoport érdekeit sérti: a betegekét és társadalomét.
Kivizsgálja a bizottság az ügyet
Az OPNI megmaradása mellett érvelt a Magyar Pszichiátriai Társasága a bizottsági ülésen kiosztott állásfoglalásában. Ebben többek között az szerepel, hogy az előkészítetlen áttelepítés miatt több száz olyan pszichiátriai beteg sorsa bizonytalan, akik pszichiátriai elhelyezésre várnak hosszú ideje. Ellátás nélkül marad nagyon sok drogbeteg, és sok gyermekpszichiátriai beteg ellátása sem biztosított így.
Az emberi jogi bizottság végül döntött arról, hogy levélben fordulnak az egészségügyi és oktatási bizottsághoz, és kezdeményezik, hogy hozzanak létre közös albizottságot a kérdés kivizsgálására.
Horváth Ágnes, az egészségügyi minisztérium államtitkára egy keddi sajtótájékoztatón elmondta: nem sérülnek a betegek jogai, ellátása és hozzáférése az egészségügyi intézményekhez. Az OPNI átszervezése nyomán ugyanis fővárosi és egyetemi intézetek veszik át a tevékenységeket.
Szolnoki Andrea, a fővárosi egészségügyi bizottság elnöke a városházi sajtótájékoztatón elmondta: az OPNI-ból egész teameket vesznek majd át az utódintézmények, így például a Nyírő Gyula kórház. Szakmailag Szolnoki is elismerte a lipótmezei pszichiáterek és neurológusok munkáját, ezért szerinte tízfős csoportokban folytathatják majd munkájukat, még a nővéreket is igyekeznek ugyanazokban a részlegekben elhelyezni, mint ahová az orvosok kerülnek - tette hozzá Szolnoki.