Helyben toporog az otthon szülés szabályozása

2008.01.31. 17:05
Az otthon szülés szabályozásában érintett szervezetekkel és szakemberekkel egyeztetett csütörtökön az egészségügyi miniszter. A megbeszélésen érdemi előrelépés nem történt, a hangulat is vagdalkozós és személyeskedős volt, azonban a zárt ajtók mögött elhangzottakról többen is optimizmussal beszéltek. Ha február 11-én megszületik a törvényi háttér, megkezdődhet az érdemi szakmai vita a részletekről.

"Döntsenek az édesanyák, hogy amennyiben kórházon kívüli szülést választanak, akkor ezt kinél, hogyan, milyen körülmények között teszik" – mondta az egészségügyi miniszter csütörtökön, miután az otthon szülés szabályozásáról szóló egyeztetésen vett részt. Horváth Ágnes közölte, nyitottak arra, hogy megtalálják azt a megoldást, amit a bábák és az orvosszakma elfogadhat.

Az otthon szülés kereteinek megteremtéséhez többszintű szabályozást kell alkotni, törvényi, kormány-, illetve miniszteri rendeletet, az első lépésben az egészségügyi és az egészségbiztosítási törvényt kell módosítani, ismételte meg álláspontját az Egészségügyi Minisztérium a megbeszélésén. A javaslatot február 11-én tervezik benyújtani a parlamentnek.

A megbeszélésen Horváth Ágnes mellett részt vett Béki Gabriella SZDSZ-es képviselő, a módosító javaslat egyik kidolgozója, a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet, a Független Bábák Szövetsége, az Országos Bábaszövetség, a Szülők a Szabad Szülésért Társaság (SZSZSZT), szülész-nőgyógyász szakorvosok, szülésznők, bábák, dúlák és védőnők.

Vagdalkozás, személyeskedés

Az egészségügyi miniszter az egyeztetésről annyit mondott, hogy a legnagyobb dilemmában sikerült megállapodniuk. Dénes Balázs, a TASZ jogvédő szervezet elnöke úgy vélekedett, hogy a megbeszélésen vagdalkozós, személyeskedésektől sem mentes hangulat uralkodott. Elmondta, hogy a minisztérium álláspontja, miszerint módosítani kell az egészségügyi és az egészségbiztosítási törvényt, és a már elfogadott törvényre épülne a kormány- és miniszteri rendelet, ami az otthon szülés kereteinek részleteit határozza meg, elfogadható számára. Esélyt lát arra, hogy a rendeletek tartalma megváltozzon a jelenlegi állapothoz képest.

Hozzátette, hogy a megbeszélés végére konstruktívabbak lettek a felek, ugyanakkor felrótta a tárcának, hogy nem veszik figyelembe, hogy egy 18-20 éve dolgozó bábának a szakmai háttere és hozzáértése legalább annyira alapos, mint az orvosoké.

A többszintű szabályozás ötletét a TASZ már decemberben üdvözölte, egyben súlyos kifogásokat fogalmazott meg a jogalkotás folyamatáról. A jogvédő szervezet már akkor arról beszélt, hogy a tárcának figyelembe kéne vennie a szülésznők, a bábák és szervezeteik véleményét, javaslataikat álláspontja kialakításakor fel kéne használnia. Dénes Balázs így előrelépésnek tartja, hogy a minisztérium két héten belül írásban válaszol azoknak, akik a szabályozás megalkotásához javaslatokat fogalmaztak meg, mivel érdemi reagálás eddig nem érkezett a tárcától.

Távol vannak az álláspontok

Hasonlóan vélekedett Békés Bence, aki az SZSZSZT képviseletében vett részt az egyeztetésen. Szerinte az álláspontok még nagyon távol vannak egymástól, de a csütörtöki megbeszélésen elhangzottakat úgy értelmezte, hogy a törvénymódosítás parlamenti elfogadása után megkezdődhet a szakmai vita is, amire eddig nem volt lehetőség.

Elmondta azt is, hogy azokat a szervezeteket, akik kifogásolták eddig a szabályozás alkotásának módját, és akik nem fogadják el a szakmai kollégium állásfoglalásait tudományosan megalapozottnak, felkérést kaptak a minisztériumtól, hogy álljanak ki a törvénymódosítás mellett.

A Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium szeptemberben elutasította az otthon szülés gondolatát és gyakorlatát, mivel - állásfoglalása szerint - otthon nem teremthetők meg a biztonságos szülésvezetés feltételei, amelyek a kórházak szülészeti osztályán rendelkezésre állnak. A kollégium megítélése szerint tehát az otthon szülés súlyos magzati kockázatot, vészhelyzetet jelenthet. Civil szervezetek élesen bírálták a szakmai kollégium álláspontját, valamint a minisztériumot, hogy kizárólag ezt a véleményt építik bele a készülő szabályrendszerbe.

Geréb Ágnes szülész-nőgyógyász, független bába az egyeztetés után úgy fogalmazott, hogy most "hangzott el először egy orvos szájából, hogy érti, miért nem szeretnénk, hogy ebben az átmeneti szakaszban orvos legyen a szülésnél”. Ezzel arra utalt, hogy csak márciusban kezdődik az új szabályozás szerint zajló bábaképzés, így míg az első végzett bábák munkába tudnak állni, kötelező lenne legalább egy szakorvosnak jelen lennie az otthon szüléseknél.