Orvos nélkül is legális az otthon szülés

2007.11.16. 16:13
Elég, ha két szülésznő segíti a kismamát, legalább az egyiknek el kell végeznie az előírt képzést, a szülő nő választhat, hogy akar-e orvosi jelenlétet szülésénél, derül ki az Egészségügyi Minisztérium pénteken közzétett javaslatából, amit az otthon szülésről szóló társadalmi vita alapjának szántak. A kórházon kívüli szülés ösztönzése helyett a biztonságra és a kismama önrendelkezésére helyezték a hangsúlyt. A TASZ a lényegi pontokban elégedett.

Az otthon szülés alapelvei közül a legfőbb követelmény az újszülött biztonsága, mondta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter pénteki sajtótájékoztatóján, ahol a szaktárca javaslatát ismertette az otthon szülés szabályozásáról. További alapelv, hogy a szülő nőnek joga van dönteni a szülés helyszínéről. Az egészségügyi ellátásban, a társadalombiztosításban, illetve az anyakönyvvezetés gyakorlatában nem lehet különbséget tenni kismamák és babák közt a szülés helyszíne alapján.

Az otthon szüléskor a legfontosabb cél azoknak az ésszerű feltételeknek a teljesítése, amik a lehető legnagyobb mértékben garantálják a kismama és a baba biztonságát. Végül az is az alapelvek között szerepel, hogy a szabályozás életszerűsége mellett ne tegyen feleslegesen szigorú megkötéseket, de ne tartalmazzon felelőtlen engedményeket sem a biztonság rovására.

A szabályozási javaslat fontos része, hogy az otthon szülést is támogatná a társadalombiztosítás, akárcsak a kórházi szüléseket. Ezzel a szabad választás jogát akarják biztosítani, nem pedig otthon szülésre ösztönözni a nőket, hangsúlyozta Horváth Ágnes. Az összegről még folynak a tárgyalások.

Garancia a biztonsághoz

Az egészségügyi miniszter kitért arra, hogy évente 5-600 nő választja az otthon szülést, ami a szülések fél százalékát jelenti. A szabályozás célja az is, hogy garanciális elemekkel biztosítsa a kismama és a baba számára is a biztonságos körülmények megteremtését. Ennek egy része, hogy a szülésnél legalább két segítőnek kell jelen lennie, egyikük egy szakorvos vagy képzett szülésznő, a másik pedig egy egészségügyi szakdolgozó, aki lehet például szintén egy szülésznő.

Az ellátás megfelelő minőségének biztosításához a bábáknak el kell majd végezniük egy képzést az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézetben (ETI), amivel biztosítani lehet, hogy alkalmasak szülés közben a megfelelő szempontokat mérlegelni, és érdemi döntést hozni. Így például ha az eredeti szándék ellenére mégis szükség van gátmetszésre, azt a bába el tudja dönteni, és el is tudja végezni. Az átmeneti időszakban, várhatóan egy évig, szükség lenne orvosi jelenlétre.

A képzési követelmények, mint számos egyéb kérdés, a jövő héten kezdődő társadalmi egyeztetés témái lesznek, a fórumot a minisztérium széles körben tervezi megtartani. Így képviselve lesznek a szülésznők, a bábák és a szakorvosok, valamint további civil szervezetek.

Az egyeztetés végeredményeként várhatóan változtatni kell majd az egészségügyi törvényen, hogy az tartalmazza az anya önrendelkezési jogát a szülés helyszínének megválasztásához. Változik továbbá az egészségbiztosításról szóló törvény, hogy bele tudjon kerülni az otthon szülések társadalombiztosítási támogatása. A változások többi részét várhatóan kormányrendeletekben fogják szabályozni.

A TASZ elégedett

A minisztérium javaslata számos ponton enyhült, így sokkal jobb, mint a korábban kiszivárgott részletekből kiderült, vélekedik Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet elnöke. Az otthon szülésből kizárásra ítélt nők meghatározásának feltételrendszere sokkal életszerűbb - 35 éves kor fölött egyedi elbírálás -, megfelelő a háttérkórházakról szóló szabályozás - telefonon kell jelezni a mentőknek és a kórháznak, hogy otthon szülés kezdődik, kezdte sorolni a szabályozás tervezetében szereplő példákat.

Legfontosabbként azt emelte ki, hogy nem kötelező az otthon szülésnél az orvosi jelenlét, valamint hogy a diszkrimináció megelőzéseként a kórházon kívüli szülések is kapnak társadalombiztosítási finanszírozást. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a képzésről szóló rész további finomítást igényel, hiszen nem biztos abban, hogy 10-15 éve a szakmában dolgozó bábákat vissza kéne küldeni az iskolapadba. Erre szerinte remeke teret biztosít majd a jövő héten kezdődő társadalmi egyeztetés.

Dénes Balász reagálva az egészségügyi miniszter kijelentésére, miszerint az otthon szülés kapcsán elérkezett az ideje a kórházi szüléseknél is megteremteni a XXI. századi körülményeket, baba- és szülőbaráttá tenni a feltételeket, megjegyezte, hogy ez a téma is az először marginálisnak tűnő otthon szülés körüli harcból pattant ki. A TASZ elnöke szerint a helyzet így hasonlít ahhoz, mikor a most közellenségnek számító Geréb Ágnes először vitt a szülőszobába apukát a hetvenes évek végén, ami miatt fél évre eltiltották. Ma pedig már elképzelhetetlennek tartjuk, hogy egy édesapa ne lehessen jelen gyermeke születésekor.