Több mint 3 millió EU-igen
További Belföld cikkek
- Hadházy Ákos szerint Magyar Péter ebben a kérdésben „tragikusan téved”
- Nem jelentkezett a magyar lottónyertes, 300 millió forintot bukhat
- Megérkezett a havazás, Magyarország több pontján is kifehéredett a táj
- Új fejlemény az audis ámokfutó ügyében: nem az embercsempész Tiganciuc Calin vezette az autót
- Fontos feladatra hívta fel a figyelmet a NAV, amivel már februárban több pénz maradhat a munkavállalóknál
Mádl: A részvételi arány az eredményen mit sem változtat
Mádl Ferenc köztársasági elnök rámutatott arra: a szombaton megszületett egyértelmű döntés új történelmi helyzetet hozott létre Magyarországon. Kiemelte: a várakozásoktól elmaradt részvételi arány a népszavazás eredményén mit sem változtat. Rámutatott arra: Európában a népszavazások részvételi aránya általában alacsonyabb a parlamenti választások részvételi arányánál, s ez ismétlődött meg most Magyarországon is. Jelezte, hogy e viszonylag alacsony arány nyilván vizsgálódások és elemzések tárgya lesz, úgy vélekedett azonban, nem kellene visszamenőleg hibákat keresni.
Az államfő hangsúlyozta: a jövőbe kell nézni és a nemzeti egység jegyében olyan rövid és hosszú távú fejlesztési programokat kell kidolgozni és megvalósítani, "amelyek útján egyértelművé tudjuk tenni a kétkedők és a szavazástól távolmaradottak számára, hogy kikovácsolható a jövőben elképzeléseinkből, cselekvéseinkből, terveinkből, programjainkból egy jobb jövő mindenki számára és a nemzet egésze az EU-csatlakozás nyertesévé válhat".
Óvni még egy napig lehet
A Ficzere Lajos által ismertetett végeredmény szerint a szavazás befejezésekor a névjegyzékben 8.042.272 választópolgár szerepelt. A szavazáson 3.669.252 választópolgár jelent meg, az urnákban ennél 2.537-tel kevesebb, összesen 3.666.715 szavazólap volt. A népszavazáson a választásra jogosult állampolgárok 45,62 százaléka jelent meg. Az érvénytelen szavazatok száma 17.998 - 0,49 százalék -, érvényesen 3.647.717-en - 99,44 százalék - voksoltak.
Összesen 3.056.027 választópolgár - 82,76 százalék - szavazott igennel és 592.690 - 16,24 százalék - nemmel. Vitatott szavazat nincs. Az eredményt megállapító határozat ellen legkésőbb hétfőn 16 óráig lehet kifogást benyújtani a Legfelsőbb Bírósághoz címezve az Országos Választási Bizottságnál. A Legfelsőbb Bíróságnak 24 órája van arra, hogy a kifogásokat elbírálja.
Negyvenöt beadvány
Az Országos Választási Bizottsághoz (OVB) mintegy 45 beadvány érkezett, amelyek több mint fele a népszavazáson feltett kérdés utólagos érvénytelenítését, illetve ehhez kapcsolódóan az eredmény érvénytelenítését kérte. Erről Ficzere Lajos, az OVB elnöke beszélt a testület vasárnapi ülését követően az MTI-nek. Az eredmény érvénytelenítését indítványozó beadványok indoklásként azt fogalmazták meg, hogy megítélésük szerint a népszavazásra feltett kérdés eltér a magyar jogszabályokban előírtaktól. Ezeket a beadványokat az OVB ugyanazzal az indokkal utasította el, mint szombaton a kérdés érvénytelenítését kérő beadványokat: a testületnek nincs hatásköre az Országgyűlés által az alkotmányba beemelt kérdés vizsgálatára.
Biankó kérelmek
A beadványok túlnyomó többsége nem csak tartalmában, de szövegében is megegyezett, az egyik dokumentumon még a "használati utasítás" is szerepelt, amelyben a beadvány eredeti szövegének megfogalmazója arra kéri az állampolgárokat, hogy saját nevük alatt nyújtsák be azt. Ennek kapcsán Poczkodi Balázs, az OVB tagja a testület ülésén úgy vélekedett: az előre megfogalmazott, többeknek körbeküldött, majd az állampolgár saját nevében benyújtott sorozatbeadvány új jelenség, amely, ha tömegessé válik, egyfajta obstrukciós eszközként is szolgálhat, hiszen alkalmas lehet a választási bizottságok és a bíróságok munkájának lassítására.
Kampánycsendsértés az OVB előtt nem voklt
Ficzere Lajos jelezte: a kérdéssel foglalkozni kell a jövőben, hogy a jelenséget esetleges elterjedése esetén kezelni tudják. A szombaton megtárgyalt négy kampánycsend-sértési beadványhoz vasárnapra összesen egy újabb érkezett, amely azt kifogásolta, hogy április 11-én délután a Magyar ATV egy műsorában Kovács László külügyminiszter "az EU-csatlakozás mellett kampányolt". A beadványt az OVB megfelelő bizonyíték - videókezatta, vagy a műsorból származó szó szerinti idézetek - hiányában elutasította. Ficzere Lajos az MTI-nek elmondta: az OVB a beadványok alapján egyetlen egy esetben sem állapított meg kampánycsend-sértést. Hozzátette: a testület szombati és vasárnapi ülésén összesen 43 határozatot hozott.