Miközben elismerően bólogatunk, hogy a lengyelek végre intézményesítették a korrupciót, vagyis annak üldözését, nem tudunk nem emlékezni. Emlékezni arra, hogy a közélet tisztábbá tétele érdekében 1990 óta eddig - az üvegzsebtörvényen kívül - valóban egyetlen törvényjavaslat készült el, a lobbitörvényé. Ezt a mostani kabinet terjesztette elő, miközben 2001-ben annak tervezetét egyszer már kidolgozták, de aztán mégsem vitték a képviselők elé. Pedig akkor az igazságügyi minisztert Dávid Ibolyának hívták.
Ártörő populizmus jellemezte a parlament november 28-ai napirend előtti pofozkodását. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megemlékezett a vasárnap beharangozott babakötvényről, majd száz méterről is jól kivehető grafikonokat kapott elő, hogy fényezze a kormány teljesítményét.
Ezen és még sok más mondatán a Fidesz csak jót röhögött, Orbán pedig rálicitált a miniszterelnökre: március elejére áramárcsökkentést javasolt, pedig Gyurcsány nemrégiben megígérte, hogy nem nőnek a gázárak. A Coca Cola árával senki nem foglalkozott. Gyurcsány megígérte, a pannon puma biodízel nagyhatalom lesz, bár arra nem tért ki, miért büntetik az étolajozást.
Kuncze Gábornak természetesen mindenről az jutott eszébe, ami 1994 óta mindig. Persze az az az SZDSZ-nél mindig azt jelenti, hogy: fejezzék be a populizmust. Mindenki. Mindenkik, mert a bimbozó tulipánnak öltözött Dávid Ibolya is ártörési versenyre kelt a nagyokkal.
Aztán: legyen-e munkanap december 24, és küldjön-e az állam gyertyácskákat szociális indokból? Lamperth Mónika haloványan védekezett a rendőröktől védett FIB-es plakáttépkedők ügyében, bár az igazi bukta a függetleneké: Balogh László ismét nem szavaltathatta el a házelnökkel az MDF-ből való kizárásának történetéről szóló művének eposzi terjedelmű címét A végén az állatok kezdtek el disznólkodni, bár Kóka János hiánya lerövidítette a perlekedést.
A parlament piros társagójában vércukorés prosztata-specifikus antigén mérésére jelentkezhetnek a képviselők. Az Index tudósítója maga is megmerítkezett a véres, sejtszerű valóságban. Örömmel jelentem: a vércukor rendben.
A mai parlamenti ülésnap előtt más változást is feljegyezhetünk a naplóba. Mandur László, a parlament alelnöke az Index érdeklődésére elárulta, hogy elsősorban biztonsági okai vannak annak, hogy a parlamenti ülésterem páholyaiba kizárólag kitűzővel léphetnek be az újságírók. Az enyémet idehelyeztem a szívem fölé, ahol a kokárdát hordanám, ha márciust írnánk.
A kormányfő szerint a közüzemi díjakról tárgyalások folynak. Az elmúlt hetek, hónapok tárgyalásai alapján 2006. január elsejétől nem lesz gyógyszeráremelés. Nem lesz lakosságiáram-emelés, lakosságiáramár-csökkenés lesz, négyszázalékos, 2006. január elsejétől nem lesz lakosságigázár-emelés, pedig a világpiacon mozog a gáz ára, mondta.
Energiaügyben három dologra kell figyelni, az ellátás biztonságára, („Tessék gondolni Kaliforniára vagy most például Németországra”), legyen ez a lehető legolcsóbb, és legyünk figyelemmel a hazai gazdasági szereplőkre. Aki csak az egyiket látja, annak nem az országért, hanem a hatalomért dobog a szíve, közölte.
Gyurcsány szerint "Magyarországnak Európa egyik legjelentősebb bioüzemanyag-előállítójává kell válnia". Ez remek kis koncepció, már látom, ahogyan az egyhektáros földekkel kárpótolt, hetven év fölötti, valóban kis gazdák biodízelüzemeket építenek a nagy magyar rögvalóságban.
Mielőtt azonban belelovalnánk magunkat abba, hogy hamarosan biodízelolajsejkek lepik el az Alföldet, jusson eszünkbe az nagyon nem mellékes apróság, hogy a jelenlegi adójogszabályok büntetik a biodízel használatát. És mivel a képviselők már elfogadták a 2006-os adótörvénycsomagot, ez jövőre sem lesz másként.
Miközben elismerően bólogatunk, hogy a lengyelek végre intézményesítették a korrupciót, vagyis annak üldözését, nem tudunk nem emlékezni. Emlékezni arra, hogy a közélet tisztábbá tétele érdekében 1990 óta eddig - az üvegzsebtörvényen kívül - valóban egyetlen törvényjavaslat készült el, a lobbitörvényé. Ezt a mostani kabinet terjesztette elő, miközben 2001-ben annak tervezetét egyszer már kidolgozták, de aztán mégsem vitték a képviselők elé. Pedig akkor az igazságügyi minisztert Dávid Ibolyának hívták.
Gyurcsány Ferenc megfeddi Dávid Ibolyát. Ejnye-bejnye licitálnak a kormányfőre az ellenzéki képviselők. "Hogy lesz ebből parlament?" - teszik hozzá az alig egyszázalékos párt bejutási esélyeire utalva, és arra, hogy bizonyos berkekben az MDF és az MSZP kölcsönös támogatásáról beszélnek.
Gyurcsány Ferenc viszonválaszában közölte: árnyalt gondolkodást, erőfeszítést és többoldalú szemléletet igényel. Társadalompolitikai előadást tart arról, hogy kiket, mikor és hogyan érdemes támogatni. Nehezen követhető gondolatmenetét így próbálja meg leegyszerűsíteni: a társadalompolitikában a leszakadók felé kell fordulni, a teljesítménymetszetben pedig az elől haladóknak kell lehetőséget biztosítani.
Szól arról, hogy az elmúlt 15 év egymást váltó kormányai egyre kisebb mértékben növelték az államadósságot. Az Antall-kormány idején 189 százalékkal, a Horn-kormány alatt 60, Orbánék idején 49, most pedig 46 százalékkal nőtt az államadósság.
Január elsejétől nem lesz gázáremelés, ezt még a hétvégén jelentette be Gyurcsány Ferenc. Burány Sándor most megismételte, hozzátéve, hogy a gyógyszerek sem drágulnak.
Naná, hogy gázáremelés nem lesz jövőre, választás ugyanis igen. Márpedig a kettő éppolyan határozottan kizárja egymást, mint renitens képviselőt a frakcióvezető (a nyugdíjemelés és a választás kapcsolata pont ellenkező).
Én azonban azt gondolom, hogy ez nem elég. Nem elég, hogy nem drágul a piacilag indokolt mértékben a gáz, igenis, foglalják törvénybe, hogy ezentúl legyen ingyen a gáz. És a gyógyszer és a villany is, a kenyér és a tej, de akkor már, ha lehetne, a fehérbor is. És legyen már benne a törvényben az új államforma, a kommunista tanácsköztársaság is.
Egyébként pedig, ha lenne Mol-részvényem, igencsak zavarna, hogy a részben az én tulajdonomban is álló cég veszteséget szenved el a hülye politikusok miatt. Akiknek köszönhetően a budai luxusmilliomosok is annyiért fűthetik az uszodáikat(!), mint a kunsági tanyákon élők a harminc négyzetméteres vályogkunyhót.
„Be kell fejezni az átverés politikáját” – mondja Gyurcsány, aki ezzel nagy tapsot és nevetést vált ki az ellenzék soraiban. „Magyarországnak olyan kormánya van, amelyik nem beszél, hanem cselekszik” – nevetteti tovább az ellenzékieket, majd példákat sorol arra, hogy milyen pozitív lépéseket tettek meg, amelyeket az előző kormány elmulasztott.
Nyugaton már több mint húszéves gyakorlata van annak, hogy a politikusok egymást hazudtolják meg ugyanazoknak a számoknak a felhasználásával. Reagan és Carter az elnökjelölti vitában, 1980-ban egyebek mellett az infláció, a munkanélküliség és a védelmi kiadások adatait értelmezte teljesen eltérően - a választás eredménye végül arra enged következtetni, hogy a lakosokat Reagan negatív olvasata győzte meg inkább.
Noha tőlünk még messze van a jövő április-májusi választás, az biztos: a számok nálunk sem olyan konkrétak, mint azt Eukleidész hitte. Az áram ára ugyanis az ellenzék szerint a legmagasabb az unióban, Gál J. Zoltán korábbi kormányszóvivő szerint viszont az ellenzék hazudik, amikor ezt mondja. Nos, az tény, hogy nem mi fizetjük a legtöbbet - az uniós statisztikai hivatal szerint a szlovák és osztrák áram is drágább -, de az is, hogy átlagosan sokat kell a villanyáramért fizetnünk.
Egy civil szervezet fogyatékosokat alkalmaz, de 68 embert el kellett bocsátaniuk a szociális minisztérium döntése alapján, pedig már 120 főt foglalkoztathatnának. Az MDF elnöke ezért azt kérdezte a miniszterelnökhöz fordulva, hogy hol a sokat emlegetett szociális érzékenység.
Oldják fel a létszámstopot, a megvonások pedig ne érintsék a szociális szférát, javasol Dávid Ibolya, aki kis ajándékkal is kedveskedne: az állam biztosítson protokollajándékokat a megváltozott munkaképességűeknek, például kulcstartót, kis gyertyát.
„A krumplileves legyen krumplileves!” – így Kuncze Gábor az árakat biztosító garancitörvényről és társairól (nemzeti minimum). Politikai pilótajáték zajlik, a választók félrevezetése, a választások megnyerése érdekében, kommentálja az SZDSZ elnöke az ellenzék múlt heti javaslatait. Kuncze szerint 1998-ban a Fidesz hasonló, felelőtlen ígéretekkel került hatalomba, és mégsem történt semmi. „Nem ez a járható út” – fogalmaz az SZDSZ elnöke, aki szerint a felelős politika alapja az emberekkel való őszinte beszéd.