Némi önkritikát gyakorolt és öt pontból álló zászlóshajó-programot hirdetett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn, a tavaszi parlamenti szezon első ülésén. A Fidesz és a KDNP nem változtatott eddigi gyakorlatán, a képviselők kivonultak a kormányfő beszéde alatt. Navracsics Tibor fionomabban, Semjén Zsolt durvábban reagált Gyurcsány beszédére. Az Index Krassó György halálának 16. évfordulójára emlékezett.
Az egészségügyet nemcsak öncélúan, a reformokért kell átalakítani, hanem mert nem működik, jelentette ki Kuncze. Ugyanez igaz az oktatásra és az önkormányzati rendszerre. A reformok célja az ország jobb működése. A fejlesztéspolitika célja, hogy fejlődjön az ország. „Erről szólnak az ötpárti tárgyalások, muszáj, hogy legyenek olyan ügyek, amiben a politika két oldala képes egyetérteni, hogy tegyünk az utánunk jövő generációkért.”
A vietnami, iraki háborúk tanulsága, hogy teljesen egyetlen ország ellenállása sem törhető le. A NATO azonban most egy új magyar találmánnyal kísérletezik. Háborús helyszínnek a magyar parlamentet választották, a fegyvert Szekeres Imre honvédelmi miniszter próbálhatta ki először. Szekeres nyakkendőjére ugyanis nincsenek szavak, de a különféle árnyalatú lilás, rózsaszínes, szürkés, ferdén csíkos fegyver irtózatos erővel pusztít.
Lendvai Ildikó kifogásolta Navracsics útirajzos hasonlatát, mert neki az idegen férfira tett utalásról az „idegenszívűség” jutott eszébe. Ezért rendre utasította Navracsicsot, akit amúgy nem erről az oldaláról ismert meg.
Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető beszéde után Navracsics Tibor felháborodott tekintetétől követve helyet foglalt, de Navracsics nem hagyta annyiban, és Katona Bélát arra kérte, bökje oldalba szocialista padtársát, aki ezt meg is tette, így Navracsics és Lendvai egymás szemébe nézett. A következő mozdulatsor értelmezésére egy jeltolmácsot kértünk fel. Navracsics kitárta két kezét (jelolmács: naaaaaaaa), Lendvai két kezével előre bökött (jeltolmács: ez van!)
Gyurcsány tovább magyaráz, de legalább nem foglalkozik annyit az ellenzékkel, mondta egy politológus.
A Magyar Október Pártot 1989. június 27-én alapította meg huszonhét társával együtt Krassó György. A párt alapító nyilatkozata szerint a 28 aláíró „arra a következtetésre jutott”, hogy „az 1956-s forradalom és szabadságharc eszményei nem érvényesülnek a meglévő politikai szervezetek programjában és gyakorlatában”.