Gyurcsány: Nem hajt a tatár

2008.02.25. 10:55

Fontosabb részletek
  • Leszavazták Sólyom László ombudsmanjelöltjeit
  • Gyurcsány megint az új, polgárosodási politikáról beszélt, azt ígérte, sokat fognak a döntések előtt konzultálni
  • Mikola István összekapott Horváth Ágnessel: Mikola szerint 1000 forintos vizitdíj jöhet, a miniszter határozottan cáfolt
  • A kormánypárti képviselők Semjén Zsolt felszólalásán nagyokat hahotáztak

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Ombudsmanjelöltekről szavaz ma az Országgyűlés. Sólyom László köztársasági elnök január közepén Zombor Ferenc ügyvédet adatvédelmi biztosnak, Fülöp Sándor jogászt a jövő nemzedékek ombudsmanjának jelölte. Az Országgyűlés alkotmányügyi, illetve emberi jogi bizottsága támogatta Fülöp Sándor omdudsmanná választását, de Zombor Ferencét nem. Az országgyűlési biztosok megválasztásához a képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges. (MTI)
  • Napirend előtt ma az Országgyűlés elnöke megemlékezik a kommunista diktatúrák áldozatairól. Az emléknap azért február 25-én van, mert 1947-ben ezen a napon tartóztatták le Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet katonai hatóságok, és kényszermunkára ítélték. A plenáris ülésen mandátumigazolás is lesz, Rétvári Bence (Fidesz-KDNP) az újbudai időközi választásokon győztes képviselő teszi le az esküt. (MTI)
    Fotók: Barakonyi Szabolcs
  • A Fidesz támogatja Fülöp Sándort, a jövő nemzedékek ombudsmani poszt várományosát és Zombor Ferenc adatvédelmi ombudsmanjelöltet, jelentette be Navracsics Tibor frakcióvezető hétfőn Budapesten, az ellenzéki párt parlamenti képviselőcsoportjának ülése után. A Fidesz-frakció egyhangúan döntött úgy, hogy igennel szavaz a két jelöltre.

    Fülöp Sándor és Zombor Ferenc eddig pártpolitikai vitákban semmilyen formában nem vett részt, ugyanakkor szakmai hátterük, elismertségük, a civil szférához való kötődésük alkalmassá teszi őket, hogy betöltsék az ombudsmani posztot, közölte Navracsics Tibor. (MTI)
  • Az újbudai időközi választáson győztes Rétvári Bence (KDNP-Fidesz) eskütételével kezdődik a hétfői plenáris ülés.
  • A kommunizmus áldozatainak emléknapjáról beszél Szili Katalin házelnök. "A múlt megvallása megkerülhetetlen küzdelemmel jár" - mondta Szili, aki szerint harcolni kell azokkal is, akik a múlt árnyait a jelenben személyesítik meg.
  • A miniszterelnök Munka, tudás, tulajdon címmel beszél napirend előtt. Mindjárt kezd.
  • A Fidesz és a KDNP képviselői - leszámítva a két frakcióvezetőt - elhagyták az üléstermet.
  • A teremben maradt kormánypárti képviselők beszélgetnek, lapotopoznak, újságot olvasnak. Nem sokan figyelnek Gyurcsány beszédére, nyilván nem először hallják a polgárosodási gondolatokat.
  • Gyurcsány megint az eddigi kormányzási nehézségekről beszélt, majd azt mondta, az lett volna a baj, ha a kormányzópártok megijednek a felelelősségtől, szolgálni a hazát, mondta a miniszterelnök. Új vízióra van szükség, egy új Magyarországra, amit a 2006-os választáson nyertek. Az új polgárosodásról van szó, miközben tisztában van vele, hogy az emberek a kocsmában nem így beszélnek: Mondd, mit szólsz az új polgárosodáshoz?
  • Gyurcsány szerint az új polgárosodás a biztonságról és a gyarapodásról szól. Segíteni kell valamennyi polgárt felruházni azokkal a képsségekkel, ami csökkenti a kiszolgáltatottságot. Munka, műveltség, tulajdon, erről szól a polgárosodás. Ebben a fő irányban lehet egyetértést teremteni.
  • Azt ígéri, hogy a közeljövőben megváltozik a kormányzati politizálás, több hónapon keresztül konzultálnak majd riválisokkal, szövetségesekkel, "nem hajt a tatár". Májusban-júniusban dönt az új polgárosodás intézkedéseiről a kormány, majd fél év áll rendelkezésre a tájékoztatásra. "Ez egy nyugodtabb, lassúbb politika" - mondta a miniszterelnök. (Az első taps)
  • Bár az előbb azt mondta, nem akarnak kapkodni, mégis bejelentette, adó- és járulékügyben már holnap elkezdik a konzultációt.

    A miniszterelnök szerint a tehetséggondozás is egyik fontos eleme lesz az új politikának. Haza akarják hozni a külföldön végzett magyar tudósokat.
  • Gyurcsány az új tulajdonosi programról (ÚTP) azt mondta: sokakat izgat, és ez bíztató. Nem szeretné, ha keveseket gazdagítana, szeretné, ha mindenkihez elérne.

    A vagyonkezelő március végéig tesz jelentést arról, milyen vállalatokat lehet bevonni a programba. Intenzív tájékoztatás lesz a programról, hogy sokak szerezzenek róla tudomást - nyílt, nemzetközi tenderen döntik el, ki feleljen a tájékoztatásért.

    A kormány honlapján még ma megjelenik egy kérdéssor az ÚTP-ről, és lesz egy szakmai tanács a Corvinus Egyetem rektorának vezetésével.
  • Az országgyűlés felállít egy eseti bizottságot az új tulajdonosi program ellenőrzésére. A bizottságot a kormánypártok támogatták, a vezetését az ellenzékre bízzák.
  • Navracsics Tibor szerint kétarcú az új politika, mert egyrészt egyeztetést ígért az ellenzékkel, másrészt az ÚTP-t ellenőrző bizottságról szóló javaslatot a kormánypártok éppen egyeztetés nélkül nyújtották be.

    A Fidesz frakcióvezetője örül annak, hogy fölfedezte a miniszterelnök az adócsökkentést, de mi van az adókerekasztallal? - kérdezte. A közvélemény ahhoz szokott, hogy adóemelés lesz, ha Gyurcsány adócsökkentésről beszél.

    Navracsics kifogásolta, hogy nem hozták nyilvánosságra azt, hogy emelik a gáz árát, nehogy megzavarják a népszavazási kampányt.
  • A miniszterelnök csak mosolyog Navracsics szavain.
  • Semjén ostorozza Gyurcsányt és napirend előtti felszólalását. A szocialista és szabad demokrata képviselők hangosan hahotáznak.
  • Magyar Bálint anti Klebelsberg Kunóként rombolta porig a falusi iskolákat, mondta Semjén Zsolt. Tízezer tanár van állás nélkül, bevezették a tandíjat, így a szegényebb sorsú gyerekek nem tudnak tanulmányokat folytatni, miközben Gyurcsány úr csemetéi Oxfordban vagy Cambridge-ben fognak tanulni, függetlenül a képességeiktől.

    Semjén megkérdezte a Házat: járhatna-e ma József Attila egyetemre.

    Gyárigazgatókból gyártulajdonosok, téeszelnökökből nagybirtokosok lett az új burzsoázia. Ezért erőltetik a legkegyetlenebb kapitalizmust az országra, mondta a KDNP frakcióvezetője.
  • A jövőbe az az út vezet, amit a miniszterelnök kínál, mondta Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese. Bízik benne, hogy kedvező visszhangra talál az új munkastílus.

    Az MSZP-frakció üdvözli az ÚTP-t.
  • Kóka János (SZDSZ) megismételte az adóreformalapra vonatkozó ötletét. Ezzel adót és államadósságot lehetne csökkenteni.
  • Egy normális országban van választási program, van kormányprogram, amit komolyan lehet venni, de nálunk nem így van. A kormánytagok soha nem számolnak el, mit sikerült megvalósítani, mondta Dávid Ibolya, az MDF frakcióvezetője.

    Az ÚTP-t üdvözölni tudja, de az csak egy ötlet volt, hiszen még semmit sem lehet tudni róla. A hazai gazdasági és politikai környezet ellene van a polgárosodásnak, az öngondoskodásnak.
  • Gyurcsány kiosztotta az ellenzéki frakcióvezető urakat, miszerint nem szellemesek, és jó lenne, ha Semjén tudna Horger Antalról, aki miatt abba kellett hagynia József Attilának az egyetemet.

    Széchenyi István forogna a sírjában, ha látnák, hogy az ellenzék telehazudja az országot a háromszáz forintos vizitdíjjal, mondta.

    "Tudják, mi fog történni 9-e után? 10-e lesz" - mondta Gyurcsány, majd hozzátette, hogy a kormány marad a helyén, és teszi a dolgát.
  • Az MSZP frakciója kiáll a magyar felsőoktatásért, mondta Tatai-Tóth András, aki szerint nem igaz, hogy a még be sem vezetett tandíj gátolja a szegény fiatalok továbbtanulását.

    A tandíj nem az ördögtől való, a Fidesz is támogatta az 1995-ös diáktüntetésig, mondta a szónok.
  • Herényi Károly arról beszélt, hogy a társadalmi bizalom hiányzik a legjobban, és szerinte betartható törvényeket kellene hozni. Az MDF frakcióvezetője azt javasolta, hogy vezessék be az egykulcsos szja-t, ahogy több szomszédos országban is.
  • Veres János pénzügyminiszter azt mondta, az MDF javaslatáról érdemes vitatkozni, de többször is kiszámolták már, hogy milyen hatása lenne az egykulcsos adónak. A jelenlegi adókedvezmények eltörlése esetén az egykulcsos adó 130-150 ezer forintos átlagjövedelemig nem hoz, hanem visz, e fölött pedig jövedelmet hozna. Az egységes 18 %-os kulcs bevezetésével 540 milliárd forint szja esne ki.
  • A kormány azt mondja, hogy nem növekednek a társadalom terhei az egészségügyben, de ezt a kormány sem hiszi, mondta Nagy Kálmán. A KDNP-s képviselő fájlalja, hogy nem merült fel a gyógyító kassza ágazati felosztása, nem volt működési autonómia, ciklusos gazdálkodás, a háziorvosok közvetlen felügyelete nem működött. "Ezek után kérdezem: mi van?" - fejezte be felszólalását a képviselő
  • A vizitdíj háromszáz forint és annyi is marad, mondta Horváth Ágnes, majd az egészségügyi miniszter felsorolta a tárca eredményeit.
  • A felsőoktatás sohasem ingyenes, a költségek legnagyobb részét az adófizetők fizetik, mondta Gusztos Péter (SZDSZ).

    A képviselő a tandíj mellett érvelt, végén jött a poén: mindez egy 1993-as fideszes kiadványban szerepelt. "A Fidesz szerint a tandíj bevezetése elkerülhetetlen" - idézte.
  • A tandíjvita mennyiségi és minőségi szemlélet összecsapásáról szól, mondta Hiller István miniszter, és az utóbbi mellett tette le a garast.
  • A vizitdíjvita eltér a szakmaiságtól, mondta Mikola István. A fideszes politikus szerint a rendszer költsége növekedni fog, ha pedig a lakossági sarc nem növekszik, akkor nem tudják előteremteni a többletköltség feltételeit. Mikola többször megszakította felszólalását, arra hivatkozva, hogy a kormánypárti képviselők nagyon nyugatalanok lettek szavai miatt.

    Az MSZP 2006-ban számtalanszor elmondta, hogy nem lesz fizetős az egészségügy, mégis az lett, magyarázta Mikola az elmúlt időben tett, ezer forintos vizitdíjról tett kijelentéseit.