Európának minden eddiginél nagyobb szüksége van a közös energiapolitikára, hogy csökkentse külső függőségét és növelje biztonságát, mondta José Manuel Durao Barroso hétfőn, amikor beszédet mondott az Országgyűlésben.
Az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta a nemzeti parlamentek szerepének fontosságát az Európai Parlament mellett. Mint mondta, ha közelebb akarjuk hozni az emberekhez az Európai Uniót, akkor a nemzeti parlamenteknek aktívabbá kell válniuk az európai politikában. Nagyon fontos a polgárokhoz való közelség Európában: nem lehet, hogy bürokraták, technokraták legyünk, demokratáknak kell lennünk, és demokratikusnak működésünkben - fogalmazott Barroso. Hozzátette: a jövőben a nemzeti parlamenteknek egyre nagyobb lehetőségük lesz hangjuk hallatására az EU-ban.
"A Polgári Törvénykönyv módosítása, a gyűlöletbeszéd-törvény elfogadtatása."
Bár az Országgyűlés 2007 októberében elfogadta a módosítást, azt előbb a köztársasági elnök bírálta, majd idén júniusban az Alkotmánybíróság semmisítette meg, mondván, a módosítás életbe lépése a véleményszabadság aránytalan korlátozásához vezetne.
Az SZDSZ sem a parlament feloszlatását, sem a Megegyezést nem tudja támogatni, szögezte le Kóka János. Az előbbit azért, mivel semmi másról nem szól, csak egy kampányjavaslat, az utóbbit pedig sok mindenért. Kóka szerint mindenesetre legalábbis gyanús, hogy ezzel a javaslattal az MDF Gyurcsány megerősödéshez nyújt segédkezet.
Ami a megegyezést illeti, például Kóka János szerint tolerálhatatlan az állam túlterjeszkedése és pazarlása, mert elfogadhatatlan, hogy a prosperáló cégektől veszik el a profitot, hogy szétosszák a gyengék között (lásd: Robin Hood-adó), mert megengedhetetlen, hogy az ország a szociális kiadásokra vagy 10 százalékkal többet költ, mint fejlettsége megengedné. Kóka a Fidesz programját is ki akarta vesézni, de nem tehette, mivel szerinte nincs ilyen program. Pedig a választás egyik esélyese a Fidesz, így Magyarország megérdemelné, hogy megtudja, miről, mit gondol a legnagyobb ellenzéki párt.
Az MSZP-t csak frakcióvezető-helyettesi szintig hatotta meg a parlament feloszlatása. Így Göndör István ért egyet azzal, hogy színjáték zajlik. Mert szerinte hiába aggódik itt mindenki az országért, ez csak álca, ugyanis ha ma feloszlatják a Tisztelt házat, akkor az országnak legfeljebb 2009 tavaszán lesz költségvetése. addig, feszegette Göndör, mi lesz az emberekkel, az intézményekkel, a forint árfolyamával?
Nem kapott többséget az MDF javaslata. A javaslat elfogadásához elegendő lett volna a jelenlévő képviselők felének plusz egynek az igenje. Ám 204 nemmel, 171 igennel lesöpörte saját maga feloszlatását.
Az Országgyűlés feloszlásáról szóló indítvány szavazásakor az történt, amit előzetesen várni lehetett, értékelte Mesterházy Attila, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese a szavazást hétfőn újságíróknak. "A parlamenti vitában kiderült, hogy a Fidesznek semmilyen programja nincs, az egyetlen, Magyarország számára világos jövőképet felvázoló elképzelés az MSZP programja" - vélekedett a kormánypárti politikus, aki szerint a szavazáskor az történt, amit előzetesen várni lehetett. Hozzátette: jó volna tisztán látni, mit tartalmaz a Fidesz programja a következő időszakra.
Mesterházy Attila azt mondta, megerősödött bennük az a meggyőződés, hogy a Fidesz és az MDF hatalomtechnikai okokból kezdeményezte és támogatta az országgyűlési határozati javaslatot, ez pedig - tette hozzá - kevés az ország előtt álló kihívások megoldásához. Arra a kérdésre, mit szólnak ahhoz, hogy a Fidesz is benyújtott egy javaslatot a parlament feloszlatására, Mesterházy Attila közölte: minden parlamenti pártnak joga van egy ilyen javaslat beterjesztéséhez, ugyanakkor ezt a jogintézményt nem szabad silány kampánytechnikává degradálni. (MTI)