Ez a poszt a következő Percről percre része:

Bajnai: Mindenképp fájni fog

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Ma szavaz a parlament a takarékos állami gazdálkodásról szóló törvényről, és a ház feltehetően el is fogadja az úgynevezett plafontörvényt. Az MSZP, az SZDSZ, illetve várhatóan az MDF is támogatja ugyanis a javaslatot, a Fidesz és a KDNP hétfőn dönti el, miként voksol. A plafontörvény rögzíti a kiadási főösszeget, létrehozza a Költségvetési Tanácsot és a Stabilitási és Reformalapot. (MTI)
  • Podolák György nyitotta a parlamentet, és elégedetten konstatálta, hogy a 80 éve nem látott válság most nem látott egységbe kovácsolta a politikusokat. Az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke szerint így sikeres volt a csütörtöki gazdasági csúcs. Persze a legjobb az volt, hogy a gazdaság szereplői szépen támogatták a kormány 6 pontos csomagját, így az ellenzéki pártok térjenek már magukhoz, és ne obstruálják a kormány intézkedéseit. Például az 1400 milliárdos kis- és középvállalkozásoknak szóló csomagot, ami mintegy 100 ezer munkahelyet véd meg. Szóval az ellenzék, ha azt akarja, hogy az ország jó helyzetben kerüljön ki a válságból, nőjjön fel a feladathoz, cseperedjen politikusból államférfivá.
    09
  • Bajnai Gordon bitangul egyetértett Podolákkal, s ő is azt hangsúlyozta, hogy a gazdaság szereplői a kormány mögé tömörültek, no meg az ellenzék sem volt olyan negatív, mit szokott. Persze, mondta a gazdasági miniszter, a válság présében a kormány nem egyeztethet a végtelenségig. Így Bajnai a a 160 milliárdos mikrohitel-programot már pénteken letárgyalta a bankokkal, és azok ígérték: nyomják a projektet.

    Aztán még szintén pénteken terítékre kerültek az önkormányzatok is, hogy miként tudnak minél több munkahelyet megtartani, mint az ország legnagyobb munkáltatói.

    De ezek a válságkezelő lépések csak a krízis hatásának mérséklésére elegendők. (Ennek ellenére mindenképp fájni fog, jósolt sötétet Bajnai.) De a hosszútávú megoldáshoz persze kell az ellenzék is, hogy át lehessen formálni a közigazgatási és ellátórendszereket.

    07
  • 13
  • cikkünk a témában:

    Ötpárti megbeszélés lesz a Fico–Gyurcsány-találkozóról

    A magyar kormányfő tájékoztatást adna a történtekről.
  • A SZDSZ-es Eörsi Mátyás nem a válságon, hanem a szlovák-magyar kapcsolatokon aggódott. Merthogy a szabad demokrata frakcióvezető-helyettes szerint féltették Gyurcsányt a szombati csúcstól mivel egyértelmű volt: Fico nem akar békülni. Szerencsére, állapította meg Eörsi, Gyurcsány nem győzni ment, így nem lettek vesztesei a csúcsnak sem. Mert mindkét országnak van szégyellnivalója, hiszen Eörsi szerint ugyanúgy rettenetes volt a Szlovákiában Szálasi-egyenruhában masírozó magyarokat látni, ahogy a dunaszerdahelyi meccsen a szlovákok nemzeti léthez való jogosultságát megkérdőjelező transzparenseket is.

    Persze, hangsúlyozta Eörsi, a rendőrattak akkor is megengedhetetlen volt. A magyar politikának most nemcsak a kisebbségi magyarokkal kell összefogni, hanem a szlovák demokratikus erőkkel is, ugyanis csak így küszöbölhető ki, hogy a szlovákgyűlölő magyarok, illetve a magyargyűlölő szlovákok "összeforrva" rángassák a két nemzetet.

    06
  • Gyurcsány nem volt boldog a révkomáromi találkozótól, hiszen olyan bajokról kellett tárgyalnia Ficóval, amelyek miatt sérülnek a kisebbségi magyarok, az anyaországi magyarok, no meg a szlovákok is. Persze a miniszterelnök szerint a helyzet asszimetrikus, ugyanis Szlovákiában kormányszinten dübörög a nacionalizmus, nálunk pedig a margóra szorultak a szélsőségesek. Csak éppen Európából ez nem látszik. Abból az Európából, ahol például a vallonok és a flamandok kisebbsége feszül egymásnak. Ám a különbség az, hogy ezekben az európai villongásokban nem lengetnek fasiszta jelképeket, amiknek előkerülését egész Európa mély felhördüléssel fogadta. Épp ezért az a cél, hogy Magyarország védje a kisebbségi magyarok jogait, de mindenképp tegyen valamit a szélsőségesei ellen.
    05
    Fotó: Barakonyi Szabolcs
  • A londoni székhelyű EBRD-nek Gyurcsány Ferenc ajánlja a Hospinvestet, aztán az újjáépítési és fejlesztési bank be is száll az egészségügyi cég bizniszébe, magyarázta Nagy Kálmán. A KDNP-s honatya szerint így nem véletlen, hogy a Hospinvest viszonylag könnyen átvette az egri Markhot Ferenc kórházat, noha e procedúra ellen hét peres és közigazgatási eljárás is zajlik. Egy kultúrországban egyetlen jogtalanság miatt felfüggesztené az eljárást, de Magyarország nem ilyen, a diktatúra áporodott levegője lengi be, ahol kézről-kézre adogatják az elvtársi cégeket.
    02
  • Székely Tamás velős magyarázata egyetlen dologra fut ki: az egészségügyi miniszter szerint minden törvényes volt, legyen szó a működési engedély kiadásáról, vagy bármi másról.
    01
  • Herényi Károly visszakanyarodott a gazdasági csúcsra, ahova az MDF persze már megint konkrétumokkal futott be. Első tézise: az IMF-hitel megmentette, stabilizálta hosszútávon a pénzügyi rendszert, tehát euró kell mihamarabb. És a kormány oldja meg, hogy az európai közösség könnyítse meg a csatlakozás feltételeit. Ehhez persze költségvetési fegyelem kell, hiszen azért a büdzsét minimálkövetelményként is rendbe kell majd tenni, tehát üljön le kormány, és tárgyalja meg miként. És persze, hangoztatta az MDF, a 18 százalékos adósávot 2,7 milliárdra duzzasszák fel, hogy az emberek ne érezzék annyira a jövedelemkiesést.
    11
  • Sokkal elegánsabb lett volna, ha a miniszterelnök feláll, és azt mondja, hogy: bocsánat, tévedtem, nem lesz IMF-szerződés, kapta oldalba Gyurcsányt Varga Mihály. A Fidesz alelnöke szerint ugyanis a kormányfő végig arról beszélt, hogy majd egyszer bemutatják a kontraktust, csak most ez nem aktuális. Ám most kiderült, hogy nincs ilyen szerződés, azaz Varga szerint a miniszterelnök megint nem mondott igazat, és mea culpázás helyett a Fideszt vádolja. pedig Gyurcsány, az utóbbi időben kétszer is megvezette a népet, egyszer amikor azt mondta, hogy a válság nem gyűrűzik be az országba, másodszor amikor azt ígérte, hogy nem használják fel az IMF hitelt. Úgyhogy, cinikuskodott Varga, az a bizonyos sánta kutya Gyurcsányhoz képest csodaló, ugyanis a miniszterelnököt sokkal könnyebb hazugsága miatt utolérni, mint a sánta kutyát.

    Varga Mihály utalt arra, hogy Ukrajnában és Pakisztánban is megtrágyalta a parlament a nekik küldött IMF-hitelt, de Magyarisztánban ez is elmaradt.

  • Amikor Varga azt firtatta, hogy a kormány akkor mire is költi az IMF-hitelt, az egyik szoci bebődült: elisszuk. A Vargával pengét váltó Veres János szerint igazából csak formai vita van a Fidesz és a kormánypárt között, tartalmi nincs. Hiszen mindkét fél pontosan tudja, és érti, hogy a lehívott pénzeket az állam nem elkölti, hanem a jegybank devizatartalékait erősíti e summákkal.
    12
  • A napirend előtti felszólalás után személyes érintettség miatt Turi-Kovács Béla kér szót, de nem kap, mert az nem elég ok a megszólaláshoz, hogyha valakinek elhangzik a neve. (Turi-Kovácsot Eörsi nevezte meg semleges szövegkörnyezetben.)
  • Az Országgyűlés költségvetési bizottsága hétfőn az ellenzéki képviselők nem szavazataival elutasította, vagyis nem találta általános parlamenti vitára alkalmasnak a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának erősítéséről szóló törvényjavaslatot. A "bankmentőcsomag" néven ismertté vált törvényjavaslatot csak a szocialista honatyák támogatták, az ellenzék részéről több kifogást is felvetettek. Az ellenzéki képviselők közül többen például alkotmányosság szempontjából aggályosnak találták a törvényjavaslatot, emellett úgy vélték, hogy az életbe lépése túlzott jogokat adna az államnak a pénzintézetek irányításában. (MTI)
  • 08
  • Szűcs Erika szociális, családügyi minisztert izzasztják a parlamenti patkókan. Október 6-án azt kérdezték tőle egy interpellációban, hogy ?hány idős ember maradt ki, illetve került később idősotthonba a késlekedés miatt??. Akkori válaszát nem fogadta el a parlamenti többség, ezért az illetékes bizottság elé utalták az ügyet. Most a bizottság jelentéséről vitatkoznak.
  • A parlament végül elfogadta a bizottság jelentését (pdf).
  • Áder János a Fidesz politikusa a 85 és 86-os főút Csornát érintő szakaszáról kénytelen újra szólni. Mint mondta, erről már egy hónapja is interpellált, változás mégsem történt. Meglepőnek nevezte, Molnár Csaba a gazdasági minisztérium államtitkárának minapi nyilatkozatát, hogy az állami pénz megvan a csornai elkerülőre, de amíg a politika kettéosztja a várost, addig a beruházás húzódni fog. Amennyiben a pénz megvan, Áder felteszi a költői kérdést: mégis mit kellene tennie a csornai politikusoknak, hogy el is kezdődjenek a beruházások?
  • Puch László válaszolt Áder időhúzást kifogásoló felszólalására. A hírközlési államtitkár dátumokkal bizonyítja, hogy bizony minden építési engedély rendben van, viszont a nyomvonalak nagyon nincsenek a topon. Puch úgy gondolja, a nyomvonal-kijelölés konszenzusát már rég meg kellett volna teremteni, de a minisztérium nyugodt, az építkezés engedélyeztetése rendben lesz, nincs semmi gond. Zárszavában még reményének adott hangot, hogy közösen képesek lesznek megoldani a csornaiak problémáját, hisz a forráshiány nem állt, és most sem áll az elkerülő út megépítésének útjában.
  • Áder még mindig Molnár nyilatkozatán lovagol, és sajnálatát fejezi ki, mert szerinte Puchot rendesen félretájékoztatták. Még mindig a nyomvonalon van a hangsúly, és nagyon örülne neki, ha végre elkezdődhetne a rég várt építkezés. A fideszes politikus túllépte időkeretét, és a választ sem fogadta el, az Országgyűlés viszont bizalmat szavazott Puchnak.
    14
  • Szocialista öninterpellációval a kormány fényezését inkább kihagyjuk.
  • 03
  • Leszavazták hétfőn a parlamentben Gőgös Zoltán földművelésügyi és vidékfejlesztési államtitkár egy interpellációra adott válaszát. Medgyasszay László (KDNP) interpellációjában kifogásolta a megyei vidékfejlesztési hivatalok átszervezését és klientúra-építésről beszélt. Gőgös Zoltán válaszát nemcsak az ellenzéki képviselő nem fogadta el, de a parlamenti többség sem: a szavazás során 185 igen szavazat mellett 189-en voksoltak nemmel. A kisebbségi kormányzás kezdete óta ez volt a tizenhatodik alkalom, hogy interpellációra adott válasznál az MSZP nem tudta biztosítani a parlamenti többséget. (MTI)
  • Gusztos Péter a Legfőbb Ügyészhez intézte kérdését az RTL Klub újságírójával kapcsolatban. A Fókusz riporterét rabosították a múlt héten, egy oknyomozó riport miatt. Az SZDSZ-es politikus kérdezi, veszélyes-e a társadalomra az a riporter, aki oknyomozó munkájával segíti a hatóságot? A hirtelen támadt ügyészi aktivitást rendkívül furcsának találja Gusztos, hisz a közelmúlt eseményeinél nem volt ennyire buzgó a szervezet. Új ügyészségi habitus első jele lenne-e az RTL-es riporter esete, kérdezte a szabad demokrata honatya. Zárszóként pedig mély együttérzését fejezte ki a riporterrel, és megköszönte a munkáját.
  • Kovács Tamás legfőbb ügyész egy sor idevágó törvényt és paragrafust sorolt fel válaszában. Kovács lendületes beszédét a házelnök csengettyűzése szakította félbe.
  • Gusztos furcsának találja az ügyészség álláspontját közvetítő Kovács válaszát, és reméli, hogy nem fog bekövetkezni, hogy ezentúl minden oknyomozó riportert rabosítani fognak az illetékes hatóságok. A szabad demokrata politikus a választ nem fogadta el, és a Tisztelt Ház is hasonlóképpen döntött. A válasz indul tovább bizottsági útjára.
  • Valószínűleg a jövő héten kezdik el tárgyalni a javaslatot, ma csak arról döntenek, hogy egy hét múlva milyen tempóban (sürgősen vagy normális ütemrendben) vitassák meg a kormány indítványát.
  • Elfogadta a parlament a költségvetési plafonról szóló törvényt (pdf). a liberálisok által kezdeményezett törvény rögzíti a büdzsé kiadási főösszegét.
  • cikkünk a témában:

    Gyurcsány: Nem akarunk vásári komédiát

    Egyetértenek a pártok szlovákügyben. De a tervezett politikai lépéseken még hangolnának.
    17