Napirend előtt teszi le az esküt Molnár Csaba a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium új vezetője a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium eddigi államtitkára. Az új tárcavezető Szabó Pált váltja, aki október 6-án, a Monorierdőnél történt, négy halálos áldozatot követelő vonatbaleset miatt lemondott. (MTI)
Az adó- és járuléktörvények, valamint a 2009-es költségvetést megalapozó jogszabályok módosításáról dönt ma az Országgyűlés. Az SZDSZ az adótörvényeket - a költségvetéssel ellentétben - nem támogatja, így a kisebbségben lévő MSZP-frakciónak valahogy meg kell oldania, hogy átmenjen a javaslat.
A személyi jövedelemadó törvény úgy változnának, hogy az adókedvezmény kulcsa évi 3,4 millió forintig egységesen 30 százalék, de összesen évi 100 ezer forintot lehet ilyen címen leírni az adóból. Vagyoni típusú adó lesz a cégautó adója, amely 1600 köbcentiméter hengertérfogat alatt 7 ezer, afelett pedig 15 ezer forint évente.
A változások között szerepel, hogy a gyermek, a házastárs és a szülő részére illetékmentes lesz az öröklött vagyonnak az a része, amelynek tiszta (terhekkel csökkentett) értéke nem több 20 millió forintnál. (MTI)
Napirend előtt teszi le az esküt Molnár Csaba a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium új vezetője a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium eddigi államtitkára. Az új tárcavezető Szabó Pált váltja, aki október 6-án, a Monorierdőnél történt, négy halálos áldozatot követelő vonatbaleset miatt lemondott. (MTI)
Fodor Gábor pártelnökként elindul az SZDSZ frakcióvezetői posztjáért. Az SZDSZ országgyűlési képviselőcsoportját jelenleg Kóka János volt pártelnök vezeti, kettejük közt nem konfliktusmentes a viszony.
Miután Molnár szignált, Mesterházy Attila ragadta magához a mikrofont, és napirend előtt azon morfondírozott, hogy tettesek vagyunk-e, vagy áldozatunk leszünk. Aztán meg arról, hogy őspatkány terjeszt kórt közöttünk. Az atavisztikus költői rágcsáló a meg nem gondolt gondolat szinonimájáról. Hogy mi köze ennek a témához, az nem volt teljesen világos elsőre, de aztán kiderült, hogy Mesterházy az Aranykéz utcai robbantástól a pécsi kézigránátig vezető utat járja végig, ami nem jöhetett volna létre, ha a kormányok és a társadalom időben lép.
De nem lépett, úgyhogy fél az átlagpolgár, néha etnikai alapon is. Mert ami itt van, citálta Mestreházy Horn Gyulát, minden csak nem közbiztonság. Ám, ígérte a képviselő, most jön a fordulat, a jövőben még hallgatással sem támogat a magyar ordas eszméket. No meg a frakcióvezető-helyettes szerint nem csak a hallgatással van gond, de a megítéléssel is, miszerint a nép (és néha az erőszakszervezetek) azt nézik, hogy ki az áldozat, és nem a bűnt magát.
Szemléletváltást szorgalmazott az új főbírójelölt hétfői meghallgatásán, a parlament alkotmányügyi bizottságának ülésén. A bírói hatalom szolgálat, amely csak"mérhetetlen felelősséggel" gyakorolható, hangsúlyozta Havasiné Orbán Mária.
A köztársasági elnök jelöltjéről nem szavazott az alkotmányügyi bizottság, de Hankó Faragó Miklós (SZDSZ) jelezte, hogy a szabad demokraták képviselőcsoportja támogatja majd a jövő heti plenáris szavazáson. A többi frakció még nem alakította ki álláspontját.
A Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnökének megválasztásához az összes parlamenti képviselő kétharmadának támogatása szükséges. (MTI)
Fodor Gábor az SZDSZ frakcióvezető-helyettese először is gratulált az RMDSZ szép választási eredményeihez, és egyúttal a román kormány leköszönő miniszterelnökét is méltatta egy kicsit.
A honatya emlékeztetett mindenkit, hogy páratlan cselekedetet hoztak meg a múlt héten, ellenzéki pártként ők bizony támogatták a költségvetést. Szavait erőteljes hurrogás kísérte. Fodor elismételte, amit múlt hétfőn is, tudniillik ezt bizony kötelességük volt meglépni, mégpedig az ország érdekében. "Az SZDSZ nem az ország, hanem a kormány ellenzéke" - mondta a szabad demokraták elnöke. Fodor Gyurcsánynak azt üzente, a jelenlegi helyzetben nem győzelmi jelentésekre van szükség, hanem szerénységre. Az elkövetkező időkben is szeretne a párt támogatni minden olyan értelmes kezdeményezést, melyek a reformok útján viszik tovább az országot. Egyúttal a Fidesz és a KDNP figyelmét is felhívta rá, ne vonuljanak ki az ülésteremből, inkább működjenek együtt.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerint hátborzongatóan közel kerültünk ahhoz a felismeréshez, hogy lehet, mindennapjaink biztonsága veszélyben van. A rendőrség nem erős, nem tudja teljes mértékben teljesíteni feladatát, és ennek részben az az oka, hogy a kormány nem ad elég pénzt a rendőröknek. Közben valaki bekiabált: "Kordonbontás!". 2000 rendőr égetően hiányzik a mai magyar valóságból, de ezen nincs is mit csodálkozni, hisz egy rendőr kezdő fizetése nettó 80 ezer forint, rótta meg a miniszterelnököt Navracsics. Az Országgyűlés elnökének ismét csilingelnie kellett, a honatya szavainak hatására zsibongás támadt a sorok között. A Fidesz nagylelkűen felajánlotta segítését a kormánynak, ők meg tudják oldani a problémákat, ha már a kormány nem képes rá. Abbahagyni nem nagyon akarta Navracsics, Szilinek többször is fel kellett szólítania erre.