Gyurcsányt kedvére gyalázhatja vagy védelmezheti fórumunkban is.
Meggazdagodásáról faggatta a miniszterelnököt a Szijjártó Péter vezette parlamenti vizsgálóbizottság. Sokszor lefutott körök, meg nem értett kérdések és válaszok, és egy hirtelen APEH-közlemény. Olvassa el, mi történt a bizottság ülésén.
Gyurcsányt kedvére gyalázhatja vagy védelmezheti fórumunkban is.
A kérdés így már egészen egyszerűen hangzik, de Deutsch Tamás és Gyurcsány Ferenc hosszan pepecseltek egymással, mire mindenki megértette, miről van szó.
A Gyurcsány-Apró érdekkör meggazdagodását vizsgáló bizottság fideszes tagja azt próbálta megtudni Gyurcsánytól, hogy a belvárosi Szalay utca 4. alatt található ingatlan a privatizáció után, mitől értékelődöt föl háromszorosára.
A Miniszterelnöki Hivatal az ingatlanokat eladásuk előtt a kormányfő cégével, az Altus Rt.-vel becsültette fel. Az óvodaként és bölcsődeként szolgáló emeleti és földszinti rész eszerint 16, illetve 9,8 millió forintot ért. Az ugyancsak Gyurcsány által gründolt Aldo Kft. májusban enyiért lízingelni kezdte az ingatlant, az Altus pedig még a hónapban újra felbecsültette. A korábban 16 milliós emeleti részt már 45,3 millióra taksálta.
A Gyurcsány-bizottság ülésének kezdése után közleményt adott ki az APEH.
A közlemény szerint jogosulatlan adatkezelés gyanúja miatt azonnali hatállyal belső vizsgálatot rendelt el a hivatal elnöke.
"Az APEH-ben előírás szerint rendszeresen végzett belső adatvédelmi ellenőrzés kedden derített fényt arra, hogy idén szeptember közepén a hivatal egyik dolgozója adótitoknak minősülő adatokat töltött le az APEH informatikai rendszeréről. A vélhetően jogosulatlan adatkezelés egy évekkel ezelőtt megszűnt vállalkozás adótitkait érintette. Az azóta megszűnt cég korábban Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozott" - olvasható a közleményben.
Gyurcsány szerint azért értékelődött föl az ingatlan, mert értéknövelő beruházásokat végeztek az ingatlanon. Az épület ugyanis eredetileg óvoda és bölcsőde volt, amit jelentősen át kellett alkítani, hogy irodaként használható legyen. A fideszes Deutsch Tamás azzal vágott erre vissza, hogy az Altus könyvelése szerint mindössze alig több mint 968 ezer forintot fordítottak erre. Gyurcsány rekaciójában Deutsch számviteli ismereteinek hiányát hangsúlyozta.
A miniszterelnök egy fogorvossal példálózott, aki saját lakásában lévő rendelőjében akar egy fúrót kicserélni, de a rendelőt működtető cég vagyona csak háromszázezer forint. Gyurcsány szerint ebben az esetben a fogorvos saját vagyonából hozzáétszi a maradék négymilliót, így a könyvelésében 300 ezer forint fog szerepelni, noha nem ennyibe került a fúró. Az önök bizottságának logikája szerint akkor a fogorvos csaló?
Deutsch Tamás Gyurcsány kritikáira érdemben nem reagált, hanem feltette a következő kérdést, azaz, hogy értesítette-e a második értékbecslésről az eladót. Gyurcsány erre azt mondta, nem tette, de erre nem is volt szüksége, mivel saját kockázatukra újították fel az ingatlant. Itt egy másik példával hozakodott elő a miniszterelnök: ha valaki kibérel egy lakást havi 110 ezer forintért, és azután felújítja saját kockázatára, akkor utána nem megy oda hozzá, hogy uram ez a lakás sokkal többet ér, adja már ki drágábban.
"Lesütötte a szemét Szijjártó Péter" - dorgálta tovább Tóth Károly (MSZ) is Szijjártót. A szocialista bizottsági tagnak az sem tetszett, hogy szerinte Deutsch olyan kérdéseket tett fel, amelyeket már korábban a bizottság megtárgyalt. Deutsch ugyanis eddig nem vett részt a bizottság munkájában.
Szijjártó Péter ragadta magához a szót a miniszterelnöki monológ után. A testület arról érdeklődött, hogy a Fittelina Kft. használatába adta-e Dobrev Klára a Szemlőhegy utcai társasház 159 négyzetméteres lakrészét. Térítésmenetesen bocsátotta rendelkezésre az ingatlant, reagált Gyurcsány.
"Volt-e bevétele a társaságnak ingatlaneladásból, bérbeadásból '95 és 2003 között?" - kérdezett újra Szijjártó.
A cégnek több tízmillió forintos bevétele származott ilyen tevékenységekből, válaszolt a miniszterelnök, aki megjegyezte, hogy a testület hatáskörébe nem tartozik az ügy tisztázása. "De nehogy elnök úr kielégületlensége sötét foltot jelentsen a demokrácián, ezért válaszolok."