Könyvelési trükkökel is nőtt a Postabank szanálásának költsége
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
A banki vagyont értékesítő PB Workout annak idején nem sokat törődött azzal, hogy a nyilvánosságot tájékoztassa a levezényelt ügyletekről. A cég tevékenységéről az Állami Számvevőszék egyik jelentése tartalmaz rövid áttekintést, és nemrég nyilvánosságra került egy, eddig nem tisztázott eredetű jelentés, amely valószínű, hogy része a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal 2000-es jelentésének vagy jelentéstervezetének. A dokumentumban szereplő adatok szerint komoly pénzügyi manőverek kísérték a Híd Rádió Kft. eladását, amin végül egy Delaware-i offshore cégnél kötött ki.
Vásárlás az eladótól kapott hitelből
A 700 milliós szerződést a Kehi-jelentés szerint 1999-ben módosította a Workout Kft, amely ekkor már a követeléssel és a bank tulajdonában maradt 24,98 százalékos üzletrésszel is rendelkezett. A tartozásból a módosítással elengedett 439,8 millió forintot. Ez banknak nem jelentett veszteséget, mert a költségvetésből finanszírozott céltartalék alapjául az eredeti szerződésben szereplő számok szolgáltak. Erre utal a a Kehinek tulajdonított munkanyagban az a javaslat, hogy a módosítás nyomán a banknak 439,8 millió forintot vissza kellene fizetnie a költségvetésnek.
A Kehi sem érti?
A munkaanyag a tranzakció további menetét illetően meglehetősen zavaros: a dokumentum utal arra, hogy a Workoutnak a Postabank igazgatósága előírta, hogy a tulajdonrészt külföldi vevőnek kellett eladni. A jelentés szerint ezen előírásnak a tranzakció nem felelt meg, noha a cégadatok szerint 1999. július 29-én az Egyesült Államokbeli Elliot Associates Lp. lett a Híd Rádió Kft. 100 százalékos tulajdonosa. A tranzakció befejezése már az anyag készítői számára is homályosan zajlott: ez utóbbira utal az a megfogalmazás, mely szerint a tranzakció végét nem a Workout cég vezényelte le, hanem az az "ügyfél" rendezte, aki ráadásul 61 milliós tagi kölcsönt is felvett 1999-ben "a Híd Rádió Kft-n keresztül a Workout Kft-től, amit ezer forintért értékesített egy külföldi cégnek".
Ami bizonyos: az Elliot Lp. megjelenésével egyidőben Palik és Héder átadta a cég vezetését Deutsch Tamás öccsének, Deutsch Péternek.
Veres János további vizsgálatot tart szükségesnek a Postabank konszolidációjával kapcsolatos ügyben. Erről a pénzügyminiszter Nyíregyházán nyilatkozott az MTI-nek. "Kezdeményeztem az illetékeseknél, hogy vizsgálják meg a pénzintézet konszolidációjával kapcsolatos kormányzati ellenőrzési hivatali (KEHI) jelentés titkosításának körülményeit" - mondta a pénzügyi tárca vezetője. Hozzátette: a Postabank konszolidációjára közpénzt, 152 milliárd adóforintot fordított annak idején az Orbán-kormány, így a nyilvánosságnak joga van megismernie a történteket. Veres János közölte, hogy a Pénzügyminisztériumban már lezárult egy, az üggyel kapcsolatban elrendelt vizsgálat. Megállapították, hogy a minisztériumban annak idején Varga Mihály, a tárca akkori vezetője és kabinetfőnöke voltak azok, akik véleményezték a Postabank konszolidációjával kapcsolatos KEHI-jelentés tervezetét, amely titkosított minősítéssel érkezett. A szakmai véleményezés után a kabinetfőnök küldte vissza a KEHI-hez a dokumentumot, így az iratból példány nincs a minisztériumban - emelte ki Veres János.